Przeciw Sedinie

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 25 sty 2009, o 15:03

Piotr-Stettin pisze:Możecie postawić jakiś słowiański symbol, który jednocześnie będzie atrakcją miasta... W przyrodzie musi być równowaga ;). Zamiast torpedować Sedinę (jest wielu zwolenników odbudowy i nie możecie nam zabronić) lepiej skupić energię na własnych pomysłach i szukać poparcia.
Nic z tego nie będzie. Tacy ludzie istnieją by być przeciwko czemuś. Osobiście się tym zupełnie nie przejmuję bo to tylko krzyk buntu kilku młodych ludzi, popychanych przez strach lub kompleksy, którzy na siłę szukają swojego miejsca na świecie. Ci wyrosną, przyjdą następni.. Chyba nie ma się czym emocjonować.
Awatar użytkownika
SJez
Muj Wydafca
Posty: 256
Rejestracja: 7 gru 2005, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin Podjuchy

Postautor: SJez » 25 sty 2009, o 15:08

Masz rację, ale nie wolno dać się zakrzyczeć, nie wolno udawać że deszcz pada, gdy ktoś pluje ...
http://www.walkowska.pl
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 25 sty 2009, o 17:08

No niby tak, tylko że jak pies szczeka, to mu nie odszczekuję. Nawet jeżeli jest to owczarek niemiecki. A mówię to jako stary, fanatyczny germanofil, z krwi i kości, a nawet z marmuru.
szczecinpl
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2009, o 11:22

Postautor: szczecinpl » 25 sty 2009, o 17:21

Więc tak ! Wcale sobie nie przeczę i jestem sam a nie jak ktoś tu napisał "przeczycie sobie".Sedina jest germańska, wymyślili ją niemieccy studenci w XIX wieku gdy odradzało się w Niemczech przekonanie o wyższości Niemiec.Sprawdźcie !Bóstwa wielu religii są prawdziwe jak np.Greckie ponieważ przetrwał ich kult do dziś i nikt nie może tego podważyć.Co do Sediny nie ma żadnych przekazów historycznych o istnieniu jej kultu.W germańskiej religii też jest wiele bóstw ogólnie znanych i od wieków w Niemczech wyznawanych a jakoś Sedina nie.Padła niżej propozycja by postawić pomnik Trygława.Tak! To jest wspaniały pomysł zastąpić Sedinę pomnikiem słowiańskiego boga ściśle związanym z tą ziemią.Temu nikt nie zaprzeczy.
Najbardziej rozbawiło mnie to że Słowianie i Polacy to co innego hehehe.Polacy są Słowianami jak i np.Rosjanie.Nie chodziło się na lekcje historii :twisted:
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 25 sty 2009, o 17:32

szczecinpl pisze:Sprawdźcie!
A Ty gdzie sprawdziłeś? U Białeckiego?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 25 sty 2009, o 17:55

szczecinpl pisze:1) Padła niżej propozycja by postawić pomnik Trygława.Tak! To jest wspaniały pomysł zastąpić Sedinę pomnikiem słowiańskiego boga ściśle związanym z tą ziemią.Temu nikt nie zaprzeczy.
2) Najbardziej rozbawiło mnie to że Słowianie i Polacy to co innego hehehe.Polacy są Słowianami jak i np.Rosjanie.Nie chodziło się na lekcje historii :twisted:
ad. 1 Dlaczego zamiast a nie obok. Mogą stać dwa pomniki w Szczecinie - miasto na tyle duże, że pomieści oba.
ad. 2 Krótki wykład z matematyki dział zbiory.
"Słowianie" to zbiór w którym znajdują się podzbiory "Polacy", "Rosjanie", "Serbołużyczanie" itd. Upraszczając wszyscy Polacy (pomijając kilku piłkarzy i osoby które posiadają polskie obywatelstwo) to Słowianie ale nie wszyscy Słowianie to Polacy.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Zahuś » 25 sty 2009, o 17:58

Wiecie co rozważanie na temat tego jakim bóstwem była i czy była Sedina mogą zaprowadzić do ślepego zaułka. Skupmy się na tym że był to pomnik który był wspaniałą wizytówką Stettina. W wielu miastach ustawia się najprzeróżniejsze pomniki, monumenty czy też instalacje przestrzenne i robi się to be dorabiana czy też istnienia jakiejkolwiek ideologi. Szczecin był zawsze miastem hanzeatyckim - świadczą o tym chociażby płyty kamienne - balasty z żaglowców którymi wyłożone są stare poniemieckie chodniki. Sedina jest pewnego rodzaju alegorią morskiego charakteru miasta. Kobieta stojąca na dziobie tonącego żaglowca trzymająca na barkach reję z żaglem pasuje do tego miasta jak ulał. Jeśli komuś przeszkadza jej nazwa Sedina - to może na nią mówić Krystyna - tak jak na Tarasy Hakena ludzie wołają Wały Chrobrego. Ponadto tylko napomknę że ostatnio odnowiliśmy i czerwony ratusz i budynek Książnicy Pomorskiej i gmach Poczty oraz Akademii Medycznej. Proponuję dyskusję rozpocząć na nowo od odpowiedzi na pytanie czy odbudowujemy Sedinę i przywracamy placowi tobruckiemu pierwotny wygląd czy też idziemy w drugim kierunku tj. wyburzamy czerwony ratusz wraz z przyległymi mu poniemieckimi budynkami i wtedy budujemy rdzennie POLSKIE budynki w stylu Pazim, Galaxy, czy coś równie pokracznego. Bo tak to niektórzy dyskutanci i oponenci Sediny stoją że zacytuję Nelli "w rozkroku" czyli część poniemieckiej spuścizny Stettinia jest cacy a część beee. Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

a zapomniałem

Postautor: Zahuś » 25 sty 2009, o 18:03

Piotrek brawo - Twój wykład z matematyki z działu zbiory jest świetny. Jak pamiętam zbiory miałem w I klasie podstawówki jako najprostszy dział matmy. Myślę że kolega adresat tłumaczenia da radę pojąć, spoko :-)
Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 25 sty 2009, o 18:09

Myślę, że zmiana imienia Sediny na Krystynę jest dobrym pomysłem. Choć część może by wolała Wanda (bo ona niemca nie chciała) :wink:
JimBoss1994
Posty: 113
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 18:57

Postautor: JimBoss1994 » 25 sty 2009, o 18:21

Piotrek pisze:"Słowianie" to zbiór w którym znajdują się podzbiory "Polacy", "Rosjanie", "Serbołużyczanie" itd. Upraszczając wszyscy Polacy (pomijając kilku piłkarzy i osoby które posiadają polskie obywatelstwo) to Słowianie ale nie wszyscy Słowianie to Polacy.
Ale wiemy o tym że nasi wschodni i południowi bracia - też Słowianie, często byli dla nas obcy i agresywni. Z kolei niektórzy dawni Germanie chronili nas przed nimi i można tu podawać wiele przypadków.
A teraz tu może niektórych podrażnie :twisted: Dlaczego nie można zrobić pomniku jakiegoś Niemca który miał wpływ na rozwój Szczecina i miał w tym swój wkład np. Pomnik Ackermanna lub nawet Bismarcka ?
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 25 sty 2009, o 18:22

szczecinpl pisze:Padła niżej propozycja by postawić pomnik Trygława.Tak! To jest wspaniały pomysł zastąpić Sedinę pomnikiem słowiańskiego boga ściśle związanym z tą ziemią.Temu nikt nie zaprzeczy.
Żaden Trygław! Pamiętam jego podobiznę, jako rozglądające się wzrokiem niemiłym, trzy ponure oblicza z worami wątrobowymi pod oczami. Kudy mu tam do pięknej, postawnej niewiasty otoczonej nie mniej pięknymi syrenami, w dodatku pozbawionymi bielizny. :) Otwórz oczy człowieku. I zacznij myslec pozytywnie. Jakiś beton jesteś, czy co?
Awatar użytkownika
Paulus
Posty: 87
Rejestracja: 30 lis 2004, o 20:30
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Paulus » 25 sty 2009, o 19:22

Yossarian pisze:Dobrze że szczecin.pl nie znalazł zdjęcia niemieckich żołnierzy na tle Wawelu, lub pomnika Kopernika bo tez już byłyby stracone. :shock:
Przepraszam, emocje mnie poniosły. Kto widział, niech zapomni :D
Awatar użytkownika
SJez
Muj Wydafca
Posty: 256
Rejestracja: 7 gru 2005, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin Podjuchy

Postautor: SJez » 25 sty 2009, o 19:51

szczecinpl pisze: Najbardziej rozbawiło mnie to że Słowianie i Polacy to co innego hehehe.Polacy są Słowianami jak i np.Rosjanie.Nie chodziło się na lekcje historii :twisted:
Czytasz ale nie rozumiesz.
Napisałem że Słowianie to nie to samo co Polacy. I powtarzam to konsekwentnie. Odrobiłem lekcje historii, także tej pseudo-historii wciskanej mi za komuny, gdy wymazano niemal 500 lat historii tych ziem, przemilczano ją, fałszowano.
Polacy są Słowianami, ale Słowianie to więcej niż tylko Polacy. Niby się zgadzamy, ale jakoś nie do końca.
To żebyś nie miał wątpliwości: słowiańscy mieszkańcy Szczecina nie byli Polakami. Zaprzeczysz?
http://www.walkowska.pl
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 25 sty 2009, o 20:00

Paulus pisze:Przepraszam, emocje mnie poniosły. Kto widział, niech zapomni :D
Eee, to dobre było. Ale i tak nie zrozumieją.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
SJez
Muj Wydafca
Posty: 256
Rejestracja: 7 gru 2005, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin Podjuchy

Postautor: SJez » 25 sty 2009, o 20:03

JimBoss1994 pisze: A teraz tu może niektórych podrażnie :twisted: Dlaczego nie można zrobić pomniku jakiegoś Niemca który miał wpływ na rozwój Szczecina i miał w tym swój wkład np. Pomnik Ackermanna lub nawet Bismarcka ?
To jest właśnie problem współczesnych Szczecinian i Pomorzan: jako mieszkańcy tych ziem mamy jakiś wspólny "geograficzny" mianownik z takimi postaciami, jak Bismarck czy Caryca Katarzyna Wielka, ale jako Polacy nie możemy zapomnieć, że te postacie były wrogami naszej nacji i wiele złego jej wyrządzili. Dlatego jestem przeciwny stawianiu im pomników.
Co innego taka postać jak Dietrich Bonhoeffer - jemu powinniśmy postawić pomnik!

Aha, żeby było jasne: nie jestem za wymazywaniem, przemilczaniem, zapominaniem o związkach Carycy Katarzyny ze Szczecinem, czy Otto von Bismarck'a z Pomorzem!
http://www.walkowska.pl

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron