Przedwojenne dzielnice - umowne granice

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Przedwojenne dzielnice - umowne granice

Postautor: Yomi » 16 maja 2005, o 21:41

W tym watku padlo pytanie zwiazane z granica Grunhof a Zabelsdorf - gdzie ona przebiega...
Jak na razie nie doszukalem sie z przedwojennej dokumentacji (jaka mi przez rece przeszla) zadnej adnotacji urzedowej okreslajacej scisle granice dzielnic przedwojennego Stettina, wiec proponuje abysmy je ustalili, wg ich historycznych granic aby pozniej nie bylo problemu z nomenklatura.
(Na wniosek Bacha poprawilem posta)

Jako rezydent Grabow zasugeruje granice wlasnie tej dzielnicy:

Grabow - terytorium, ktore jest okalane ulicami:
od polnocy - Hindenburg Str (1-go Maja) na calej dlugosci (az do Heinrich Str. - Ofiar Oswiecimia)
od zachodu - Heinrich Str. (Ofiar Oswiecimia), Lange Str. (E.Plater), Neue Str. (Ksieznej Salomei) i po obrzezach parceli przy Drei Eichen (Zubrow),
od poludnia - Birken alle (Malczewskiego), Blumen Str. (Szarotki) az do Odry
od wschodu - caly brzeg Odry biegnacy az do wysokosci Hindenburg Str. (1-go Maja)

Prosze rezydentow poszczegolnych dzielnic o okreslenie swoich granic, oczywiscie uprasza sie o zostawnie Altstadt Bachowi :)
Załączniki
DSC08735.JPG
Ostatnio zmieniony 16 maja 2005, o 22:43 przez Yomi, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 16 maja 2005, o 22:00

Moje granice są akurat proste.
Altstadt:
Grüne Schanze, Paradeplatz, Königsplatz, Peters- und Paulskirchplatz, środek kwartału między Augustastraße i Klosterhof, Fraunestraße na odcinku między Seemansheim a Bollwerk, Bollwerk.
Lastadie:
Parnitz, Grüner Graben, Oder, Dunzig, Parnitzstraße.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 17 maja 2005, o 01:01

widzę jakiś mały rozbiorek Szczecina się szykuje... Co wyście powariowali?! linie demarkacyjnie na mapce naszego kochanego miasta!? Ja stanowczo protestuję! Ogłaszam finkenwalde neutralne wobec wszytskich ludzi dobrej woli:) A ktoś kiedyś śpiewał odważnie "Keine Grenzen"!!!
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 17 maja 2005, o 05:58

Finkenwaldczyk pisze:widzę jakiś mały rozbiorek Szczecina się szykuje... Co wyście powariowali?! linie demarkacyjnie na mapce naszego kochanego miasta!? Ja stanowczo protestuję! Ogłaszam finkenwalde neutralne wobec wszytskich ludzi dobrej woli:) A ktoś kiedyś śpiewał odważnie "Keine Grenzen"!!!
Aboslutnie nie. Chodzi tylko o porządek.
Bachinstitut pisze:Yomi [w zagadce nr 43] poruszył tu kwestię, która mnie nurtuje od dawna, zwłaszcza po zaistnieniu moje galerii, która pojawiała się już w forum, mianowicie granice dzielnic. Gdzie jest granica między Unterwiek a Grabow, między Vor Berliner Tor i Torney. Czy Hauptfriedhof to są Schuene, czy Wendorf. Niby drobiazg, ale dla mnie, któremu powiedzmy wpojono niemiecki Ordnung, sprawa ma wielką wagę..
Przykładowo w Berlinie każda dzielnica ma od ok. 1920 tak sztywne granice, jak kręgosłup pruskiego urzędasa. Pedanteria obejmuje nawet chodniki i jezdnie. I tak jezdnia z chodnikiem słynnej Bernauerstraße, na której rozgrywały się makabryczne sceny 13 sierpnia 1961, należała do Wedding, czyli do Berlina Zachodniego, kamienice od strony południowej - do Mitte, czyli do Berlina Wschodniego.
Dajmy na to osoba szukająca w galerii jakiejś fotografii musi posiadać wstepną, choćy pobieżną wiedzę, w jakiej kategorii, czy w jakim albumie tego szukać. Ja na przykład nie wiem, gdzie jest granica między Finkenwalde a Hökenodorf. Ale zgdadzam się z "drugim dnem" Twojej wypowiedzi, że są to rozważanaia czysto teoretyczne.
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 17 maja 2005, o 07:13

To ja na wszelki wypadek Blitzkriegiem zajmuje Politzerstrasse :D
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
shiba
Posty: 397
Rejestracja: 17 wrz 2004, o 22:22
Lokalizacja: Neu-Westend
Kontakt:

Postautor: shiba » 17 maja 2005, o 09:31

W zwiazku z tym, że nie mam az tak duzej wiedzy na temat Szczecina :( prosze kogoś kto ma jej wiecej :) o określenie granic Braunsfelde.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 17 maja 2005, o 13:09

shiba pisze:W zwiazku z tym, że nie mam az tak duzej wiedzy na temat Szczecina :( prosze kogoś kto ma jej wiecej :) o określenie granic Braunsfelde.
Drogi Shiba, Yomi ma taki plan na ścianie, gdzie widać te granice. Jak go ładnie poprosisz, to Ci tu podeśle planik z zaznaczonymi granicami.
Tylko tam jest jakaś bezsensowna granica idąca przez sam środek Ackermann's Höhe. Kwestia granic Westend, Neu Westend, Ackermann's Höhe, Braunsfelde, Schönau, Kreckow i Kreckower Feld poozstaje otwarta i do niej jeszcze wrócimy.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 17 maja 2005, o 13:29

Próbowałem ogrodzić te całe Finkenwalde i złapałem się za głowę :) Ciężko tutaj stwierdzić czy coś jest Zdroje czy już raczej Puszcza. I odwrotnie. Dodam, że chodzi o przedwojenne granice - mało tego, sugeruję się pocztówkami, bo są autentycznymi wymiernikami historii. Na jedej kartce grota to jeszcze Zdroje, na drugiej Buchheide jak byk, a żeby było śmieszniej na trzeciej poprostu STETTIN. Wieża Baresela to też niby już las, ale kwestia napisów Buchheide/Finkenwalde.

A młyny??? Na Prochowym tylko Buchheide, za to Mittelmuehle to już Buchheide/Finkenwalde lub Buchheide-Finkenwalde. Rzadziej Stettin Buchheide - Finkenwwalde. Mam tylko pewność co do oklepanego centrum Zdrojów. Tam łatwo stwierdzić czy np "Organiarnia" to jeszcze Zdroje. Proste jak drut jest również położenie Krzyżówki. Bo to centrum i nie ma wątpliwości.

Ale nie wiem czym mam się sugerować? Napisami z kartek, mapkami? Adressbuchami? W ewentualnych kwestiach spornych z Hokendorfem Aygona proponuję wytyczyć "strefę ciszy" - jakiś pas graniczny bez ustalenia lokalizacji Finkenwalde/Buchheide/Hokendorf. Chyba, że ktoś ma jakieś argumenty np czy Bismarckhohe to jeszcze Zdroje (ah te napisy na pocztówkach...)

Amen
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 17 maja 2005, o 13:32

Proponuję:
1/ Pod przywódcą specjalisty Bachiego okreslić granice w datach granicznych, np. 1945 ( i kilka takich dat wcześniej), ewentualne obszary sporne oznaczyć kreskowaniem czy jakoś tak
2/ Podobnie z granicami po 1945 i na dzień dzisiejszy

Całe to wypracowanie opublikować w Sedinie, a potem dać innym oraz KONIECZNIE przesłać Urzędowi Miasta i innym wszystkim (jako załącznik mailowy - nie sobie sami wydrukują i popatrzą) z POSTULATEM:
OD DZIŚ ŻADNYCH ZMIAN (na wzór Berlina) - niech to pozwoli wreszcie na zaistnienie lokalnych gospodarstw/dzielnic i da nam, obywatelom, solidną kotwicę w tradycji.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 17 maja 2005, o 15:08

No i ładne kwiatki wyszły.
A miał być taki piękny Ordnung.
Zdrojower i Aygon na pewnym pasie nie będę ze sobą gadać.
Podszyty ironią Woti sugeruje słać monity


Znalazłem w II tomie encyklopedii Szczecina na str. 382 mapkę z podziałami terytorialnymi. Dość interesująca. Według niej Hauptfriedhof należy do Torney. Najciekawsza dla mnie granica – to ta między Grünhofem a Zabelsdorfem – na linii słynnego już Mühlenbach. Inny przykład: jezdnie Paradepaltz i Königsplatz należą nie do mojego Altsdadt, tylko do dzielnic sąsiednich.
Yh, ciynżkie to życie. Słyszelibyście protest kolegi Torneya po tym, jak zdjęcia Pestalozistraße umieściłem nie w JEGO dzielnicy. Co miałem robić? Przesunąłem te fotografie. Mruczał wtedy z zadowolenia przez GG jak 40 kotów. Co tam – mruczał jak sprężarka.

Ajaj, a miało być tak pięknie, wywiady miały być, a tu niezły burdel mamy, siostry, w tym naszym archeo.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 17 maja 2005, o 16:26

Hihi :) jeżeli chodzi o te Pestalozzi allegrowe to baa, zgadnijcie kto je znalazł w odłegłym mieście niemieckim (zaczyna sie na M i konczy na M) ?! I następnie przehandlował kolekcjonerowi kartek typu foto?! No ba, zaczyna się na F i kończy na K :lol:

Co do granic, ja się nie zamierzam z nikim procesować na temat granic Zdrojów i Bukowego. Zapewne i ja i Aygon i inni obywatele mają swoje odmienne różnorodne poglądy na te kwestie :) Po co drzeć koty? Ale warto by takową mapkę rozpisać z granicami wszystkich osiedli przed 1945 i po 1945.

Choć same Zdroje przeszły też rozbicie dzielnicowe i wymysły typu jakieś Czanowo tudzież Zaborsko... Cieśnik, Barnucin i inne lokalizacje... teraz mogę śmiało powiedzieć STETTIN moim miastem FINKENWALDE moim życiem :)

PS jak znajdę trochę czasu wolnego od pracy to postaram się "odgrodzić" na mapie Zdrojów. Jak ładnie wyjdzie to tu wrzucę, choć już teraz deklaruję, że nie mam agresywnych zamiarów co do ustalania sztywnej granicy... :)

Amen
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 17 maja 2005, o 16:51

Jeśli chodzi o granice Finkenwalde/Hokendorf to jest to na mapce i w adrssbuchu taz się chyba pokrywa (granica przecinała Muhlenstr.). To były granice administracyjne a na kartkach czesto podpisywali jak im sie podobało (chwyt małketingowy), dorzucam jeszcze Finkenwalde/Podejuch choć tam to było w miare jasne.
Załączniki
05-01-16 22-04-13_0001.jpg
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Fitek-69
Posty: 1109
Rejestracja: 2 mar 2005, o 15:43
Lokalizacja: Hohenkrug/Buchholz
Kontakt:

Postautor: Fitek-69 » 17 maja 2005, o 16:59

Odnośnie prawobrzeża przedwojennego bardzo ważną datą jest 15-ty pażdziernik 1939 roku w tym dniu prawie całe dzisiejsze prawobrzeże zostało
częścią miasta Stettin Jeżeli chodzi o moją dzielnicę czyli (Buchholz, Hohenkrug, Kőnigsweg, Henningsholm, Mühlenbeck, Franzhausen,Augustwalde i Jeseritz
TO OD TEGO DNIA JEST STADTKREIS STETTIN
Do wiadomości portalowiczów do tego dnia całe prawobrzeże należało do trzech powiatów: Kreis Randow, Kreis Greifenhagen i Kreis Naugard.
Co do Buchheide Forst do 1939 roku był częścią Kreis Randow.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 17 maja 2005, o 17:13

Kurcze, ale kolega ma wiedzę :) Moim skromnym zdaniem takie rozdrobnienie "nie zachwyca". Tak samo dziś mamy problem z klasyfikacją Ustowa... Ja tam byłbym zwolennikiem koncepcji utworzenia np Protektoratu prawobrzeskiego ze stolicą w Zdrojach :) (jako punkt centralny Zdroje Krzyżówka)... Taka przeciwwaga dla lewobrzeża :)

Mapki great Aygon, ale kartki niestety mówią inaczej. Adressbuchy... eh to wymierne źródło, ale jak to trzy źródełka połaczyć w spójny strumień?! :roll:
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 17 maja 2005, o 21:56

Fitek-69 pisze:Odnośnie prawobrzeża przedwojennego bardzo ważną datą jest 15-ty pażdziernik 1939 roku w tym dniu prawie całe dzisiejsze prawobrzeże zostało
częścią miasta Stettin Jeżeli chodzi o moją dzielnicę czyli (Buchholz, Hohenkrug, Kőnigsweg, Henningsholm, Mühlenbeck, Franzhausen,Augustwalde i Jeseritz ...
Chyba jednak Jeseritz (Jezierzyce) nie zostały włączone do Stettina. Stało się to dopiero w 1972 r.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości

cron