Sedina - pomnik czy coś innego?

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

Postautor: Pavlinsky » 9 gru 2004, o 15:03

Bachinstitut pisze:Drogi Pavlinsky... No cóż, skoro koniec - niech będzie. I mi jest przykro, że doprowadziłem Cię aż do takiego stanu, że straciłeś panowanie nad sobą. Może więc Alt-Stettiner na zgodę?
Zgoda, Starzy Szczecinacy powinni współpracować, bo tu o dobro miasta chodzi. No i warto się godzić przed świętami i Nowym Rokiem. :D
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 9 gru 2004, o 18:36

Bachi... i Pavlinsky - zgłaszam się jako trzeci na Wasze piwo (ale kolejki stawiamy po kolei), nie musi być aż takie "alt" ;-) Stawiam, jednak warunek: pierwszy łyk za zdrowie Sediny, o której jakby zapomnieliście (-śmy?) w tym wątku, a potem kropelkę strącimy na polepę, jak na potomków korsarzy słowiańskich przystało, co to wspólnie z germańskimi Wikingami pływali na zbój, aby celtycko - germanskich mieszańców, znaczy Franków, łupić. A potem będziemy wymieniać nasze okropne poglądy i zgodnie chwalić tych, których wspólnie uznamy za wartych naszych sporów!
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 9 gru 2004, o 19:42

Coś mi się zdaje, że zanosi się od jakiegoś czasu na większe spotkanie. Bo tu chętnych jest więcej. Oj, będzie się z kim kłócić...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
TheRed
Posty: 37
Rejestracja: 29 sty 2005, o 15:02
Lokalizacja: urodzony w Szczecinie

Postautor: TheRed » 29 sty 2005, o 15:13

Wyszperałem na e bay-u kolejna pocztowke Sediny może sie do czegos przyda nr aukcji :roll: 6149960932
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 5 maja 2005, o 11:08

Wczoraj tj. 04.05.2005 roku, około 12.30 byłem tak zdesperowany i znudzony, że postanowiłem sobie kupić pierwszą lepszą książke o szczecinie, pod ręką miałem akurat Kronika Miasta Szczecina 1986, opróćz wszystkiego o 1986 roku, znalazłem info o bombardowaniu Szczecina w latach 1940 - 1945 i pewien fragment możłiwe że dotyczący naszej Sediny (...)Spokojniejszy od bombardowań rok wykorzystano także na zabezpieczenie najważniejszych zabytków architektonicznych, m.in. zdjęto reliefy z Bramy Królewskiej i Portowej, pomnik kompozytora C.Loewego znajdujący się na cokole przed obecną katedrą św. Jakuba oraz pomnik na pl.Mieckiewicza oraz rzeźby z fontanny koło Czerwonego Ratusza(...)


Teraz nie wiadomo czy autor wliczył w słowo "rzeźby" pomnik Sediny, który także można nazwać rzeźb. Chodzi tutaj o rok 1942.
Piszę to tutaj bo nie moge znaleź fotek sediny i dokumentu "argumentów" o zniknięciu pomnika Sediny. A wystarczy datę porównać i to może być kolejny dowód.

Udało się znalazłem:
Załączniki
KONDUKT1942.jpg
Jest 1942. Pomnika nie ma
Jest 1942. Pomnika nie ma
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Raine
Posty: 17
Rejestracja: 7 maja 2005, o 09:38

Postautor: Raine » 1 wrz 2005, o 09:26

Czy wiadomo coś nowego w sprawie odbudowy Sediny?
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 1 wrz 2005, o 10:44

takie pytanie też mnie męczy.
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 1 wrz 2005, o 10:48

To wszystkich męczących celem odmęczenia odsyłam do honorowego sekretarza komitetu odbudowy sediny czyli dyr. Lecha Karwowskiego z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

www.muzeum.szczecin.pl

Zadzwońcie, zapytajcie, poinformujcie, bo ja już nie pamiętam ile razy o tym pisałem.
Awatar użytkownika
Agatka
Posty: 34
Rejestracja: 6 lip 2005, o 18:48
Lokalizacja: Gumieńce
Kontakt:

Postautor: Agatka » 1 wrz 2005, o 18:39

podobnoż ni ma dziengów :cry: sprawa utknęła na kwestiach finansowych... dosyć to demotywujące, szczególnie dla potencjalnych ofiarodawców...
Agata
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~_TT_TT___________________~~~~~
~~~\_www.kochamszczecin.com_/~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 1 wrz 2005, o 18:55

Agatka pisze:podobnoż ni ma dziengów :cry: sprawa utknęła na kwestiach finansowych... dosyć to demotywujące, szczególnie dla potencjalnych ofiarodawców...
Czego ni ma? :shock:
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Agatka
Posty: 34
Rejestracja: 6 lip 2005, o 18:48
Lokalizacja: Gumieńce
Kontakt:

Postautor: Agatka » 1 wrz 2005, o 18:58

pieniędzy :wink:
Agata
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~_TT_TT___________________~~~~~
~~~\_www.kochamszczecin.com_/~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Murdock

Postautor: Murdock » 9 wrz 2005, o 10:27

chyba wczoraj na tvp3 został wyemitowany jakiś program, w którym pokazywano jak dekonstruują Sedinę! osobiście sam tego nie zdążyłem zobaczyć ale wcześniej myślałem, że żadnych dokumentów z tym związanych nie było. Czy ktoś to nagrał i ma możliwość udostępnienia? aha co do main topicu to oczywiście Sedina, nic innego :)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 9 wrz 2005, o 11:41

Murdock pisze:chyba wczoraj na tvp3 został wyemitowany jakiś program, w którym pokazywano jak dekonstruują Sedinę!
Jestes pewien ? Moze chodzilo o kaisera ?
BO jesli tvp ma takie zdjecia to jest to sensacja na miare sensacji
Murdock

Postautor: Murdock » 9 wrz 2005, o 15:37

wiesz jak to jest gdy samemu się czegoś nie dopilnuje, to ogladał mój ojciec który nie jest pewien co widział :) coś rozbierali, pewnie mu się pomyliło bo ja sam wiem z różnych źródeł, że rozbiórki sediny raczej nie udokumentowano.....
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 9 wrz 2005, o 15:48

bo ja sam wiem z różnych źródeł, że rozbiórki sediny raczej nie udokumentowano.....
a tu się mylisz.

Kropkę nad i w sporze o losy pomnika postawiły najważniejsze informacje pochodzące z ocalałych fragmentów Kriegschronik nr 63 - kroniki wojennej miasta Szczecina. Pod datą 29 lipca 1942 napisano, że "określone pomniki", traktowane jako "rezerwa metalu", zostały rozebrane i przewiezione do miejskich magazynów.

W dokumentacji z iście niemiecką dokładnością napisane jest też, które pomniki spotkał wspomniany los. Na liście są między innymi Kaiser Friedrich, Manzelbrunnen (nasza Sedina), figury okalające cokół pomnika Loewego i tego typu elementy z pomnika Kaisera Wilhelma.

Chce ktoś coś dodać?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości