Co powinno się odbudować/odnowić

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 9 sie 2004, o 21:54

Pavlinsky napisał:
Owszem, gdybyś wtedy trochę pospacerował, rzeczywiście nie raz miałbyś powody do zachwytu, ale też i nie raz spotkałbyś się z wyjątkowo nieciekawymi widokami, a zapachu już nie wspominając.
Prawdę powiedziawszy przez te sto lat niewiele się zmieniło. Nadal są miejsca piękne jak i te "piękne inaczej" (by nie używać słowa "brzydkie"). Ale na pocieszenie mogę dodać że tak jest chyba wszędzie.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 10 sie 2004, o 00:48

Kulfonez, jeśli kiedyś, np. jakieś sto lat temu to było piękne miasto, to na pewno było piękne na widokówkach. Owszem, gdybyś wtedy trochę pospacerował, rzeczywiście nie raz miałbyś powody do zachwytu, ale też i nie raz spotkałbyś się z wyjątkowo nieciekawymi widokami, a zapachu już nie wspominając.
Tylko ostrożnie z tym odbudowywaniem, bo w końcu przyjdzie komuś do głowy odbudowanie żywego Franza Schwede-Coburga (a pewnie niejeden lokalny germanofil by się nawet z tego ucieszył). A tak poważnie, to pomysły, które tu są serwowane, są dość interesujące, tylko po co dokładnie kopiować coś co już było, kopia to zawsze tylko kopia, nigdy już oryginałem nie będzie. Czy nie lepiej opierając się o stare wzory tworzyć coś nowego, jeszcze lepszego?
W zasadzie podpisuje się oboma rękami pod tym co napisał Pavlinski, szczególnie mam na myśli dwa ostatnie zdania.

Pozwolę sobie odnieść się krótko do kilku pomysłów zawartych powyżej. Moim zdaniem:

1. Odbudowa Stadtheater – nie odbudowywać, nowy teatr w innym miejscu.
2. Odbudowa Koncerthaus – zbudować w tym miejscu nowoczesną siedzibę dla filharmonii i opery.
3. Zlikwidować tzw. magistralę nadodrzańską – zgoda, między wiaduktem kolejowym a Trasą Zamkową ruch można pociągnąć przez centrum – jest to wykonalne. A miasto „przytulić” do Odry – tak jak było kiedyś.
4. Przerobić na recykling tzw. "Trasę Zamkową" – nierealne, mrzonki...
5. Przywrócić pierwotny wygląd Mostu Długiego – jestem zdecydowanie za.
6. Zburzyć Bloki na „Starym mieście” – do rozbiórki!
7. Odnowić Park Kasprowicza, w tym most na Rusałce - jestem zdecydowanie za.
8. Odbudowa wieży Quistorpa – nierealne, niepotrzebne, bez sensu.
9. Odbudowa pomnika Sediny - http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=267
10. Odbudowa wieży katedralnej – fajny pomysł.

To oczywiście moje zdanie i nie każdy musi się z tym zgadzać... :D

Do tej listy dorzuciłbym jeszcze przebudowę placu Kościuszki – nie chodzi mi jednak o odbudowywanie przedwojennych kamienic, a zabudowanie wschodniej części placu czymś ładnym, funkcjonalnym, ale nowoczesnym. To samo tyczy się placu Grunwaldzkiego i stojących tam dwóch koszmarnych wieżowców, które psują cały efekt tego miejsca.

Pozdrawiam - Sławek :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
kulfonez
Posty: 25
Rejestracja: 8 lip 2004, o 18:58
Lokalizacja: Jak to skąd? SZCZECIN

Postautor: kulfonez » 10 sie 2004, o 11:28

Oczywiście PAVLINSKY co do brzydoty naszego miasta sprzed stu laty jak i do zapachu na ulicach masz troche racji ale nie dokońca. Pisząc piękne miasto miałem na myśli wyłacznie rozwiązania architektoniczne (tj. układ kamienic, rozmieszczenie placów, deptaków itd.) ; A co do kopii to wątpie aby sie dało dokładnie skopiować to co jest zawarte w pomysłach poniewaz nie ma duzo archiwów a tym bardziej planów, czyli taka inicjatywa moze opierać się wyłącznie na strych wzorach. Pozdrawiam.
kulfonez
Posty: 25
Rejestracja: 8 lip 2004, o 18:58
Lokalizacja: Jak to skąd? SZCZECIN

Postautor: kulfonez » 10 sie 2004, o 11:41

Jeszcze dobrym pomysłem jest odbudowanie kaskady. Z tego co mi wiadomo zajoł sie tym jakiś inwestor, ale do dzis nie zrobił zadnego kroku w tym kierunku.
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

Postautor: Pavlinsky » 10 sie 2004, o 20:45

Ja to bym widział tak. Całkiem niedawno odbudowano iglicę w kształcie wysokiego stożka wieży kościoła św. Stanisława Kostki, nieco wcześniej wieży św. Jana Chrzciciela, a było to przecież nawiązanie do wzorów przedwojennych - tak po prostu chcieli polscy księża, wierni i inicjatorzy. Uważam, że odbudowa gigantycznej wieży katedry św. Jakuba, sięgającej kiedyś prawie 120 m (należącej przecież do grupy najwyższych w świecie) to znakomity pomysł, ale dobrze by było, żeby ten smukły stożek był jeszcze efektowniejszy niż kiedyś. Poprzedni hełm wieży ulegał drobnym uszkodzeniom i odpadały od niego całe płaty, podczas bombardowań został zupełnie zniszczony, a konstrukcja wieża katedry tak mocno nadwyrężona, że po wojnie uznano, że odbudowa tak wysokiego hełmu jest nierealna. Dziś technika tak daleko poszła do przodu i różnymi sposobami możliwe jest wykorzystanie tylu tworzyw naturalnych i sztucznych, że tego typu projekt mógłby jednak zostać zrealizowany, ale musiałyby to być wystarczająco lekkie materiały, żeby nie doprowadziłyby do zawalenia się wieży i jednocześnie wystarczająco wytrzymałe, żeby silny wiatr nie przełamał hełmu - to przynajmniej słyszałem od specjalistów (warto by było, żeby zabrali głos w tej sprawie).
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 10 sie 2004, o 21:28

Ja przede wszystkim jestem za, jak to napisał Sławek, "przytuleniem" do Odry. Przeciętny Szczecinianin ma ograniczone kontakty z rzeką jedynie do sporadycznego spoglądania na nią, no i raz do roku są dni morza (no dobra, to nie jest najlepszy "kontakt z rzeką" :) ). A w Odrze drzemie wielki potencjał. Z obydwu jej stron, na wysokości Łasztowni z jednej i zamku z drugiej pobudować jakieś (oczywiście ładne a nie odwalać to byle jak) kamieniczki, może jakieś kawiarenki i inne rzeczy które ściągną zarówno mieszkańców Szczecina jak i turystów nad Odrę, i oczywiście, jak to już kilku ludzi pisało w innych działach forum, marina dla jachtów. Kłopot tylko ze znalezieniem inwestora :(
Pabes
Posty: 40
Rejestracja: 29 cze 2004, o 21:17

Postautor: Pabes » 10 sie 2004, o 21:49

A ja myślę, że zamim zacznie się w tym mieście odbudowywać cokolwiek, a na pewno takich budynków i miejsc jest co najmniej kilkanaście, to przede wszystkim należy pomyślec o zachowaniu tego co jest lub jeszcze jest. Przykład może banalny ale bardzo świerzy: pompa na Krzekowie. Kilkoro ludzi zebrało się w sobie i doprowadziło do tego, że zapomniany przez ludzi pień został odrestaurowany i jest dziś atrakcją tej dzielnicy.
Dlatego nalezy zadbać o to co istnieje i zrobić wszystko aby przywrócić temu dawną swietność. Bo zniszczonych i zapomnianych pamiątek przeszłości jest w tym mieście aż nadto...
Gość

Postautor: Gość » 10 sie 2004, o 23:30

Moim skromnym zdaniem miasto powinno zainwestowac w podziemia. Odbudowac je to sa naprawde ciekawe miejsca. Odbudowaæ £asztownie jak najszybciej. Pomysl z przeprawa pod Odra nie jest glupi a infrastruktura chyba juz jest wystarczyloby ja tylko wyremontowac. Pozdrawiam
kulfonez
Posty: 25
Rejestracja: 8 lip 2004, o 18:58
Lokalizacja: Jak to skąd? SZCZECIN

Postautor: kulfonez » 11 sie 2004, o 18:29

Własnie podziemia to jest kolejna nierealna propozycja, ponieważ większośc ze szczecinskich podziemi jest albo zabetonowana lub zasypana. Po drugie na renowacje podziemi trzeba bybylo wyłaczyć kilka linii komunikacji miejskiej -odpada
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 12 sie 2004, o 11:56

A może by tak się wziąć się po prostu za renowację zaniedbanych, przedwojennych kamieniczek, których masa jest w Szczecinie :?:
Awatar użytkownika
MiWolo
Posty: 466
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 18:47
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: MiWolo » 12 paź 2004, o 21:16

Według mnie to należałoby wyburzyć całe miasto i odbudować od nowa. Ten układ ulic jest do niczego. Szerokość i w ogóle. Szczecin jest wolnorozrastającym się miastem, albo i cofającym się. Takie miasta są po prostu brzydkie. Np. dom jest budowany w terenie gdzie do okoła są same fabryki. A w ogóle to nie chce mi się pisać.
Gość

Postautor: Gość » 12 paź 2004, o 22:55

S³awek pisze:
8. Odbudowa wie¿y Quistorpa – nierealne, niepotrzebne, bez sensu.
Nierealne- zgodze sie. Niepotrzebne- niegodze sie, dlaczego niepotrzebne? Bez sensu- dlaczego?!
Pozdro!
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 12 paź 2004, o 23:05

Już gdzieś to napisałem - Quistorpturm można odbudować. Są zachowane plany budowlane.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 13 paź 2004, o 00:37

Nierealne- zgodze sie. Niepotrzebne- niegodze sie, dlaczego niepotrzebne? Bez sensu- dlaczego?!
Pozdro!
Inne czasy, inni ludzie, inne rozrywki tych ludzi.
Nie ma dziś zapotrzebowania na wieże widokowe w środku lasu, w dodatku pod górkę trzeba iść...
A i widok inny niż kiedyś - głównie malownicze wieżowce na oś. Zawadzkiego i Arkońskim.
Oczywiście piszę to z sarkazmem.
Bo gdyby tę wieżę wybudowano, w co nie wierzę (nie wierzę w wieżę :D ), to na pewno pierwszego dnia się wybiorę.
Pozdrawiam - Sławek :D
Gość

Postautor: Gość » 13 paź 2004, o 16:00

szperacz88: wystarczy jakby otworzyli podziemia i wybili wszystkie zamurowane ¶ciany............................nic wiêcej :!: :idea: :arrow: :wink: :roll: :evil: :twisted: :?: :P :oops: :cry: :x :shock: :? 8) :lol: :o :( :) :D 8)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

cron