Golęcino/Żelechowa - szukam informacji!!!!!

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
nm
Posty: 8
Rejestracja: 6 gru 2004, o 17:03

Golęcino/Żelechowa - szukam informacji!!!!!

Postautor: nm » 25 lut 2005, o 16:48

szukam jakichkolwiek informacji na temat tych dzielnic, a w szczególności na temat "samotnej " kamienicy w okolicy pl. Leona Koczego i Strzałowskiej, z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 25 lut 2005, o 16:52

NM a co Ciebie dokładnie interesuje? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 25 lut 2005, o 17:29

no to się przyłącze do poszukiwania informacji, są tam może opuszczone kamienice, jeżeli tak to gdzie?
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
nm
Posty: 8
Rejestracja: 6 gru 2004, o 17:03

Postautor: nm » 26 lut 2005, o 16:47

generalnie po prostu wszystko
najbardziej zdjęcia przedwojenne budynków przy pl. leona koczego
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 26 lut 2005, o 21:12

Szanowny nm - zdjęcie tego budynku znajdziesz w mojej zagadce nr 5.
Z tego co mi wiadomo, była tam, gdzie obecnie jest sklep - piekarnia, a piec zachował się do dnia dzisiejszego. Te tereny były zabudowywane w latach 20-tych XX wieku. No nie wiem co mam Ci podawać. Chcesz wiedzieć ogólnie wszystko, ale niestety musisz podać konkretne pytanie. Ogólnie wszystko o dzielnicy to ogólnie nic. Posiadam wiele materiałów na temat Frauendorfu, ale nie za bardzo wiem co Ciebie interesuje. Zdjęcia dzielnic masz dostępne w galerii. Moja znajomość z Sediną także zaczeła się od pytań, na które nie znałam odpowiedzi. Też proszono o konkretne pytania. Teraz rozumiem dlaczego, bo informacji jest zbyt dużo, aby całość podać w jednym poście. Ponawiam więc prośbę i pozdrawiam Iwona
nm
Posty: 8
Rejestracja: 6 gru 2004, o 17:03

Postautor: nm » 27 lut 2005, o 03:11

heh najbardziej interesują mnie zdjecia tej dzielnicy a w szczególnosci placu Koczego przed wojną; potrzebne mi sa tez informacje na temat funkcji tej dzielnicy przed wojną i pozniej, zdjecia jakichs sklepów restauracji itp; jaka ludnośc tu mieszkała.....
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 27 lut 2005, o 08:37

Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
nm
Posty: 8
Rejestracja: 6 gru 2004, o 17:03

Postautor: nm » 27 lut 2005, o 11:00

wielkie dzięki! jakby ktos miał dokładniejsze informacje odnosnie tej dzielnicy byłoby super hehe
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 27 lut 2005, o 14:59

Frauendof to dawna wieś kościelna należąca pierwotnie do Bartłomieja, który z koleji podarował ją zakonowi cysterek ze Szczecina. Klasztor sprowadził w XIV wieku kolonistów z Nadrenii w celu założenia upraw winorośli na wzgórzach. Uprawa winorośli była prowadzona w szerokim zakresie do XVIII wieku. Ludność zamieszkująca te tereny zajmowała się głównie uprawą roli i rybołóstwem/ łowiono na Dąbiu/Było też kilku rzemieślników. Teren obecnego placu Koczego to teren nazywany Vogielwiese- łąka kurkowa. Nazwa pochodzi od tego, że kupcy co roku organizowali tu swoje zawody w strzelaniu do kurka. W 19 wieku tereny Frauendorfu były terenami wyjazdów rekreacyjnych dla szczecinian. Wybudowano kilka kawiarni. Najbardziej znana Elisenhohe zbudowana była na obecnym wzgórzu Kupały. Wraz z rozwojem gospodarczym Frauendorf stawał się dzielnicą robotniczą. Mieszkańcy zaczeli pracować w zakładach przemysłowych. W połowie XIX wieku na Herrenwiese czyli Światowida , szczecińska firma Weiss zbudowała fabrykę cykorii. Na Golęcinie istniały cegielnie. Emil Retzlaff założył stocznię Ostssewerft- Teren późniejszej stoczni jachtowej im. Teligi. W stoczni budowano małe statki, parowce pasażerskie.
Następna porcja info za jakiś czas. Piszę tylko skrótowe informacje. Mówiłam, że tego jest za dużo aby podać ogólnie info na temat tej dzielnicy. Pozdrawiam Iwona
Gość

...

Postautor: Gość » 27 lut 2005, o 18:58

Iwonka w swoim ¿ywiole, jak widaæ ...
Gość

...

Postautor: Gość » 27 lut 2005, o 18:59

To poni¿ej, to by³em ja - piotr_now .. zapomnia³em, ze siê wylogowa³em

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Re: Golęcino/Żelechowa - szukam informacji!!!!!

Postautor: DJ » 28 lut 2005, o 14:36

nm pisze:szukam jakichkolwiek informacji na temat tych dzielnic, a w szczególności na temat "samotnej " kamienicy w okolicy pl. Leona Koczego i Strzałowskiej, z góry dzięki!
A o którą kamienicę się pytasz Strzałowska 1 czy Grobla 1? Bo obydwie spełniają twoje kryteria :)
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 28 lut 2005, o 18:44

A czy one są opuszczone????czy zamieszkane??
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Gość

Re: ...

Postautor: Gość » 28 lut 2005, o 18:45

Anonymous pisze:Iwonka w swoim ¿ywiole, jak widaæ ...
Piotr zywio³ by by³ gdybym nie prowadzi³a monologu, a dialog. :D
Dj - wydaje siê, ¿e nm chodzi jednak o Vogielwiese. :wink:

Podaje nastêpn± gar¶æ informacji na temat Frauendorfu.
Na terenie Golêcina wystêpowa³y ¼ród³a wody krynicznej. doktor Scharlau za³o¿y³ tutaj zak³ad wodoleczniczy, który funkcjonowa³ do jego ¶mierci. Po likwidacji zak³adu na jego terenie w 1909/10 zbudowany zosta³ szpital dla powiatu Randow. W 1923 roku powsta³ drugi zak³ad wodoleczniczy Bergquell na obecnej ul. Pokoju. Istnia³y dwie szko³y gminne jedna mêska druga ¿eñska . Obie mie¶ci³y siê na ul. Bergstrasse /Herman-Gering Str. / obecnie ul. Strza³owska. Mocno uprzemys³owiona dzielnica sta³a sie obiektem nalotów alianckich w 1944 roku. Zniszczeniu uleg³a stocznia Ostseewerft , oraz kilka funcjonuj±cych na tym terenie zak³adów m.in. fabryka cykorii.
4,10,1945 roku nast±pi³o przejêcie w³adzy przez administracjê polsk±. Wczesniej teren ten od ul. Elisenstrasse obecnie ul. ¦wiêtojañskiej na pó³noc stanowi³ radzieck± strefê okupacyjn± Niemiec. W latach 1946-47 trwa³a intensywna akcja zasiedlania dzielnicy przez osadników polskich, z równoczesn± akcj± wysiedlania ludno¶ci niemieckiej.
Przed wojn± w budynku, o który pytasz nm zamieszkiwali robotnicy, cie¶le, stolarze, pracuj±cy w pobliskich zak³adach pracy a g³ównie stoczni Ostseewerft.
To na dzisiaj tyle. Wiêcej mo¿e jutro. Pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 28 lut 2005, o 18:49

szperacz88 pisze:A czy one są opuszczone????czy zamieszkane??
Szperacz te budynki są zamieszkane to nie ODLUDZIE 8)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

cron