Który to rok

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Który to rok

Postautor: piotr999 » 15 maja 2011, o 18:33

Pytanie do znawców.
Czy poniższe zdjęcie zostało zrobione zaraz po wojnie czy do wykonania tej widokówki wykorzystano zdjęcie przedwojenne? Jeżeli tak to który to może być rok.
Dodam, że pocztówka posiada datownik 1947 więc to na pewno jest górna granica.
Obrazek

Zastanawia mnie stan trawnika na pierwszym planie.
Czy to jest stan z czasów gdy urządzano/porządkowano Hakenterrasse czy stan dewastacji po czasach II WŚ.
Odgrodzenie płotem nabrzeża sugerowało by czasy powojenne.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Re: Który to rok

Postautor: Finki » 15 maja 2011, o 22:41

piotr999 pisze:Pytanie do znawców.
Czy poniższe zdjęcie zostało zrobione zaraz po wojnie czy do wykonania tej widokówki wykorzystano zdjęcie przedwojenne? Jeżeli tak to który to może być rok.
Dodam, że pocztówka posiada datownik 1947 więc to na pewno jest górna granica.
Obrazek

Zastanawia mnie stan trawnika na pierwszym planie.
Czy to jest stan z czasów gdy urządzano/porządkowano Hakenterrasse czy stan dewastacji po czasach II WŚ.
Odgrodzenie płotem nabrzeża sugerowało by czasy powojenne.
Znawcą nie jestem, ale spróbuję Ci Piotrze ograniczyć zakres wątpliwości. Na pewno nie jest to z czasów gdy urządzano Hakenterrasse "gdyż ponieważ" na drugim planie widoczny jest calutki Getreidespeicher [został w pełni ukończony w drugiej połowie lat 30-tych?], a tarasy (jeżeli chodzi Ci o ich transformację z obiektów fortecznych) zagospodarowano znacznie wcześniej. Daty oraz kluczowe zdjęcia i widokówki znajdziesz w galerii. Po mojemu - zdjęcie jest powojenne, zastanawiający Cię stan trawnika (dodałbym jeszcze zapuszczone chodniki) jednoznacznie wskazuje na typowo polski, powojenny antyordnung czyli burdel...
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Który to rok

Postautor: Bogus » 15 maja 2011, o 23:08

Ciekawa fotka.
Patrząc na zdjęcie też uważam, że pochodzi ono z okresu powojennego, o czym świadczy zarośnięte chwastami podnóże Wałów Chrobrego i ogrodzenie wzdłuż nabrzeża.
Ten płot to zapewne granica Centralnej Bazy Przeładunkowej będącej pod zarządem wojsk radzieckich.
Ponieważ przekazanie Nabrzeża Pasażerskiego w ręce polskie nastąpiło w grudniu 1946 r. (i wtedy zapewne płot został rozebrany), więc można założyć, że zdjęcie wykonano przed tą datą.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Re: Który to rok

Postautor: piotr999 » 16 maja 2011, o 07:41

Dzięki za potwierdzenie moich podejrzeń.
Zastanawia mnie jeszcze "równość" tego trawnika, bo ogólny bałagan jeszcze jakość mogę zrozumieć - brak gospodarza no i przecież nie będziemy sprzatać Niemcom. Ale to zagłębienie ciągnące się wzdłuż. Czy to pozostałość po jakichś umocnieniach wojennych? Np po okopach.
Jak sądzicie?
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Re: Który to rok

Postautor: Krasiu » 16 maja 2011, o 23:31

w jakiś wspomnieniach czytałem o przygotowanych do ewakuacji Niemcach, którzy mieli opuszczać miasto na pokładach barek. Czekając na transport żyli w pospiesznie skleconych budach i ziemiankach. Właśnie u podnóży obecnych WCh
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Który to rok

Postautor: Schulz » 17 maja 2011, o 00:12

Krasiu pisze:w jakiś wspomnieniach czytałem o przygotowanych do ewakuacji Niemcach, którzy mieli opuszczać miasto na pokładach barek. Czekając na transport żyli w pospiesznie skleconych budach i ziemiankach. Właśnie u podnóży obecnych WCh
Prawdopodobnie chodzi tu o wspomnienia prezydenta Szczecina Zaremby, który w swoim dzienniku pod datą 18.06.1945 notuje: "...Po tych wszystkich operacjach [był to kolejny powrót do Szczecina] przechadzka z Karczmarkiem nad Odrą. Nowe holowniki przywożą wciąż Niemców, którzy koczują nad rzeką, na trawniku przy bulwarze, w norach i budach skleconych w sposób nieprawdopodobny" (Piotr Zaremba, Dziennik 1945, s. 48).
We "Wspomnieniach Prezydenta Szczecina 1945-1950" na stronie 190 podaje, że w tym dniu odnotowano już liczbę 59264 Niemców i wciąż ich przybywało.
Oni nie czekali na transport, lecz wracali do Szczecina, wykorzystując niejasny status miasta.
Swojego czasu w necie krążyło podobne zdjęcie z adnotacją, że wykonano je przed 1.08.1946 roku. Znalazłem też inne pokazujące statek rosyjski od strony wody wykonane w lipcu 1945, na który ładowane są łupy z obrabianego przez Armię Czerwoną Szczecina.
Załączniki
Jana z Kolna, zdjęcie zrobiono przed 1.08.46
Jana z Kolna, zdjęcie zrobiono przed 1.08.46
Szczecin, lipiec 1945, radziecki parowiec Akadiemik Karpinskij
Szczecin, lipiec 1945, radziecki parowiec Akadiemik Karpinskij
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Który to rok

Postautor: Stau » 17 maja 2011, o 01:02

Kojarzę ten wątek, o którym mówi Schulz, także z audycji radiowej o Piotrze Zarembie.

http://sedina.pl/index.php/2010/01/01/b ... we-wtorek/
III.30. Szczecin we wtorek 21.04.2009 – Piotr Zaremba (od 25:02)

Cytat Piotra Zaremby o Wałach Chrobrego "dziwna zbieranina baraków, jakichś sklecionych z niczego domków". Mowa o obozie przejściowym dla Niemców (tak to określił prezydent).
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Re: Który to rok

Postautor: piotr999 » 19 maja 2011, o 19:40

Stau pisze:Kojarzę ten wątek, o którym mówi Schulz, także z audycji radiowej o Piotrze Zarembie.

http://sedina.pl/index.php/2010/01/01/b ... we-wtorek/
III.30. Szczecin we wtorek 21.04.2009 – Piotr Zaremba (od 25:02)

Cytat Piotra Zaremby o Wałach Chrobrego "dziwna zbieranina baraków, jakichś sklecionych z niczego domków". Mowa o obozie przejściowym dla Niemców (tak to określił prezydent).
To by wiele wyjaśniało.
Dzięki za info

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

cron