Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Postautor: Torney » 13 gru 2010, o 22:16

Willa z początku XX w. do wyburzenia
Miłośnicy starej zabudowy Pogodna są zaniepokojeni. Według naszych informacji , budynek z początku XX wieku, z ulicy Wieniawskiego 1a ma być zburzony.

[...]

Mieszkańcy z którymi rozmawialiśmy wskazują na postępującą dewastację. Budynek już został ograbiony z drewnianych figur, które znajdowały się na frontowej ścianie poddasza oraz z tyłu domu, od strony ogrodu.

[...]

- Dom przy ulicy Wieniawskiego 1a nie jest wpisany do rejestru – wyjaśnia Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków.

Według informacji z magistratu, los budynku jest przesądzony.

- W chwili obecnej wydział urbanistyki i architektury budowlanej prowadzi postępowanie w sprawie wydania warunków zabudowy dla budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami – wyjaśnia Dariusz Wołoszczuk ze szczecińskiego magistratu. - Postępowanie jest w toku. Wykonywana jest analiza urbanistyczna dla wyznaczonego obszaru analizowanego na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Jeśli to prawda, to szykuje się kolejna kompromitacja służb konserwatorskich.
W_1a.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Postautor: babajack » 14 gru 2010, o 09:41

Jaka analiza ?, jest już projekt zabudowy tej parceli. Pan Golema jest inwestorem i powstanie tu dom wielorodzinny :(
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Re: Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Postautor: Torney » 14 gru 2010, o 18:15

Czy ktoś ma więcej informacji na temat historii tego budynku?

Bartosz? Obrazek
Erich-Falkenwaldergesellschaft
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Postautor: babajack » 14 gru 2010, o 20:26

No to już wiem jaka analiza , rozmawiałem z mieszkańcem budynku przy ul. Mickiewicza, chodzi o przejęcie zrujnowanego domu na narożniku i po jego zburzeniu, doprojektowania budynku równoległego do ul. Wieniawskiego. PS. W latach 60 tych , a może i wcześniejszych, funkcjonowała w tym domu kawiarnia "Willowa", w jej sąsiedztwie popełniono morderstwo, pamiętam przestrzelony kiosk na rogu (przy kinie) i ślady po kulach na kinie "Bałtyk" od strony ul. Wieniawskiego, może są jakieś dokumenty tych wydarzeń w archiwach ? PS.2 Zapomniałem dodać, że akcja rozpoczęła się w kawiarni "Willowej", ktoś uciekał , ktoś srzelał (SB? ) jak do kaczki,chyba z sześć otworów w tynku kina , finał, wielka plama krwi posypana piaskiem przy kinie "Ogrodowym", kto zginął ? nie było informacji w prasie.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2010, o 21:11 przez babajack, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Postautor: Bartosz » 14 gru 2010, o 20:57

Torney pisze:Czy ktoś ma więcej informacji na temat historii tego budynku?

Bartosz? Obrazek
Żeby powiedzieć coś więcej, muszę się wybrać do archiwum. Mam notatki o Storbeckstr. 1, ale te się tu nie przydadzą :(.

Willa powstała prawdopodobnie w 1935 r., po odkupieniu przez inżyniera Heinricha Krulla niezabudowanej działki od wdowy Margarete Krakau. Autorem projektu architektonicznego był Franz Torka (*Wiedeń 2 IV 1888, †gdzieś w DDR 1953), w latach 1908-1911 uczeń Ottona Wagnera (!).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Postautor: Bartosz » 15 gru 2010, o 14:27

Niestety, w archiwum nie ma akt policji budowlanej (podobnie jak akt kanalizacji) dotyczących willi. A wczoraj się zastanawiałem, czemu jeszcze nie przeglądałem tego poszytu...
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Postautor: kgirl » 18 gru 2010, o 19:53

Bartosz pisze:A wczoraj się zastanawiałem, czemu jeszcze nie przeglądałem tego poszytu...
Nic dodać, nic ująć ;).

A jeżeli chodzi o rozbiórkę - Hände opadają...
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Postautor: Busol » 30 gru 2010, o 20:08

Chciałem powiedzieć, że temat ten stał sięobiektem zainteresowania radnych i na jednej z ostatnich sesji poadło oficjalne zapytanie w tym temacie....

Przy okazji - jeśli są jakieś podobne tematy bardzo proszę o wpisywanie ich na forum, bo w obecnym składzie rady jest kilka osób którym te tematy są bliskie a ich zapytania muszą zostać potraktowane poważnie...

Więcej informacji wkrótce...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wieniawskiego 1a do rozbiórki?

Postautor: Busol » 4 sty 2011, o 15:18

Obiecane więcej informacji:

ZApytanie:

Z informacji uzyskanych od mieszkańców Pogodna wynika, że pojawił się plan wyburzenia przedwojennej willi znajdującej się przy ul. Wieniawskiego la. W opinii mieszkańców ma to być etap dalszych czynności zmierzających do wybudowania w tym miejscu (i na działkach sąsiednich) budynku wielokondygnacyjnego nie pasującego do historycznej zabudowy dzielnicy.

http://www.szczecin.pl/UMSzczecinSwiat/ ... C935926EDF

odpowiedź:

W związku z zapytaniem Pana, dotyczącym informacji o planowanym wyburzeniu przedwojennej willi znajdującej się przy ul. Wieniawskiego 1a w Szczecinie informuję o następujących ustaleniach.
Nieruchomość przy ul. Wieniawskiego 1 a w Szczecinie stanowi własność osoby fizycznej. Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Szczecin prowadzi postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla przedmiotowej nieruchomości. Wniosek dotyczy budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w miejscu istniejącego obiektu. Ewentualna realizacja projektowanej inwestycji będzie wymagała wyburzenia istniejącej willi.
Procedura ustalenia warunków zabudowy nie została jeszcze zakończona. Żadna decyzja w powyższej sprawie nie została wydana.
Na tym etapie postępowania nie można określić, jak miałaby wyglądać docelowa zabudowa terenu. W grudniu 2010 r. inwestor zmienił wniosek w związku z czym postępowanie administracyjne w dużej mierze musi zostać uzupełnione. Ponadto od dnia 04.12.2010 r. istniejący budynek mieszkalny przy ul. Wieniawskiego 1a znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Wg opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków budynek zachował zarówno historyczną kompozycję i elementy oryginalnego wystroju elewacji jak i elementy dawnego zagospodarowania terenu, pochodzące z pocz. XX w. i utrzymane w modernistycznej stylistyce. Stanowi reprezentatywny przykład dawnej zabudowy i układu przestrzennego dzielnicy Pogodno.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku obiektu podlegającego ochronie konserwatorskiej, projekt decyzji o warunkach zabudowy wymaga uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
W przypadku pozwolenia na budowę lub rozbiórkę obiektów budowlanych ujętych w gminnej ewidencji zabytków, zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane decyzję taką wydaje właściwy organ w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Do tut. Urzędu nie wpłynął żaden wniosek w sprawie rozbiórki budynku przy ul. Wieniawskiego 1a w Szczecinie.


http://www.szczecin.pl/UMSzczecinSwiat/ ... E373110336

Ponawiam moją prośbę aby zgłaszać podobne przypadki :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości