Pomysły na pozyskanie środków na rekonstrukcje

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
bamip
Posty: 60
Rejestracja: 20 kwie 2014, o 15:28
Lokalizacja: Zdroje

Pomysły na pozyskanie środków na rekonstrukcje

Postautor: bamip » 8 lip 2014, o 19:49

Poruszałem już temat rekonstrukcji. Faktem jest, że rekonstrukcja Starego Miasta i XIX-sto wiecznego śródmieścia to koszty ogromne (lekkim rachunkiem szacowałem to na około 10 - 15 mld PLN włącznie z kosztami przesiedleń, odszkodowań itp.). Na wstępie zaznaczę, że myślę o rekonstrukcjach WIERNYCH - to znaczy, że odbudowujemy budynki techniką jaką zostały wznoszone tradycyjnie vide plomba przy Piłsudskiego.
Co do kosztów zastosowałem taką uproszczoną metodologię:

Dla XIX-sto wiecznego śródmieścia
1. Kamienica rządkowa: 4-6 mln zł w zależności od detalu
2. Kamienica narożnikowa: 10-12 mln zł w zależności od detalu

Dla Starego miasta
1. Kamienica rządkowa: 2-4 mln zł
2. Narożniki: 4-5 mln zł
3. Inne typy bardziej reprezentacyjnych budynków 10 - 30 mln zł
4. Dom Koncertowy i Teatr miejski - około 120-150 mln zł od budynku

Kwestia przenoszenia budynków
Tutaj nieco pofantazjuje. Zakładam możliwość rozebrania wielopłytowców w centrum i odbudowy ich z tych samych materiałów na niezagospodarowane rejony bliskie śródmieściu - myślę o Niecce Niebuszewskiej i Bolinku (Cyryla i Metodego, Wilcza, Staszica). W mocnym uśrednieniu koszt 80-15 mln/blok.
I już w ramach najbardziej szalonego pomysłu, jako, że technika ciągle idzie do przodu, być może za jakiś czas możliwości przenoszenia budynków będą tak futurystycznie rozwinięte, że pojawi się możliwość, aby przenieść takie np Galaxy za Odrę.

A skąd pozyskać środki

1.W przypadku kamieniczek na Starym Mieście zawierać z inwestorami umowę o wierną rekonstrukcję na podstawie przedwojennych pocztówek - w zamian zwolnić go z podatku lub zrobić symboliczne.

2.Budynki typu Teatr Miejski - nawiązać współpracę między polskim i niemieckim ministerstwem kultury i za wspólne pieniądze prowadzić rekonstrukcję.

3. Śródmieście- zawierać umowy w stylu handlu barterowego - tzn. Inwestorzy odbudowywali by wiernie XIX-sto wieczne obiekty, w zamian otrzymywali by prawa do oryginalnych. Można by również intensywniej rozbudowywać mieszkania socjalne (w oparciu o partnerstwo publiczno prywatne) w taki sposób, aby za X lat stare miasto i śródmieście stały się obszarem typowo luksusowym.
Kamienice Isaksonna uważam za otwarcie tego procesu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości