Alarm auf Station III - identyfikacja zdjęć plenerowych

Gród Gryfa na taśmie filmowej.
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Alarm auf Station III - identyfikacja zdjęć plenerowych

Postautor: TheAmber » 16 paź 2005, o 12:49

Na ostatnim spotkaniu sedinowców w Remedium zaprezentowaliśmy krótkie fragmenty filmu fabularnego "Alarm auf Station III" z 1939 r. pokazujące zdjęcia plenerowe - krótkie z tej prostej przyczyny, że ogromna większość filmu rozgrywa się we wnętrzach. Część z tych urywków na pewno pokazuje Szczecin, są jednak takie ujęcia, co do których takiej pewności nie ma. Zamieszczam tutaj te właśnie kadry, których bądź jednoznacznie, bądź w ogóle zidentyfikować nie potrafię - być może wspólnie pójdzie łatwiej :)
Ale, uwaga! Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie plenery kręcone były w Szczecinie, więc nie muszą one koniecznie dotyczyć naszego miasta...
Załączniki
Budynek nr 1
Budynek nr 1
Budynek nr 1
Budynek nr 1
Budynek nr 1
Budynek nr 1
Budynek nr 1
Budynek nr 1
zbliżenie budynku nr 2 - to może być zarówno narożnik większego obiektu, jak i budynek wolnostojący
zbliżenie budynku nr 2 - to może być zarówno narożnik większego obiektu, jak i budynek wolnostojący
Budynek nr 2 stojący vis-a-vis budynku nr 1
Budynek nr 2 stojący vis-a-vis budynku nr 1
Budynek nr 3
Budynek nr 3
[0_26_37] plac_1.jpg
nabrzeże - być może elektrowni lub huty
nabrzeże - być może elektrowni lub huty
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 16 paź 2005, o 14:06

Te najwyższe zdjęcie to według mnie Großkraftwerk II, Altdammerstraße 34a, a nie Hüte Kraft, Kratzwiek, jak ktoś tam mówił.
Stettin vor 1945 (Von Bachinstitut Stettin) > Hafen, Grabower Werder, Mölln-Revier, Vorbruch, Silberwiese > Großkraftwerk II
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 16 paź 2005, o 15:04

Tak, to w 100% nabrzeże elektrowni.
A z tą hutą to byłem ja :oops: - tak zostałem wypuszczony przez kolegę, co to z portowymi sprawami ma do czynienia zawodowo. Natomiast kiedy przeczesywałem galerię "pod kątem" albumu elektrowni jeszcze nie było. Dzięki i porsze o jeszcze :)

Kadr oczywiście jest do wykorzystania w galerii.
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 18 paź 2005, o 13:20

Wybrałem się dziś na rekonesans w okolice Al.Piastów/Sowińskiego. I coś tam niby może pasować, ale to dosyć naciągana teoria. Jeśli się sprawdzi, to z pewnością zaprezentuję :)

Tymczasem posiadaczy planów z r. 1939 (lub wcześniejszych, ale im bliżej 1939, tym lepiej) proszę o pokazanie tego fragmentu miasta, który widać poniżej: Barnimstr/Körnerstr. Interesuje mnie przede wszystkim, czy jakieś budynki już nie istnieją oraz czy są takie, które ew. zmieniły swój obrys.
Załączniki
plan współczesny:
<br />sowińskiego/al.piastów
plan współczesny:
sowińskiego/al.piastów
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 19 paź 2005, o 15:49

No masz ten plan, bo nikomu się nie chce wstawiać.
Załączniki
Plan przedwojenny
Plan przedwojenny
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 19 paź 2005, o 16:45

Dzięki Bachu :)
Mogę się jeszcze dowiedzieć od Ciebie, z którego roku pochodzi ten planik?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 19 paź 2005, o 16:54

Generalnie z 1930, ale aktualizacja szcegółów gdzieś tak z 1938.
emeryt
Posty: 145
Rejestracja: 17 kwie 2005, o 17:16

Postautor: emeryt » 19 paź 2005, o 17:48

Zmiany na tym terenie sa wielkie w stosunku do roku 1960 i jeszcze wieksze do planu wspolczesnego. Jezeli trzeba,to moge sluzyc informacjami dot. 1960r. Jednoczesnie korzystajac z tego watku mam prosbe do BI- czy mozna prosic ozamieszczenie z tego planu wycinka obejmujacegoteren miedzy ulicami:Barnimstr. ,Friedrichstr.,Lutzowstr. i Galgwiesenstr. ? Zawczasu dziekuje.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 19 paź 2005, o 18:12

Dokładam tylko ten wycinek powyżej Körnerstraße. Forum nkiedługo zadusi się załącznikami.
Z drugiej strony z różnych niezależnych powodów muszę się w sposób oszczędny posługiwać tymi planami.
Załączniki
Fort Preußen
Fort Preußen
emeryt
Posty: 145
Rejestracja: 17 kwie 2005, o 17:16

Postautor: emeryt » 19 paź 2005, o 18:49

Sluszne podejscie. Spelnia to calkowicie moja prosbe. Dzieki.
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 19 paź 2005, o 19:28

emeryt pisze:Zmiany na tym terenie sa wielkie w stosunku do roku 1960 i jeszcze wieksze do planu wspolczesnego. Jezeli trzeba,to moge sluzyc informacjami dot. 1960r.
Jeżeli dysponujesz planem tego rejonu (z obrysami budynków) w podobnej skali, co poniższy "plan współczesny", to poproszę o ten właśnie fragment: al. Piastów - Sowińskiego - Kusocińskiego - Dąbrowskiego.
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 25 paź 2005, o 19:13

Będąc na miejscu odniosłem wrażenie, że jeden z budynków należących obecnie do US (Wydział Prawa i Administracji) jest podobny do "budynku nr 1" z filmu (z tego, co zrozumiałem z fabuły ;) "grał" on fasadę podwórkową tytułowej Station III - fasadę główną "zagrał" budynek Maschinenhausu we Freihafen). Jak duże/małe jest to podobieństwo oceńcie na podst. jego współcz. fotki.
Przede wszystkim nie pasuje mi:
- ilość i kształt okien (w skrzydle mamy 5 na filmie vs. 6 dziś, ponadto na filmie okna parteru są łukowate górą, natomiast te na piętrze - prostokątne; obecnie mamy sytuację dokładnie odwrotną),
- środkowa część fasady: na filmie ewidentnie "wychodzi" przed nią - obecnie jest zlicowana z resztą, poza tym ma okrągłe okienko na poddaszu - współcześnie go nie ma, za to środkowe okno na piętrze jest obniżone w stosunku do pozostałych.
Po nałożeniu na siebie planów przedwojennego i współczesnego uzyskamy taki obrazek, jak poniżej. Wynika z niego przede wszystkim to, że ów budynek (na planie współcz. z nr 40b) znacząco się zmienił, dodatkowo na podstawie informacji od emeryta wiem, że w l. 60 wyglądał już tak, jak obecnie. Mógłby to być jakiś argument "za", ale budynek musiałby przechodzić (conajmniej) dwie przebudowy: raz pomiędzy sytuacją z planu Bacha a powstaniem filmu, ponownie pomiędzy nakręceniem filmu a l. 60...
Gdyby przyjąć, że bud. 40b, to bud. nr 1, wówczas jedynym pasującym do tej teorii "budynkiem nr 2" byłby nieistniejący (już w l. 60) budynek, który na planie oznaczyłem strzałą. Jak wyglądał, kiedy jeszcze istniał? Oj chyba się nie dowiemy... a może tak, jak na filmie??

Naciągane? Chyba fest ;)
Załączniki
Img.jpg
2005-10-18 sowińskiego 015.jpg
2005-10-18 sowińskiego 006.jpg
emeryt
Posty: 145
Rejestracja: 17 kwie 2005, o 17:16

Postautor: emeryt » 25 paź 2005, o 23:06

Patrzac na zdjecia budynku 40b,jestem zupelnie przekonany,ze przechodzil onjakis generalny remont juz w latach po likwidacji jednostki i po przekazaniu go US.
Nie twierdze ,ze tak musialo byc napewno,ale mam podejrzenie ze ksztalt okien zostal zmieniony podczas tego remontu, Niestety nie mam zdjecia tego budynku z roku 1960.
Fakt wykonywania remontu potwierdza przebudowany uklad poddasza i pokrycia dachowego budynku.
Srodkowa,wysunieta do przodu czesc fasady musiala byc zlikwidowana w czasie lub przed wojna. W latach 60 bylo to tak jak na zdjeciach wspolczesnych. Na parterze byla kuchnia i jadalnia zolnierska,na pietrze byly biura jednostki. Trzy razy dziennieprzechodzilo sie przez te wejscia i ich widok musial sie utrwalic w pamieci.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

cron