Przeciw Sedinie

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
starymaya
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2009, o 16:51

Postautor: starymaya » 23 sty 2009, o 17:25

Witam.
Jestem kolejnym przeciwnikiem odbudowy Sediny. Powody mam podobne do marty26 i patriospoliteii. Pomnik ten jest wyraźnie antysłowiański a co za tym idzie antypolski z samego tylko założenia. Nie trafiają więc do mnie, bo zwyczajnie nie mogą argumenty że jest on po prostu piękny i to wszystko. Wiele pięknych rzeczy bezpowrotnie zostało zniszczonych lub do tej pory niszczeje. Wspominacie o walorach turystycznych, jakie walory tego typu, pytam się, może posiadac jeden pomnik? Ilu turystów przyciągnie? Obawiam się że niewielu. Tymczasem ostatni tak naprawdę zabytek części murów obronnych Baszta Siedmiu Płaszczy wciśnięta gdzieś w kąt ulega zapomnieniu i przypuszczam że niedługo zniknie. Z innej trochę beczki, Wieża Bismarca miejsce o niebo więcej posiadające walorów turystycznych jest ruiną. Niejaki Leks wspomniał tu coś o pielęgnowaniu zabytków.... Właśnie powyżej masz przedstawione na czym polega pielęgnacja. Odbudowa Sediny nią nie jest niestety. Odbudowa tego pomnika pokaże tylko jak bardzo proniemiecki jest szczecin. A przecież Historycnie i kulturowo zwyczajnie bliższy nam byłby pomnik Trygława. Ale to zagadnienie macie jak wydaje mi się w głębokim poważaniu, bo jak przeczytałem na tej stronie ale na innym forum (notabene też dotyczącym Sediny) mogą dla osoby to piszącej byc czterogłowy, pieciogłowy itd. Oczywiście ta wypowiedź została przyjęta z dużą aprobatą. Tak wygląda tolerowanie poglądów na tym forum. Kupą mości panowie chciałoby się rzec. I jeszcze jedno panie Leks, nie wiem czemu cieszy pana że plac wokół pomnika zostanie odnowiony z miejskich pieniędzy... Przecież to są nasze pieniądze, nie radnych, nie prezydenta ale nasze. Więc po części też ku celom odnowy takich miejsc płacone przez podatników. Łaska pańska to to nie jest ani żaden mecenat. I na koniec, przewidziany koszt budowy pomnika to 4,5 miliona złotych. Czy naprawdę warto taką kwotę przeznaczac na pomnik kiedy Szczecinowi brakuje wielu innych, ważniejszych moim zdaniem obiektów? Odpowiedzieli na to sami mieszkańcy wrzucając do urny w CH Galaxy trochę ponad 4 tysiące PLN. Z czego podejrzewam połowa były to datki obywateli niemieckich.
Pozdrawiam.
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 23 sty 2009, o 17:59

starymaya pisze:Witam.
Jestem kolejnym przeciwnikiem odbudowy Sediny.
Ale to już było...
http://pl.youtube.com/watch?v=xVm6Pfo9t ... re=related
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

Postautor: JimBoss1994 » 23 sty 2009, o 18:02

To trochę ciekawe, na forum pojawiają się dwa fronty. Ja zawsze byłem zdania że Sedian to Legenda Słowiańska, gdy Niemcy przejęli Szczecin, przejęli także miejscowe zwyczaje i legendy. Dlaczego nie możemy tego przejąć ponownie, skoro i tak to było nasze ?
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 23 sty 2009, o 18:09

starymaya pisze:Witam.
Jestem kolejnym przeciwnikiem odbudowy Sediny.
Witam,
Mam na imię Wojtek i też mam 13 lat
starymaya
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2009, o 16:51

Postautor: starymaya » 23 sty 2009, o 18:14

Piotr-Stettin, nawet nie pofatygowałeś się żeby przeczytac to co napisałem?!?!?! Żenada! JimBoss niestety grubo się mylisz... Sedina została sprokurowana w XIX wieku przez romantyków niemieckich jako rzekome bóstwo germańskie, co miało raz i na zawsze zaświadczyc o germańskim rodowodzie Szczecina. Rzekome a tak naprawdę wyimaginowane tylko po to żeby wyplenic z tych ziem jeżeli już nie Polskośc to na pewno Słowiańskośc. Nie powinniśmy o tym zapominac, a przynajmniej powinno to myślące osoby skłonic do refleksji......
starymaya
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2009, o 16:51

Postautor: starymaya » 23 sty 2009, o 18:20

Kropka to że masz 13 lat nie powinno ci przeszkadzac byc inteligentnym. Jest jednak odwrotnie jak widzę. Nic ci do mojego wieku ale nie ubliżaj bo zostaniesz usunięty przez moderatora... Ach, przepraszam zapomniałem że na tym forum są równi i równiejsi. Ty zatem chyba należysz do tych drugich więc ubliżasz do woli.......... :twisted:
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 23 sty 2009, o 18:21

starymaya pisze:Piotr-Stettin, nawet nie pofatygowałeś się żeby przeczytac to co napisałem?!?!?! Żenada!
Ależ przeczytałem i błąd znalazłem...Nie 4,5mln, a "Koszt budowy pomnika oszacowano na 2,5 mln zł." Co do kasy zbieranej w Galaxy: Niemcy to raczej ojrosami operują, a tych ojrosów było bardzo mało, więc nie wydaje mi się, aby połowa zebranej kwoty pochodziła od turystów. Dla mnie Sedina to po prostu sympatyczny "upiększacz" miasta i takim też był dla mieszkańców Szczecina, którzy żyli tu przed 45r. Sedina to po prostu szczecinianka. Takie moje zdanie.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 23 sty 2009, o 18:28

starymaya - jutro będzie następny profil, czy dasz sobie spokój?

Piotrek - zabiorom.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

Postautor: JimBoss1994 » 23 sty 2009, o 18:29

Nawet jeśli pomnik Sediny który przez Niemieckich nacjonalistów zotał zaprojektowany ( a później przerobiony na czołg ) miał oznaczać Niemieckość, to nie powinniśmy wykluczać Sediny jako matki portu i handlu, słowiańskiej Bastet. Można się wykłucać o to czy Sedina była Niemką, czy nie, ale symbol miasta nie powinien chyba brać pod uwagę polityki ? Sami wyszukujecie nacjonalistycznych symboli. Ja bym się cieszył gdyby Sedina była symbolem Szczecina jako wielka fontanna. To symbol miasta a nie Nacjonalizmu ! Dlaczego ten portal się nazywa Sedina.pl, a nie np. Światowid.pl albo Trzygłów.pl ? Po za tym większość piękna Szczecina to Niemieckie piękno, a duma narodowa często popychała Niemców do czynienia tego piękna.
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 23 sty 2009, o 18:33

Torney pisze:Piotrek - zabiorom.
Nawet blachę z Galaxi zabiorom
http://www.radio.szczecin.pl/index.php?idp=0&idx=45652

ale się porobiło!
starymaya
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2009, o 16:51

Postautor: starymaya » 23 sty 2009, o 18:34

Więc korzystaliśmy z dwóch różnych źródeł szacujących koszty Piotr-Stettin :) Chciałbym żeby to był zwykły pomnik, nie byłoby tej polemiki zapewne. Niestety tak nie jest. I byc może dla niektórych jest to grzebanie kijem w popiołach ale są też ludzie jak ja których wymowa tego pomnika zwyczajnie obraża jako Polaków, Słowian patriotów. Z tym euro też masz trochę racji, choc nie do końca, oni jednak muszą u nas jeszcze płacic w złotówkach :wink:
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 23 sty 2009, o 18:38

Słowianie-patrioci mają swój pomnik przy pl. Żołnierza Polskiego.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

Postautor: JimBoss1994 » 23 sty 2009, o 18:42

Ciekawe który Patriotyzm jest ci bliższy ? Słowiański czy Szczeciński ? Dobrze by było pomyśleć tak jak Piotr - Sedina była Szczecinianką. Nieważne czy Niemiecką, czy Polską.
Torney pisze:Słowianie-patrioci mają swój pomnik przy pl. Żołnierza Polskiego.
A Szczecinianie- Patrioci mają pomnik trzech Orłów. Ale przydało by się coś bardziej legendarnego . . .
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 23 sty 2009, o 18:47

starymaya
Posty: 10
Rejestracja: 23 sty 2009, o 16:51

Postautor: starymaya » 23 sty 2009, o 18:48

Torney nie bądź żałosny proszę. Nie jestem ani martą26 ani patriospoliteia. Tobie się wydaje że tylko jedna osoba ma takie poglądy? Taki poziom polemiki uprawiacie? Brawo! Kłucicie się z faktami. A stawiac lub popierac stawianie pomnika możecie jak się wam podoba. Ja tylko chcę żebyście wiedzieli jaka jest etymologia tego pomnika. Jeżeli wam to nie przeszkadza, cóż...........

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron