Wieża katedralna

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 8 lip 2005, o 12:29

Marcin79 pisze:Jak sprawy idą w tak dobrym kierunku...
Idą, idą...

Dziwne głosowanie w Regionalnym Komitecie Sterującym

Czy koalicja samorządowców z koszalińskiej części województwa skutecznie utrąciła m.in. dofinansowanie budowy iglicy katedry św. Jakuba w Szczecinie z funduszów ZPORR? Ostatnie posiedzenie RKS-u miało zaskakujący przebieg

Regionalny komitet zebrał się 28 czerwca, by dyskutować o sposobie podziału unijnych pieniędzy w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Zatwierdzano m.in. projekty dotyczące rozwoju turystyki i kultury. Do podziału jest ok. 16 mln zł.

Na razie nieoficjalnie (protokół z posiedzenia nie był do wczoraj gotowy) wiemy, że podczas dyskusji przedstawiciele samorządów z koszalińskiej części województwa zarzucili pozostałym członkom RKS-u faworyzowanie Szczecina. Jeden z nich powiedział nawet, że przez to powstaje "ściana wschodnia" regionu.

Potem RKS przegłosował uchwały, którymi do góry nogami poprzestawiał listę rekomendowanych projektów w stosunku do tej, jaką przedstawili wyznaczeni przez marszałka województwa eksperci. Projekty najwyżej ocenione w eksperckich panelach spadły na niższe pozycje, zaś inne nieoczekiwanie awansowały.

Ranking najlepszych projektów wg ekspertów (przed głosowaniem w RKS-ie) był taki:

1. Remont katedry w Szczecinie (m.in. budowa iglicy i zakup organów). 2. Przebudowa Bulwaru Nadodrzańskiego pod kątem regat w 2007 r. 3. Utworzenie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu. 4. Modernizacja Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. 5. Program promocyjny Szczecina "Z wodą i wiatrem".

Głosowanie członków RKS-u spowodowało rewolucję. Teatr Bałtycki wskoczył na pierwsze miejsce, drugie utrzymał Bulwar Nadodrzański, a katedra spadła na trzecie. Tuż za nimi nieoczekiwanie znalazł się projekt renowacji Wałeckiego Ośrodka Kultury (po panelu eksperckim dopiero dziesiąty na liście!). Program "Z wodą i wiatrem" spadł na ósme miejsce, a centrum kultury w Kołobrzegu - aż na dziewiąte.

Pieniędzy wystarczy na dwa-trzy pierwsze zadania.

- Nie rozumiem, co stało się na RKS-ie - denerwuje się prezydent Kołobrzegu Henryk Bieńkowski. - Nie wiem, dlaczego projekt koszaliński awansował, a nasz spadł na tak odległe miejsce! Będę się odwoływał.

Zastępca prezydenta Szczecina Mirosław Czesny też jest zdegustowany: - Kolejność na liście zmieniła się gruntownie. Nieuwzględnienie ocen zespołu ekspertów, który badał szczegóły każdego wniosku, to nieporozumienie. Obawiam się, że zagrały partykularne interesy, a nie obiektywna ocena.

Być może manewry z listą mają związek z tajemniczym spotkaniem samorządowców - członków komitetu sterującego, które odbyło się w przeddzień posiedzenia w hotelu Radisson SAS. O czym była tam mowa?

- Wolałbym, by powiedział o tym inicjator, prezydent Koszalina [Mirosław Mikietyński - red.]. - zastrzega burmistrz Wałcza Zdzisław Tuderek.

Co nieco jednak nam powiedział: - Dyskutowaliśmy o tym, że trzeba zadbać o równomierne rozłożenie pieniędzy. Ale nie było zmowy, jak głosować. Przynajmniej nie w czasie, gdy ja tam byłem.

Tuderek przyznaje, że już podczas oficjalnych obrad RKS-u sam zabrał głos w sprawie remontu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Uznał, że to ważne, bo "ten teatr najczęściej przyjeżdżał do Wałcza".

Zaprzecza, by jego wystąpienie mogło zaowocować awansem na liście projektu wałeckiego: - Myślę, że na to mogła wpłynąć solidarność samorządowców, którzy mają świadomość, że pieniądze nie powinny trafiać tylko do dużych ośrodków.

Próbowaliśmy spytać prezydenta Mikietyńskiego, czy na spotkaniu w Radissonie lobbował za projektami koszalińskimi, ale jest na urlopie i nie odbierał telefonu.

Ostateczną decyzję, komu przyznać pieniądze, zarząd województwa podejmie prawdopodobnie ok. 20 lipca.
Awatar użytkownika
Marcin79
Posty: 257
Rejestracja: 27 kwie 2005, o 00:06

Postautor: Marcin79 » 8 lip 2005, o 14:48

No to chyba nie idą....
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 8 lip 2005, o 15:01

Marcin79 pisze:No to chyba nie idą....
Na władzę nie poradzę :wink:.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 17 lip 2005, o 20:46

Bartosz pisze:
Marcin79 pisze:Jak sprawy idą w tak dobrym kierunku...
Idą, idą...

Dziwne głosowanie w Regionalnym Komitecie Sterującym

Czy koalicja samorządowców ..............
A ze tak zapytam bo nie bylo mnie troche skad ten cytat ?
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 17 lip 2005, o 20:51

GW.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
skorpion
Posty: 256
Rejestracja: 11 sty 2005, o 09:54
Lokalizacja: 5. Lipca/Grunstrasse

Postautor: skorpion » 3 sie 2005, o 09:08

Nareszcie! :lol:

Gazeta Wyborcza 02-08-2005
Będą pieniądze z Unii na budowę iglicy na szczecińskiej katedrze. Będą także na budowę ośmiu boisk w województwie. Dzieląc pieniądze, zarząd województwa wrócił do opinii ekspertów. Uchwały w sprawie dotacji z funduszu ZPORR zarząd podjął niespodziewanie podczas poniedziałkowego posiedzenia. Marszałek Zygmunt Meyer przyjechał na posiedzenie mimo urlopu. Wczoraj dokumenty zostały upublicznione.
(...)
Szczecińskie projekty, które na pewno dostaną pieniądze:
1. budowa sceny kameralnej Teatru Współczesnego na deptaku Bogusława;
2. rewitalizacja budynku rektoratu PAM przy ul. Rybackiej;
3. poprawa stanu infrastruktury społeczno-edukacyjnej w ramach rewitalizacji gmachu Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej;
4. izolacja i docieplenie budynku Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu;
5. modernizacja lokalu Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem przy ul. Wielkopolskiej;
6. rewaloryzacja i modernizacja katedry św. Jakuba (m.in. budowa iglicy);
7. I etap modernizacji ul. Niedźwiedziej;
8. budowa ronda ulic: Ku Słońcu, Derdowskiego, Dworska;
9. przebudowa ul. Przyjaciół Żołnierza w ramach budowy obwodnicy śródmiejskiej;
10. zakup tramwajów i remont torowiska na ul. Ku Słońcu;
11. trzy projekty Politechniki Szczecińskiej, w tym poprawa infrastruktury sanitarnej w akademiku przy ul. Szwoleżerów;
12. projekt Uniwersytetu Szczecińskiego: przebudowa i modernizacja budynku przy ul. Wawrzyniaka 15;
13. dostosowanie bazy sprzętowej szpitala w Zdrojach do standardów w Intensywnej Terapii Noworodka;
14. Wrota Zachodniopomorskie - usługi elektroniczne przygotowane przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzkie;
15. e-Urząd - usługi elektroniczne dla interesantów Urzędu Miejskiego;
16. budowa łącza teleinformatycznego między Uniwersytetem a Politechniką Szczecińską;
17. Zachodniopomorski Program Szkolenia Młodzieży Piłkarskiej i Rozwoju Infrastruktury Sportowej "Euroboiska" (do negocjacji).
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

A czy będzie też sygnaturka?

Postautor: hehenio » 3 sie 2005, o 09:26

Czy ktoś może wie, czy ta modernizacja to także odtworzenie sygnaturki?
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 13 sie 2005, o 14:23

Polecam lekturę postu na stronach http://www.szczecin.xt.pl/, w dziale forum. Jaro przedstawia tam swój punkt widzenia oraz bardzo ciekawą fotkę-wizualizację z odbudowaną iglicą. Co o tym sądzicie ?
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 13 sie 2005, o 19:10

Wizualizacja jest już od dawna w naszej galerii.
Ja w tym przypadku nie znam słowa "wolałbym". Katedra winna odzyskać hełm, otrzymać organy odpowiedniej klasy, a Loewe niech wraca na cokół.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 13 sie 2005, o 19:37

Torney pisze:...a Loewe niech wraca na cokół.
Specjalnie dla Ciebie wroci - na dniach, niestety tylko na portalu.
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 13 sie 2005, o 19:45

No i to się nazywa męskie postawienie sprawy.

PS

Tyle się po galerii "szwendam" a tą fotkę przeoczyłem :oops:
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 10 kwie 2006, o 21:25

"Ze mnie taki pan, jak z Ciebie staruszka"

:) No moze nie staruszka ale ... ale wspinalam sie na katedre jako dzieciak(bylam na samej gorze,tam gdzie dzisiaj jest czworokat wiezy) ..pamietam ze brakowalo schodow, to ciagnelismy sie za rece ..hm, pelna glupota na myslenie dzisiaj ) a ten wielki dzwon lezal dokladnie pod ta dziura w wiezy, gdzie byl i skad spadl. Czaszki w katedrze wokol to tez nie byla sensacja, bralismy je spod cegiel jak jakies zabawki, no moze nie zabawki ale trofea.
Tam na gorze byla wielka dziura od spadajacego dzwonu. Jakby ja cyrklem wyrysowal.
Coz takie wspomnienia a propos babci ;)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 10 kwie 2006, o 23:50

elaf pisze:aaa i na wszystkich tych wiezach bylam, ale..kogo to interesuje ?
ja widze ze tutaj wiecej podziemie niz nadziemie
Bo dzieciaki wtedy mialo w brod tego co bylo NAD ziemia
My też byliśmy na prawie wszystkich wieżach. Są realcje i zdjęcia. Poszukaj, proszę. Ja osobiście byłem zachwycony tymi wycieczkami.
Co do Schwedenglocke z Jakobikirche to nie wiem, czy spadł, czy go jednak uprzednio ściągneli. Dzwon spadający z kilkudziesięciu metrów nic sobie nie zrobił? Wręcz niewiarygodne...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 11 kwie 2006, o 00:37

Wiesz, jako gowniara moglam sobie nie zdawac sprawy z roznych rzeczy,,ale pamietam tam na gorze takie wielkie wyrabane kolo , co najmniej srednicy 10 m ,ale moze dla mnie jako gowniarza mialo to moze wieksza srednice :)
Ale dzwon lezal pod dzwonnica( jak to dzieciary zastanawialismy sie , czy nie ma "hitlerowcow" pod dzwonem :)dokladnie tam gdzie upadl
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 11 kwie 2006, o 06:32

elaf pisze:Wiesz, jako gowniara moglam sobie nie zdawac sprawy z roznych rzeczy,,ale pamietam tam na gorze takie wielkie wyrabane kolo , co najmniej srednicy 10 m ,ale moze dla mnie jako gowniarza mialo to moze wieksza srednice :)
Ale dzwon lezal pod dzwonnica( jak to dzieciary zastanawialismy sie , czy nie ma "hitlerowcow" pod dzwonem :)dokladnie tam gdzie upadl
Uhm…
No dobrze, to mam takie pytania.
1. Czy dzwon leżał w „środkowej części wieży”, czy w „prawej” (patrząc od strony prezbiterium). Z tego co czytałem - z „prawej” był transportowany na dzwonnicę chyba w 1972.
2. Jeżeli w „środkowej”, to gdzie konkretnie: na podłodze „parteru”, czy na podłodze chóru muzycznego? Tak czy owak spadając musiałby „pokonać” co najmniej jeden strop i organy, o ile ich wcześniej nie rozmontowali, co jest zresztą prawdopodobne.
3. Identyczna sytuacja zaistniałą w Lubece, kiedy dzwony Marienkirche spadły w wyniku pożaru, jaki ogarnął kościół i wieżę po nalocie w 1942. Dzwony te spadając uległy zniszczeniu a ich szczątki do dziś zachowane i nie uprzątnięte są miejscem kultu. Identyczna sytuacja podobno zaistniała w Szczecinie w kaplicy zamkowej z tym, że nic nie wiadomo o zachowanych szczątkach dzwonów.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron