Katastrofy Szczecinskie

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Katastrofy Szczecinskie

Postautor: Busol » 3 sty 2005, o 21:51

Juz wspomnialem w ktoryms z watkow o tym, teraz przy okazji zdjecia Mariusza temat powrocil.
Chcialbym w blizej nieokreslonej przyszlosci rozpoczac nieco trudny temat katastrof szczecinskich. Czesto byly to momenty ktorymi przez kilka dni czy tygodni zylo cale miasto, a teraz stanowia zapomnianą - a czesto tuszowaną historie...

Bardzo porosze o podrzucanie takich wydarzen oraz zrodel gdzie mozemy takich wiadomosci szukac. NIe ukrywam ze licze glownie na wydarzenia powojenne, ale jesli ktos mze wskazac jakies wydarzenia przedwojenne - bardzo chetnie sie zapoznam...

Swego czasu chyyba kurier taki cykl wypuscil ? A moze glos - juz nie pamietam -moze ktos wspomoze swoja pamiecia....
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 3 sty 2005, o 21:57

Ode mnie masz Kaskadę w mojej galerii.
Służę źródłem (skanami niestety bezpośrednio z odbitkek), razem 6 zdjęć, nie wszytkie są na portalu.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 3 sty 2005, o 22:03

I Samo życie pisze układ galerii:
1) Katastrofy budowlane:
-Kaskada
-Ofiar Oświęcimia
-Turzyn

2) katastrofy komunikacyjne:
-Wyszaka (liczę na MirkaJot)
...
odpukać

nie wiem czy pasuje tutaj:
-pływający Orzeł wolnocłowy który w pomroczności jasnej uderzył w Most Długi


Wstawiam tutaj 2 wątki z dnia 3 stycznia , które znajdują się na poście Zagadki: Szeląg Zagadka nr 1:
Jsz pisze:Ten kolorowy obrazek może byc podkładem do zupełnie innego wątku - szczecińskie katastrofy.
Jeden z tych pięknych punktowców Ofiar Oświęcimia róg Czesława w latach '70 uległ katastrofie budowlanej. Jeśli dobrze pamiętam, odpadł mu prawy naroznik na ostatnim piętrze (gaz ziemny). Było to smutne zdarzenie, ale dla młodego kajtka bardzo widowiskowe, gdy specjalnie sprowadzony ze Stoczni Warskiego (o przepraszam BI - Vulcan Werke) teleskopowy dźwig mocował od nowa płyty.

Może ktoś w swoich szufladach znajdzie zdjęcie?

I jeszcze słowo, do być może nowej Galerii "Szczecińskie katastrofy".
Były tu już (na forum) umieszczane zdjęcia z wypadku tramwajowego Wyszaka (MirkaJot), w Galerii jest zdjęcie (spalonej) Kaskady. Może by to wszystko udało się połączyć.
MariuszSamek pisze:Patrząc od strony mojego zdjęcia, lewy narożnik. Dziś można rozpoznać to mieszkanie na ostatnim piętrze po tym, że ma trzy okna, wszystkie inne mają po dwa.
Ostatnio zmieniony 5 sty 2005, o 22:32 przez Jsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Agata
Posty: 332
Rejestracja: 8 paź 2004, o 10:54

Postautor: Agata » 3 sty 2005, o 22:13

Rok 1962 - na Alei Piastów w tłum ludzi (głównie dzieci) wjechał czołg, podczas parady wojska wracającego z poligonu.
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 3 sty 2005, o 22:30

Wystrzał z armat zamkowych z okazji Dni Morza chyba początek lat siedemdziesiątych
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 3 sty 2005, o 22:42

[quote="Jsz"]I Samo życie pisze układ galerii:
1) Katastrofy budowlane:
-Kaskada
-Ofiar Oświęcimia
-Turzyn

Dodam:
- Santocka - wybuch gazu (ze 3 lata temu),
- Montwiłła - wybuch gazu (też jakiś czas temu),
i tego typu wybuchów było kilka.
W latach '70 pożar wieżyczki na budynku przy ul. Piłsudskiego (Buczka ) 7 róg Mazurska przy stacji benzynowej. Było trochę paniki że jak spadnie na stację to może być nieciekawie. Ale obeszło sie bez wybuchu.
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 4 sty 2005, o 10:57

Kino Polonia
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 4 sty 2005, o 13:17

Zerwanie trapu przy statku "Janek Krasicki" w latach 60-tych. Zginelo wtedy chyba kilka osob.
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 4 sty 2005, o 17:46

Seria wskokow autami do wody, ja pamietam dwa ale pewnie bylo ich wiecej. Jesli chodzi o prawobrzeze to mozna wspomniec o katastrofie lotniczej w Puszczy w latach '30. Niestety fotek nie mam i raczej nie ma. Probowalem odnalesc miejsce katastrofy, podobno jest tam pomnik/nagrobek ale nie udalo sie.
www.puszczabukowa.prv.pl
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 4 sty 2005, o 17:54

1.do dziś pamiętam jak na ul.Dworcowej rozwalił się(wypadł z szyn) tramwaj lini nr 3, kasując przystanek i św. pamięci drzewo, nikt nie zginął
2.no i troche się wypadków samochodowych z okna widziało na wyzolenia, na wysokości Fali, pamięcią zliczyłem 12, które widziałem osobiście
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 4 sty 2005, o 20:35

Jeśli chodzi o wypadki samochodowe to mieszkańcy narożnika ulic Reduty Ordona i Łukasińskiego mogliby opowiadać godzinami. Od drobnych stłuczek do poważnych wypadków.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 4 sty 2005, o 20:55

Piotrek pisze:Jeśli chodzi o wypadki samochodowe to mieszkańcy narożnika ulic Reduty Ordona i Łukasińskiego mogliby opowiadać godzinami.....
Zaraz, zaraz! :!: ,
nie piszemy tutaj o stłuczkach ani zwykłych wypadkach. Temat katastrofy - czyli coś co się odbiło szerokim echem, tam gdzie były łzy (nie zawsze w prasie i innych mediach - bo czasami władzy niewygodnie było o tym mówić).

Katastrofy:
-budowlane; np.
- eksplozje gazu
- pożary
- inne
-komunikacyjne; np.
- samochodowe
- tramwajowe
-kolejowe
- wodne
- lotnicze
-inne katastrofy
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 4 sty 2005, o 21:05

Mam prośbę: skoro już coś ktoś pisze, to niech rozwinie hasło w 2-3 zdaniach. "Ofiar Oświęcimia" czy "Kino Polonia" nie wszystkim od razu kojarzy się z tym, co trzeba.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 4 sty 2005, o 21:35

Sorry. Kino Polonia.Spaliło się. .Nie znam okoliczności pożaru. Kina szkoda. Miało swój klimat.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 4 sty 2005, o 21:47

Kino "Polonia" nie spaliło się lecz ściana budynku mieszczącego kino postanowiła sie położyć na ziemi. Z tego co pamiętam były to godziny przedpołudniowe i nie było ofiar w ludziach. Daty niestety nie pamiętam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości