Rewitalizacja terenów poprzemysłowych czyli kultura w fabryc

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
FRYNE
Posty: 3
Rejestracja: 1 lis 2006, o 23:10

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych czyli kultura w fabryc

Postautor: FRYNE » 3 lis 2006, o 00:29

Hej hej:)

Jestem studentką Architektury Krajobrazu i poszukuję terenu na moją pracę dyplomową o adaptacji przestrzeni industralnej. Zafascynowała mnie idea rewitalizacji terenów poprzemysłowych w celu tworzenia centrów sztuki. Przykłady takich miejsc znaleźć można zarówno w Polsce jak i na świecie (Fabryka Trzciny w Warszawie, Manufaktura w Łodzi, Tate Modern w Londynie i wiele innych). W Szczecinie, czego jeszcze nie dawno nie wiedziałam, tez powstają takie miejsca - Zajezdnia Sztuki na Niebuszewie, Stara Olejarnia na Gocławiu przekazana Fundacji Balet.
Przyokazji stawania się magistrem chciałabym mieć jakiś wkład w procesie "ukulturalniania Szczecina";) I tu pytanie/prośba do uczestników forum Sedina, z których wielu posiada unikatową wiedzą na temat starego Szczecina - gdzie mogłabym znaleźć starą fabryczkę z kawałkiem terenu dookoła (bo jest instotne, że zajmuję się krajobrazem i potrzebuję kawałka ziemi do pracy, najlepiej z zespołem budyknów:) w które dało by się tchnąć ducha artystycznego. Z tym terenem właśnie jest najgorzej, bo oczywiście byłam już w kilku miejscach, ale często sa to budynki z placem dookoła.
Z niecierpliwością czekam na Wasze pomysły:) (chcę się obronić w czerwcu ;);P)

Kasia
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 3 lis 2006, o 07:54

W Szczecinie takim obiektem nr 1, czekającym na lepsze dni są budynki fabryczne nad Odrą przy ul. Kolumba (zwane szczecinską Wenecją). Są bardzo malownicze, ale terenu przy nich w zasadzie niema (chyba, żeby robić wiszące ogrody a la Hundertwasser?).
W samym mieście przychodzi mi jeszcze do głowy obiekt dawnej przetwornicowni (lata 20) na rogu Gontyny i Emilii Plater.
Na cele drobnej produkcji wykorzystywana jest też stara elektrownia przy Storrady (ok. 1910). Sąsiaduje z Parkiem Żeromskiego, leży w połowie drogi między Teatrem Polskim a Współczesnym, blisko Odry, z kawałem niezabudowanego placu. Grzech, by w takim miejscu klepać tandetę.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 3 lis 2006, o 10:07

Są tacy panowie do znalezienia w necie, którzy mnóstwo "kombinują" wokół rewitalizacji Śródodrza: Grzegorz Ferber i Paweł Zaremba. Na Łasztowni i w okolicach powinniscie coś znaleźć.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 3 lis 2006, o 13:37

Transformatorownia na Św.Ducha ma przylegajacy kawalek placu tylko ze to wszystko w cieniu bloków no i czy ona wreszcie doczeka lepszych czasow? Spichlerze w dąbiu - zabytek II klasy nie mozna ich ruszyc z zewnatrz ale wnętrza można dowolnie aranżowa, plac jest, nad sama wodą, obok marina i ośrodek Homm-u, podobnie jak dawne hangary dla wodnosamolotów ale na to to się ciagle ktoś czaji (kto tym razem, hmm, chyba chinczycy, poczekamy moze na eskimosow :wink: ). Dobrym miejscem mogły by byc terz zabudowania przy skrzyzowaniu piastów z powskańców i mieszka i tej trzeciej nowej nie pamietam :wink: obok policji, ciekawy budynek z ta jakby połokrągłą "rotundą", obok troche jakiś starych magazynów z czerwonej cegły itp., no i ciekewy teren z "tarasami". No i może były "wiskord" :wink: ale to juz ogromny teren z halami, wiezami cisnien i bardzo ciekawą p-poz z której jest ładny widok na międzyodrze i puszcze, szkoda ze to wszystko jednak daleko od centrum bo moglismy miec szczecinski "stary browar" jak w poznaniu.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 3 lis 2006, o 16:06

Pojedz na Parkowa, kolo zegramistrza, ktory znajduje sie przy przystanku tramwajowym, wejdz w brame przelotowa - na podworzu ujrzysz opuszczony budynek, ktory odbiega od reszty kamienic mieszkalnych - typowo fabryczny (patrz fotka).
Kiedys ta sprawa prowbowalem zainterowac redaktora Krasia, ale widocznie zabraklo nam checi by doszlo do spotkania...
Załączniki
_mini-DSC06450.JPG
waal-de-maar
Posty: 43
Rejestracja: 31 maja 2006, o 20:56

Postautor: waal-de-maar » 3 lis 2006, o 17:27

Polecam kompleks zabudowań po byłej lokomotywowni
Szczecin Główny
Awatar użytkownika
endone
Posty: 65
Rejestracja: 8 wrz 2005, o 00:49

Postautor: endone » 3 lis 2006, o 17:40

przy ulicy santockiej na tyłach sklepu carmen stoją 3 kominy i jakieś chale wprawdzie cos tam jest ale plac dookoła jest duży i ma to miejsce jakiś swój urok kiedyś była tam fabryka maszyn i istnieją przypuszczenia ze za niemca tam robili rakiety V . miejsce też widać z tyłów zespołu szkół łączności na ku słońcu..
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 3 lis 2006, o 18:43

Tak, w tych chalach robili broń fał po bombardowaniach Penemónde.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
skorpion
Posty: 256
Rejestracja: 11 sty 2005, o 09:54
Lokalizacja: 5. Lipca/Grunstrasse

Postautor: skorpion » 4 lis 2006, o 14:31

Takim miejscem jak już wspomniał Aygon są nieczynne obiekty Zakładów Włókien Sztucznych "Wiskord" w dzielnicy Żydowce z dostępem do Ody Wchodniej (Reglitz) i sporym terenem wokół. Poza tym np. dawna Morska Stocznia Jachtowa im. Leonida Teligi, a wkrótce na pewno Fabryka Mechanizmów Samochodowych "Polmo".
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 4 lis 2006, o 14:42

1/ Róg Ku Słońcu/Santocka - w latach 70/80 (do kiedy?) była to Fabryka Urządzeń Bidowlanych FUB. Przylegająca do niej dzisiejsza Sz.Łączności powstała jako szkoła zasadnicza zakładowa dla FUB właśnie. Jeszcze wcześniej uczniowie wieczorowej Zasadniczej ... FUB uczęszczali do już nie istniejącej SP 72 (ostatnio jakieś gimnazjum, a teraz chyba budynek oczekujący gospodarza - przy ul.Mikołajczyka, dawniej Alfreda Lampego, tzw. Osiedle Świerczewske - na szczeście nazw NIE do wymówienia nie było :D ).
2/ Jeśli chodzi o walący się WISKORD - mam dość ciekawą serię zdjęć z zeszłego roku (niestety tylko z zewnątrz, bo ochroniarze, a właściwie syndyk, "prasy" nie tolerowali). Mogę udostępnić w razie potrzeby.
Awatar użytkownika
endone
Posty: 65
Rejestracja: 8 wrz 2005, o 00:49

Postautor: endone » 5 lis 2006, o 20:58

sp72 wciąż istnieje
chcieli zamknąć ale mieszkańcy dzielnicy sie nie zgodzili
gratuluje obszernej wiedzy
a czy mógłbyś[woti] coś jeszcze z ciekawostek o osiedlu zachęta (świerczewskie) opowiedzieć tam jest dużo ciekawych obiektów szcególnie bloki na pięknej santockiej i karola miarki czy też stadion na tenisowej jego obecna forma widnieje na planach szczecina z lat niemieckich.....
z góry dziękuje za jakieś ciekawostki[/b]
FRYNE
Posty: 3
Rejestracja: 1 lis 2006, o 23:10

Postautor: FRYNE » 8 lis 2006, o 20:38

Hej hej:)

Byłam dzisiaj na Santockiej i tak:od stacji benzynowej kominy fajne, reszta dosyć obleśna;) jak weszłam od Santokiej okazało się, że Farbruka Urządzeń Budowlanych Hydroma jeszcze działa:) a teren niestety trochę mały;) ale dzięki za cynk:)
Potem pojechałam na skrzyzowanie Mieszka, Powstańców i Pistóe i nic!!!! Gdzie tam jest Policja??? Jedyne co mi sie tam skojarzyło to Izba wytrzeźwień ale tam trop się urwał... gdzie to jest prosze o dokładnijesze wskazówki!! bo zaintrygowały mnie te tarsy;)
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 8 lis 2006, o 20:46

Dogorywajace warsztaty Policji sa na Piastow z gorki miedzy ul. Szwolezerow a tym nowym rondem na dole skrzyzowania z Mieszka i Powstancow. Tak w polowie tej gorki na przeciwko autokomisu. Tyle tylko ze ten obiekt wg mnie raczej nie jest wart zainteresowania :roll:
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 8 lis 2006, o 21:23

Byle szybko to zlikwidować. Jak nie, wpiszą do rejestru zabytków. :lol:
FRYNE
Posty: 3
Rejestracja: 1 lis 2006, o 23:10

Postautor: FRYNE » 8 lis 2006, o 22:38

Ten co na zdjęciu???
Załączniki
A gdzie tarasy?
A gdzie tarasy?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości