Plany, Mapy - ciekaawostki

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Plany, Mapy - ciekaawostki

Postautor: Busol » 4 mar 2005, o 09:01

Dokonałem aktualizacji działu z mapami.
Doszło kilka map kolejowych przedowjennych - podziękowania dla http://www.kolej.one.pl

Ale powstał nowy dział ciekawostki. A tam:
http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=750

Na poważnie - dwie ciekawe powojenne mapy kolejowe
- jedna pokazująca trasę do świnoujści i dalej po stronie niemieckiej
- druga mapa z 1946 roku pokazująca trasy kolejowe po wojnie po stronie niemieckiej ale na mapie niesamowite nazewnictwo geograficzne - czy ktoś mógłby coś wiecej na ten temat napisać - skad sie wzięły np. Morze Rańskie ? POLECAM !

Na niepoważnie - dla wszystkich - mapy z atlasu historycznego dla Szkół pokazujące czasy Krzywoustego i Chrobrego...
kieko2
Posty: 25
Rejestracja: 12 lut 2005, o 09:07

Postautor: kieko2 » 4 mar 2005, o 11:08

witam,
mam 2 pytania - może trochę nie na temat - ale proszę o odpowiedź:
- jak dodać komentarz do mapy zamieszczonej w galerii - mam informacje nt. jednej z map Stettina, która oznaczona jest (?) i chciałbym je zamieścić pod zdjęciem,
- jaka jest obecna nazwa ulicy Chaussestr.?
pozdrawiam
Kieko2
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 4 mar 2005, o 11:13

Jesli są uwagi do opisów map - i jesteś pewny zmian - to podaj link do mapy i prawidłowy opis na maila do mnie: admin@sedina.pl
Wtedy zmienie - zależy mi na tym, bo ja po porstu nie mam czasmi zadnych danych a propos tych map...
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Re: Plany, Mapy - ciekaawostki

Postautor: TheAmber » 4 mar 2005, o 11:19

Busol pisze:skad sie wzięły np. Morze Rańskie ?
Nazwa ta pochodzi pewnie od nazwy zachodniosłowiańskiego plemienia Ranów (Rujan, z niemieckiego Rugian), którzy we wczesnym średniowieczu (ostatnia kobieta posługująca się językiem Ranów zmarła w 1404 r.) zamieszkiwali Rugię (Ranę) i pobliskie ziemie na stałym lądzie. Plemię posiadało dwie stolice:
- arcykapłana (tzw. żercy) pogańskiego boga Świętowita w Arkonie - jednym z najznamienitsztych sanktuariów słowiańszczyzny zachodniej; ośrodek kultu w Arkonie został zniszczony w 1168 roku przez króla Danii, Waldemara.
- świecką w Gardźcu (obecnie: Garz/Rügen).

Mapka: http://police.info.pl/polabianie/mapka_ranowie.htm
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 4 mar 2005, o 15:17

kieko2 pisze:- jaka jest obecna nazwa ulicy Chaussestr.?
Według mnie Dębogórska, ale np. Iwonchen musi zweryfikować.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 4 mar 2005, o 19:44

Torney pisze:
kieko2 pisze:- jaka jest obecna nazwa ulicy Chaussestr.?
Według mnie Dębogórska, ale np. Iwonchen musi zweryfikować.
:D Iwonchen zweryfikować? Torney Expert jest tylko jeden na tym portalu. Ale jeżeli mogę to potwierdzam. Na wyszukiwarce nie ma podanej tej nazwy ulicy. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 4 mar 2005, o 21:05

- druga mapa z 1946 roku pokazująca trasy kolejowe po wojnie po stronie niemieckiej ale na mapie niesamowite nazewnictwo geograficzne
No, niesamowite nazewnictwo nie tylko po stronie niemieckiej.
Zobaczcie jak nazywał się poczciwy Goleniów... :D
Albo Chojna, Cedynia, Stargard, Barlinek, Darłowo i wiele innych.
Pozdrawiam - Sławek :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Plany, Mapy - ciekaawostki

Postautor: Jsz » 4 mar 2005, o 22:01

Busol pisze: ...dwie ciekawe powojenne mapy kolejowe
- jedna pokazująca trasę do świnoujści i dalej po stronie niemieckiej
- druga mapa z 1946 roku pokazująca trasy kolejowe po wojnie po stronie niemieckiej ...POLECAM...
Polecam, mapa w Galerii: Plany,mapy,panoramy / Ciekawostki .
Niestety kiedy Pan Czwójdziński kreślił mapę ('45-'46), w tym samym czasie nasi przyjaciele ze Wschodu rozbierali linię kolejową do Nowego Warpna (zaznaczoną na ww. mapie po naszej stronie granicy- mimo że tak naprawdę już cała nasza nie była). Obrazki z tej linii są na stronie airmacieja tutaj: http://www-public.tu-bs.de:8080/~y00226 ... /index.htm

Przyjaciele rozebrali również praktycznie do zera, linię przez Ducherow-Karnin do Świnoujścia. O tym połączeniu kolejowym pisałem w swojej zagadce tutaj: http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=1270
Gość

Postautor: Gość » 4 mar 2005, o 23:36

Iwonka pisze:
Torney pisze:
kieko2 pisze:- jaka jest obecna nazwa ulicy Chaussestr.?
Wed³ug mnie Dêbogórska, ale np. Iwonchen musi zweryfikowaæ.
:D Iwonchen zweryfikowaæ? Torney Expert jest tylko jeden na tym portalu. Ale je¿eli mogê to potwierdzam. Na wyszukiwarce nie ma podanej tej nazwy ulicy. Pozdrawiam
Ju¿ rozumiem dlaczego nie ma tej nazwy w wyszukiwarce - za czasów tysi±cletniej rzeszy zmieniono nazwê na Adolf-Hitler str. i ta figuruje w wyszukiwarce - dziêkujê za informacje.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości

cron