Tunele pod pocztą na Dworcowej i systemy międzypocztowe

Dla tych, co patrzą w dół.
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Tunele pod pocztą na Dworcowej i systemy międzypocztowe

Postautor: Lakonia » 4 sty 2010, o 18:42

Witam,
Z tego co mnie wiadomo (nie sprawdzone przeze mnie) był/jest tunel między dworcem a pocztą na Dworcowej. Podobno na przesył paczek pod ziemią. Bardzo sensowne rozwiązanie i raczej to prawda. Moj chłopak pracował swego czasu na poczcie i rozmawiał z gościem, który podobno z tego tunelu korzystał wielokrotnie (tylko jakoś "nie pamiętał" gdzie jest wejście).

Druga rzecz to rzekomy tunel między pocztą na Niepodległości a Dworcową. Na wagoniki pocztowe? Duża jednak tam różnica poziomów.

Znowu "podobno" tu rozmowa z innym człowiekiem, który pracował na poczcie tuż po wojnie. Twierdził, że góra była tak zagruzowana, że korzystało się z podziemi i to samochodem (w to ostatnie nie wiem czy wierzyć).

Inna rzecz, to to, że część tuneli może być mylona z odprowadzaniem wody do Odry. O co chodzi? A no o to, że my (Polacy) jak budujemy domy, to na wysokości fundamentów izolujemy dom, co by nie "wciągał" wilgoci. Niemcy tego robić nie musieli, bo mieli świetny system odprowadzania wody. Zostało to w dużej mierze niestety po wojnie dosłownie olane lub zniszczone.
Przy pracach remontowych w podziemiach poczty na Dworcowej natknięto się właśnie na ów "dziwny" tunel. Służył on właśnie najprawdopodobniej do odprowadzenia wody (nie ścieków, ale nadmiaru wody). Pytanie jest takie: Czy ten rzekomy tunel łączący dwie poczty to też tunel wodny, czy jednak transportowy? Bo jeżeli wodny, to czy zahaczał o inne budynki, czy jeśli zalało dolną pocztę przez ten tunel to mogła mieć pretensje tylko do górnej? :) Czy rzeczywiście to był tunel transportowy na wagoniki lub też (sic!) samochody jak mówił ten gościu?

Natomiast jeżeli chodzi o to, że między dworcem a pocztą na Dworcowej jest tunel, jestem w 100% w stanie uwierzyć. Blisko, rozwiązanie sensowne a facet (inny) który o tym mówił i rzekomo nie pamięta wejścia może być tym bardziej pewny dlatego że może nie chce zdradzać wejścia w obawie o np. kradzieże...

Aha i jeszcze jedno w temacie ale już nie Szczecin, dlatego tylko napomknę. W Świnoujściu w ramach bezpieczeństwa na poczcie wybudowano tunele ewakuacyjne z piwnicy (w razie zawalenia góry). Prowadziły na dwie przeciwległe strony poczty.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości