Golęcino/Żelechowa - szukam informacji!!!!!

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
nm
Posty: 8
Rejestracja: 6 gru 2004, o 17:03

Re: Golęcino/Żelechowa - szukam informacji!!!!!

Postautor: nm » 28 lut 2005, o 20:03

DJ pisze:
nm pisze:szukam jakichkolwiek informacji na temat tych dzielnic, a w szczególności na temat "samotnej " kamienicy w okolicy pl. Leona Koczego i Strzałowskiej, z góry dzięki!
A o którą kamienicę się pytasz Strzałowska 1 czy Grobla 1? Bo obydwie spełniają twoje kryteria :)


w zasadzie to pytam o obydwie :D
Fredrikson
Posty: 4
Rejestracja: 14 lut 2005, o 15:46

Postautor: Fredrikson » 1 mar 2005, o 10:11

Chyba wzgórze Kupały to górka z widokiem na Wieżę Bismarka (tam też są ruiny zbudowań restauracji).
Wzgórze Elżbiety (Elisenhohe) to górka z altanką naszego prezydenta.
Tam była restauracja jeszcze po wojnie (wg książki Szczecin Stary i Nowy).
Tam też jest uroczy mostek nad zrujnowaną stacją Golęcino. Wiecie może czy można na niego wejść bez wspinania się po nasypie?
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 1 mar 2005, o 10:54

Fredrikson pisze:Chyba wzgórze Kupały to górka z widokiem na Wieżę Bismarka (tam też są ruiny zbudowań restauracji).
Wzgórze Elżbiety (Elisenhohe) to górka z altanką naszego prezydenta.
Tam była restauracja jeszcze po wojnie (wg książki Szczecin Stary i Nowy).
Tam też jest uroczy mostek nad zrujnowaną stacją Golęcino. Wiecie może czy można na niego wejść bez wspinania się po nasypie?
Wygląda to trochę inaczej...Wzgórze Elżbiety (Elisenhohe) to dzisiejsze Wzgórze Kupały, gdzie była restauracja Elisenhohe. Od ruin restauracji prowadzi dróżka do mostu widokowego ( nie trzeba się na niego wspinać :) ). Natomiast prezydent mieszka trochę dalej przy ul. Pokoju, ale nie jest to już Elisenhohe :).
Natomiast Wieża Bismarcka była na wzgórzu Weinberg, a na dolnym tarasie tego wzgórza była duża restauracja Etablissement Weinberg. Niestety jedynie o moście widokowym możemy mówić w czasie teraźniejszym...:(
Greg
Posty: 78
Rejestracja: 22 paź 2004, o 20:31
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo, Stausee

Postautor: Greg » 1 mar 2005, o 17:00

No i o Wieży Bismarcka też w czasie teraźniejszym (tylko że chwilowo niedostępnej) :)
peiras
Posty: 2
Rejestracja: 6 mar 2006, o 20:15
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: peiras » 7 mar 2006, o 00:35

Witam serdecznie, mam wielką prośbę - mnie rowniez interesuje ten rewir, a dokladniej: teren dawnej stoczni "Teligi", pl Leona Koczego, teren ogródków działkowych Strzałowska-Wiszczesława. Szukam o tym terenie WSZYSTKIEGO, dosłownie wszystkiego (historia, zdjęcia, mapki, kolorystyka, funkcja danego terenu - moze jakies kawiarnie, sklepy byly, lub w konkretnym celu cos zrobiono). Poza tym historia okolicy oraz Golecina. Czym sie harakteryzowala dzielnica, co ja wyroznialo, gdzie jakie firmy, kawiarnie,... powstawaly, ktore mialy zwiazek z funkcja/imagem okolicy, z czego slynela w jakich latach. Ma sie to rowniez do nabrzeza - dlaczego jest uksztaltowane tak jak jest (co widac na zalaczonej mapce). Najbardziej interesuje mnie teren najjaskrawiej zaznaczony.

Jezeli moze mi ktos pomoc, moze ma materialy, albo wiadomosci to prosze albo na maila (lub post na forum) lub chetnie sie spotkam.

Kuba
peiras@gmail.com
Załączniki
mapka z zaznaczonym terenem
mapka z zaznaczonym terenem
ace
Posty: 1
Rejestracja: 19 sie 2007, o 00:49

Postautor: ace » 19 sie 2007, o 00:50

Pani Iwono. Ma panie w posiadaniu wiecej zdjec Wzgorza Kupaly??
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 19 sie 2007, o 07:18

ace pisze:Pani Iwono. Ma panie w posiadaniu wiecej zdjec Wzgorza Kupaly??
Wszystkie zdjęcia znajdziesz w galerii:
Stettin vor 1945 (Von Bachinstitut Stettin) > Stadtteile und Vororte > Bollinken, Frauendorf, Herrenwiese > Elisenhöhe
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
dr Nieznanowska
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2014, o 19:54

Re: Golęcino/Żelechowa - szukam informacji!!!!!

Postautor: dr Nieznanowska » 27 sie 2014, o 20:23

Witam serdecznie społeczność Sediny. Zainteresowanych tematem Bergquell - zakład wodoleczniczy zapraszam na sympozjum specjalistyczne "Medycyna i morze", które odbędzie się w przeddzień Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, 17. września, godz. 15.00-19.00 w auli Akademii Morskiej. Tematy wszystkich zaplanowanych wystąpień ciekawe (szczegóły na pthszczecin.pl), mnie bardzo przydałaby się obecność ekspertów od XIX-wiecznej topografii Frauendorfu, bo dane znalezione przeze mnie w materiałach źródłowych (w tym archiwalnych) niezupełnie chcą się zgodzić z informacjami dostępnymi w opracowaniach. Poza zakładem wodoleczniczym we Frauendorfie i jego kolejnych właścicielach będę też mówić o pięknym zakładzie wodoleczniczym, który działał przez ponad pół wieku w Eckerbergu. Pozdrawiam i, mam nadzieję, do zobaczenia - Joanna Nieznanowska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości