Wieża katedralna

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 11 kwie 2006, o 11:09

Ojej, Bachinstitut w tym celu bede musiala skontaktowac sie z moja starsza o 3 lata siostra, moze ona cos wiecej zapamietala, w koncu byla az o 3 lata stasza gowniara :)))
Ja ze swojej strony opowiem to tak, dzwon lezal, (raczej stal) nieuszkodzony a glowe do gory zadzierajac widzialo sie ta ogromnniasta , w ksztalcie kola dziure.
I watpie zeby ten dzwon byl od wojny ruszany, tam byly same zgliszscza, wstep wzbroniony (tabliczki) i nawet milicjanci - od czasu do czasu robili obchod.
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 11 kwie 2006, o 11:15

byla to koncowka lat 60- tych- moze 67, 68.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 11 kwie 2006, o 12:58

elaf pisze:glowe do gory zadzierajac widzialo sie ta ogromnniasta , w ksztalcie kola dziure.
Ta dziura jest to dzisiaj - widaj ja nad chorem.:

Tutaj widok z gory.
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... 979&pos=15

A tu wiecej zdjec z wiezy katedry:
http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php ... 979&page=1
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 11 kwie 2006, o 18:01

Bachinstitut pisze: ...No dobrze, to mam takie pytania.
1. Czy dzwon leżał w „środkowej części wieży”, czy w „prawej” (patrząc od strony prezbiterium)...
Cz. Piskorski w przewodniku Szczecin i okolice z 1960 roku min. pisze:
"W kruchcie wieży znajduje się dzwon „Święty Jakub", który tutaj szczęśliwie przetrwał zawieruchę wojenną."
We wcześniejszym przewodniku z 1948 (Szczecin i Dolne Przyodrze) Piskorski pisze:
"W lewej kruchcie kościoła znajduje się wielkich rozmiarów dzwon, ktory na szczęście nie uległ zniszczeniu, ponieważ na czas wojny został został zdjęty z wieży i tutaj zabezpieczony"
Piszę o tym dlatego, że sam go tam widziałem w tym miejscu w latach pięćdziesiątych. Aha ta kruchta, to ta do której wejście widzimy stojąc na zewnątrz przy postumencie pomnika Loewego.
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 11 kwie 2006, o 19:03

Czyli stojąc tyłem do Loewego to w lewej kruchcie a stojąc wewnątrz kościoła tyłem do ołtarza to po prawej stronie.
I według mnie nie był w stanie spaść i przebić tylu stropów bez zadnych dla siebie szkód. Dziury zostały celowo wybite aby go sciagnąć na dół.
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 11 kwie 2006, o 19:10

Też tak to widzę
Awatar użytkownika
tomdocent
Posty: 118
Rejestracja: 11 kwie 2005, o 22:07
Lokalizacja: Zabelsdorf - Hamburger Str.

Postautor: tomdocent » 11 kwie 2006, o 19:53

A że tak banalnie spytam to gdzie jest teraz rzeczony dzwon ?? to nie ten co na dworze wisi ??
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 11 kwie 2006, o 20:39

Mam wrażenie, że ta dziura nie jest świadkiem zlatywania tego dzwonu.

Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, że ów dzwon zlatuje sobie grzecznie, pokonawszy strop, elementy dzwonnicy, konstrukcję (rozebranych?) organów i spada sobie jak gdyby nigdy nic na cztery łapy, udając że śnieg pada i przy okazji zamykający pod swym płaszczem jakichś podziwiających akurat wnętrze kościoła Niemców. Żadnych śladów spadania? Dość niesamowite.
Schwedenglocke nie był z pewnością jedynym dzwonem na wieży Jakobikirche, ale z chyba najstarszym. Na wniosek służb konserwatorskich mógł z racji tego zostać wcześniej ewakuowany. Podczas spotkania z jednym mieszkańców z Szczecina słyszałem wraz Busolem, jak mieszkaniec ten wspominał, że w drodze do szkoły widział, jak z wieży wyciągano dzwony i opuszczano wprost na chodnik. To tłumaczyłoby fakt, że nasz dzwon nie wygląda specjalnie na to, jakby spadał sobie kilkadziesiąt metrów i nic sobie nie zrobił.

Skąd jednak ta wyrwa? A jej istnienie spowodowane jest upadkiem pozostałego umeblowania wieży, ewentualnych innych dzwonów, elementów dzwonnicy, werku zegara?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 11 kwie 2006, o 21:27

tomdocent pisze:A że tak banalnie spytam to gdzie jest teraz rzeczony dzwon ?? to nie ten co na dworze wisi ??
Ten, ten..., tak na marginesie w jednych źródlach piszą, że Wawrzyniec Köckeritz odlał go w 1669 roku, w innych, że w 1681, dobrze by było tu uściślić. Przy okazji pytanie do BI, to ile tych dzwonów posiadał kościół św. Jakuba, bo do tego nie dotarłem i co dalej z nimi
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 11 kwie 2006, o 21:33

Bachinstitut pisze:Mam wrażenie, że ta dziura nie jest świadkiem zlatywania tego dzwonu.


Skąd jednak ta wyrwa? A jej istnienie spowodowane jest upadkiem pozostałego umeblowania wieży, ewentualnych innych dzwonów, elementów dzwonnicy, werku zegara?
Ja myślę,że cza by iść i, że tak powiem organoleptycznie! Co Ty na to??
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 11 kwie 2006, o 21:34

Schulz pisze: Przy okazji pytanie do BI, to ile tych dzwonów posiadał kościół św. Jakuba, bo do tego nie dotarłem i co dalej z nimi
A sam bym chciał wiedzieć.
Ale taka wieża to nie będzie miała tylko jednego marnego "okrętowego". Ja tam stawiam na co najmniej cztery, plus ewentulne ze dwa do zegara.
spimac pisze: Ja myślę,że cza by iść i, że tak powiem organoleptycznie! Co Ty na to??
Jak-na-lato!
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 11 kwie 2006, o 21:44

To moze by tak jeszcze ze dwóch z bystrym okiem i potem do konia!
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 11 kwie 2006, o 21:54

Bachinstitut pisze: Skąd jednak ta wyrwa?
Co do dziury, między IX 1965 a VI 1966, by nie marnować czasu, zatrudniłem się jako pomocnik murarza w PKZ (Firma konserwacji zabytków). Majster skierował mnie do obecnej katedry, gdzie mieliśmy tam bazę magazynową i szatnię, a przy okazji firma ta zabezpieczała wieżę kościoła, obsługiwałwm tam m.in. windę ustawioną dokładnie pod tą dziurą. Winda wynosiła materiały budowlane na wysokość 60 metrów. do dzisiaj pamiętam te kilometry w nogach, by po wejściu na szczyt wieży rozładować to, co zapakowałem na dole, winda nie była przystosowana do przewozu pasażerów. Do tego z duszą na ramieniu, bo żeby ściągnąć z niej np. wory z cementem, to musiałem wejśc na chyboczący się pomost windy. Oczami wyobraźni widziałem, jak spadam w przepaść. W podsumowaniu: uważam, że otwór został w tym celu zostawiony przy okazji wylewania podłóg na poszczególnych poziomach, następnie po likwidacji ww windy na powrót zalany, co widać na zdjęciach Busola. Nie pamiętam natomiast wcześniejszego otworu w wieży z okresu bezpośrednio po wojnie, mimo, że bywałem na górze z Ojcem pod koniec lat pięćdziesiątych.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 29 kwie 2006, o 13:24

Wyglądać ma tak :|.
Załączniki
Katedra.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 29 kwie 2006, o 14:23

Zbyt piękne na prawdę.
W wieżę mogę uwierzyć, ale że zniknie dźwigajowa Bozia i rurowa konstrukcja do wieszania nabożnych tablic z dykty - to już zbyt piękne...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości