Wycieczka do muzeum wodociągów w Szczecinie

Informacje dotyczące działania portalu i forum, propozycje i sugestie zmian, sprawy techniczne, zauważone błędy.
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 26 lip 2008, o 16:22

A tak było :wink:
Załączniki
Muzeum.jpg
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 26 lip 2008, o 16:32

Było gorąco, a nie było degustacji - skandal!

;)
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 26 lip 2008, o 17:06

Torney pisze:Było gorąco, a nie było degustacji - skandal!

;)
Ale tam była rura z kranem do samodzielnej obsługi, a w odróżnieniu od starki degustacja była darmowa :wink:
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Postautor: quistorp » 26 lip 2008, o 20:33

...[A żałuj bo wycieczka była super ]...Nie wiem kto z ramienia wodociągów był przewodnikiem. Ale na zdiąciu widzę osobe bardzo podobną do szefa sieci wodociągowej inz Pawła Cyruka.

Podzielcie się informacją i opowieściami z życia , historii i tam takich historyjek, czy dyrdymałek. Czy powiedziano wam ,że w czasach zaraz po wojnie po 1945 roku w firmie pracowali i Polacy i stare słuzby obsadzone jeszcze przez Niemców. O tym, że do wyjazdów na usuwanie awrii były używane zaprzęgi KONNE. Tak! Tak! Tak!. Stajnie z wodopojami były ulokowane przy dzisiejszej ul. 1-Maja 37. Zarzad i dyrekcja byłu w budynku dzisiejszej Gazowni Chmielewskiego róg Tama Pomorzańska. Że dokumentacje technicznę opatrzoną w stemple z sygnatura Przysłowiową "gapą z hakenkreuzem " były przez nadgorliwych "poprawnych" "prymitywnych majstrów z nadania" niszczone? Do dzisiaj wiele unikatowych informacji a zahaczające o problemy gospodarki drenażowej dają o sobie znać. O tym ,że największy podziemny(ok 3m szeroki ok 4m wysoki)kanał na lini od Ronda J. Giedrojcia do Odry był budowany z elementów prefabrykowanych w firmie Didiera. Prawie vis a vis Gazowni. Można coś więcej wysłuchaliście? Podzielcie się.
Quistorp
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 26 lip 2008, o 20:45

quistorp pisze:...[A żałuj bo wycieczka była super ]...Nie wiem kto z ramienia wodociągów był przewodnikiem. Ale na zdiąciu widzę osobe bardzo podobną do szefa sieci wodociągowej inz Pawła Cyruka.

Podzielcie się informacją i opowieściami z życia , historii i tam takich historyjek, czy dyrdymałek. Czy powiedziano wam ,że w czasach zaraz po wojnie po 1945 roku w firmie pracowali i Polacy i stare słuzby obsadzone jeszcze przez Niemców. O tym, że do wyjazdów na usuwanie awrii były używane zaprzęgi KONNE. Tak! Tak! Tak!. Stajnie z wodopojami były ulokowane przy dzisiejszej ul. 1-Maja 37. Zarzad i dyrekcja byłu w budynku dzisiejszej Gazowni Chmielewskiego róg Tama Pomorzańska. Że dokumentacje technicznę opatrzoną w stemple z sygnatura Przysłowiową "gapą z hakenkreuzem " były przez nadgorliwych "poprawnych" "prymitywnych majstrów z nadania" niszczone? Do dzisiaj wiele unikatowych informacji a zahaczające o problemy gospodarki drenażowej dają o sobie znać. O tym ,że największy podziemny(ok 3m szeroki ok 4m wysoki)kanał na lini od Ronda J. Giedrojcia do Odry był budowany z elementów prefabrykowanych w firmie Didiera. Prawie vis a vis Gazowni. Można coś więcej wysłuchaliście? Podzielcie się.
Quistorp
Tak, oprowadzał nas inż. Cyruk - obecny kierownik sieci wodociagowej. O tym co opisałeś powyżej nie było niestety mowy, mówiliśmy raczej o czasach wczesniejszych - powstawanie wodociagów i kanalizacji i podziwialiśmy eksponaty.
A skąd masz informacje, że plany sieci zostały po wojnie zniszczone? Na własne oczy wiele z nich widziałam.
A o tym, że kanał w 3 maja jest z elementów prefabrykowanych to nie wiedziałam, jestes tego pewny? Bo ja zawsze myślalam, że jest murowany.
A z takich ciekawostek, to na ścianie wisi kopia starego planu z dopisaną polską nazwą ulicy "św. Jańskiej" (czyli Swietojanska) :wink:
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

Postautor: juna » 26 lip 2008, o 21:32

Warto odwiedzić, dawne (ale obecne na ulicach) przy dawniejszym leży. Ale i tak, emaliowany kubek najpiękniejszy w gablocie :)
Załączniki
muzeum_wodociagow.jpg
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 26 lip 2008, o 21:37

Tak św. Jańska to hit tej wycieczki. :lol:
Załączniki
Jańska.JPG
Jańska.JPG (4.44 KiB) Przejrzano 11181 razy
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
docent
Posty: 21
Rejestracja: 26 mar 2008, o 22:12

Postautor: docent » 26 lip 2008, o 23:18

Innym, może mniejszym hitem była tablica na ogrodzeniu, ukryta w cieniu jabłonki, zakazująca w strefie ochronnej ujęcia m. in. zakopywania padłych zwierząt :)
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 27 lip 2008, o 00:32

Odnośnie przedmówców to pragnę lekutko sprostować. Od Ronda Giedroycia nie idzie żaden największy kanał, jest on w nieco innym miejscu. Kanały przy Placu Giedroycia wykonane są z wzorcowo poukładanych cegiełek i jest ich kilka. Jednym z nich płynie sobie piękna Rusałka. Ciekawostką jest, że kanały stoją na drewnianych palach i stanowią swego rodzaju arcydzieło. Arcyciekawostką jest jak w ogóle zostały wybudowane.

Kropka mam wrażenie, że święta Ci się nieco pomyliły.Pod 3 maja jest jakiś kanał czy nie wpuszczasz w kanał?

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Mad Poets Society
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 27 lip 2008, o 00:43

No dobra znowu mi się święta pomyliły :wink:
Nigdy nie wiem która to jest 1 maja a która 3 maja. Ale teraz sprawdziłam. Największy kanał leży sobie w ulicy 1 maja - jest to kanal deszczowy i faktycznie skanalizowana jest nim m.in. rusałka :wink:
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 27 lip 2008, o 00:52

Kropka pisze:No dobra znowu mi się święta pomyliły :wink:
Nigdy nie wiem która to jest 1 maja a która 3 maja.
Bo to proszę Panią zmieniają się tylko sztandary a mechanizm jest zawsze ten sam.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Mad Poets Society
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

Postautor: juna » 7 sie 2008, o 17:49

jutro (pt) pomiędzy godz. 17 a 19 w Radiu Szczecin będzie relacja ze studni. kto zechce, niechaj słucha :)
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 7 sie 2008, o 19:28

juna pisze:jutro (pt) pomiędzy godz. 17 a 19 w Radiu Szczecin będzie relacja ze studni. kto zechce, niechaj słucha :)
Dzięki za info :wink:
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 12 sie 2008, o 08:51

Kto nie byl niechaj slucha:
http://sedina.pl/modules.php?op=modload ... it&lid=277

Materiał przygotowała i dostarczyła juna
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości