Nowe Podzamcze

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
Elysium
Posty: 5
Rejestracja: 6 sty 2009, o 10:00

Postautor: Elysium » 6 sty 2009, o 10:18

Moim zdaniem jesli ma to wygladac tak dramatycznie jak reszta 'starowki' - czyli robione ad hoc (kazda kamienica to inny architekt) domki ala turkusowe klocki lego to moim zdaniem powinna tam powstac nowoczesna zabudowa.
Dawnego szczecina nidgy juz nie uda sie odtworzyc. W Gdansku, gdzie zniszczenia byly o wiele wieksze, odtworzono jednak kluczowe zabytki i uklad ulic co pozwolilo, z lepszym lub gorszym efektem, zachowac klimat starego Gdanska. U nas, masakrujac stare miasto blokami, bez pieniedzy/odwagi i nie wiem czego jeszcze, nie da sie wyburzyc PRLowskiej zabudowy i stworzyc 'stare misto' od nowa jak to bylo zrobione np w Hamburgu czy zniszczonych miastach bylego NRD. Przyklad - budowa Kaskady i przebudowa ulic w tym miejscu oraz plan zrobienia deptaka na placu lotnikow - powiedzcie mi jak i to ma sens bez wyburzenia wierzowcow i barakow po bylym Pewexie (chociaz te ostatnie pewnie predzej czy pozniej znikna). W NRD np Rostocku weszy buldozery i zrownywaly cale polacie centrum (przewaznei bloki) i budowano tam od nowa (fakt ze odtwarzano stara zabudowe)

W Szczecinie buduje sie chaotycznie bez calosciowej koncepcji a miasto dalej bedzie wygladalo jak architektoniczny smietnik i czy to bedzie odtworzenie starej zabudowy czy tworzenie noweczesnej, nie ma to wiekszego znaczenia.

Ja tez zyczyl bym sobie odtworzenia tego co bylo przed 45tym ale to sie nigdy nie stanie, nie po nonszalancji pierwszych wladz szczcina i zaniedbaniach pozniejszych wladz i braku pieniedzy i odwagi wladz wspolczesnych.
Awatar użytkownika
Elysium
Posty: 5
Rejestracja: 6 sty 2009, o 10:00

Postautor: Elysium » 6 sty 2009, o 14:18

przy okazji, jak to robia w Dreznie :) http://www.neumarkt-dresden.de/ Po lewej menus 'Aktuelle Fotos' i przy kazdym thumbnailsie jest link do reszty zdjec
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 6 sty 2009, o 15:41

No i po co się denerwować :( Nie ten kraj, nie ten naród, nie ta kasa, nie ta skala itd. :cry:
Obok tematu na pocieszenie, cieszmy się z tego co mamy. Przecież np. Tarasów i wielu innych pięknych budynków też mogłoby nie być...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 6 sty 2009, o 17:17

Zawsze byłem zafascynowany przedwojennym Dreznem, któremu mało zresztą co było w stanie przed wojną dorównać. Szczecin tym bardziej.
Imponująca „rekonstrukcja” tamtego starego miasta wokół Neumarktu i Frauenkirche, to modelowy chyba przykład odwagi. W samy środku jeszcze parę lat temu stała taka - za przeproszeniem - „syfoza”, jak nasz Kosmos czy Arkona. Na szczęście mieli odwagę się tego pozbyć. Mam nadzieję, że i Kulturpalast pójdzie jego ślady.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 6 sty 2009, o 20:12

Elysium pisze:Moim zdaniem jesli ma to wygladac tak dramatycznie jak reszta 'starowki' - czyli robione ad hoc (kazda kamienica to inny architekt) ...
Myślę, że poprzednie kamienice starego miasta, również nie były projektowane przez jednego architekta :D
Awatar użytkownika
Elysium
Posty: 5
Rejestracja: 6 sty 2009, o 10:00

Postautor: Elysium » 6 sty 2009, o 20:46

Kropka pisze:
Elysium pisze:Moim zdaniem jesli ma to wygladac tak dramatycznie jak reszta 'starowki' - czyli robione ad hoc (kazda kamienica to inny architekt) ...
Myślę, że poprzednie kamienice starego miasta, również nie były projektowane przez jednego architekta :D
racja, niemniej biorac pod uwage radosna tworczosc naszych architektow w latach 90tych to wyszlo jak wyszlo.

Bachinstitut pisze:Zawsze byłem zafascynowany przedwojennym Dreznem, któremu mało zresztą co było w stanie przed wojną dorównać. Szczecin tym bardziej.
Wiadomo ze Drezno to symbol i niemcy robia wszystko zeby to odtworzyc ale juz Rostock, powiedzmy porownywalny do Szczcina, a starowka odbudowana ze mucha nie siada, ale wiadomo to inne pieniadze i wladze. Przyklad jednak na to ze mozna.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 6 sty 2009, o 21:14

Tu nie chodzi o jednego architekta a o jeden styl historyczny, bo inaczej właśnie będą różowe klocki gdzie każdy musi mieć balkonik z blustradą z nierdzewki. I byle nie znowu te gładkie elewacje, ale to pewnie oszczędnościowo. Z tych naszych klocków też dało by się coś trochę lepiej zrobić nakładając warstwę "tapety".
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Leks
Virtuell
Posty: 199
Rejestracja: 7 kwie 2008, o 09:24

Postautor: Leks » 6 sty 2009, o 21:20

Podzamcze i by może miało jakiś klimat, ale tam póki co brakuje jakiegoś schludnego placu, są tylko dwa - trzy bez ładu i składu i z niepełną zabudową. Jeśli jest klimatyczna wąska uliczka to bardzo krótka
i nie idzie nawet poczuć dawnego klimatu. Jest tam na pewno kilka ładnych kamienic, nie mówiąc już o tych co są w wersji przedwojennej, ale wśród tych nowych wymysłów też kilka mi się podoba. Niestety mam wrażenie jakby niektóre budynki projektowały albo jakieś bezmózgi albo ludzie kompletnie nie znający się na rzeczy i chyba mający małe pojęcie o tym co tam powinno być stworzone. A pomnikiem tej głupoty ( itp. ) jest pstrokata kamienica z karmnikiem ( wtajemniczeni wiedzą która :P )- jak ją nazywam ( nie tylko ja ) - ona bije wszystko... jej projektant powinien się wstydzić za to co zrobił no i budynek z tym krzywym, nieregularnym oknem wystawowym.

Ale... ilekroć idę Podzamczem czasem początkowo się denerwuje, ale potem zaczynam się uśmiechać. Bo myślę sobie, że jednak ziściło się jakieś marzenie, że utopijna wizja jednak została zrealizowana. Może należy to traktować jako swoisty prototyp dla prawdziwego odtworzenia zabudowy. Niemcy swojej pięknej architektury w ciągu kilku lat też nie zbudowali, a w ciągu dziesięcioleci. Więc nie jesteśmy chyba skazani na niepowodzenie. A niestety nie ma żadnej wiary w sukces... Każdy mówi, że nierealne, ale przecież wizja odbudowy Starego Miasta w jakimś małym % się spełniła. Kto wie może za kilka lat znów się coś ruszy. Najlepsza wizja to chyba rozbudowa w oparciu o zachowaną dokumentacje, a budynki, które były przed wojną brzydkie ( a takich było bardzo mało ) czy też nie ma danych itp. powinny być zaprojektowane, ale zgodnie z zasadami z jakimi w XIX w. budowano kamienice, a nie mieszanie budynku o starych gabarytach ze szkłem lub aluminium lub jakimiś prostackimi bryłkami.
A jeśli już coś zmieniać / ulepszać to z głową i tylko wtedy gdy jest ku temu konkretny cel. Np. jeśli chodzi o rekonstrukcje gdzie w grę wchodzą wyburzenia to moim zdaniem oprócz budynków przy Panieńskiej w pierwszej kolejności warto uporządkować Plac Orła Białego, który mógłbybyć naprawdę odjazdowym i ważnym placem piękniejszym od Grunwaldzkiego, a nawet może jakimś swoistym Rynkiem?
Mi się wymyślilo, że można by odbudować zabudowę, ale bez jednego kwartału, tak żeby było więcej przestrzeni ( ale to tylko mój pomysł, a może już podobne były... ). I na pewno trzeba nie dopuścić do budowania jakichś głupich parkingów w takich miejscach.

A i jeszcze jedno mi chodzi po głowie:

Kto tak na prawdę ma w tym mieście dawać pomysł na tego typu inicjatywy jak odbudowa Starego Miasta, przypominanie o tym czy opiniowanie nowych pomysłów urzędników? Moim zdaniem wy ludzie z portalu macie spore pojęcie, gdyby tylko ktoś zechciał Was słuchać... Może ktoś znający się na rzeczy napisałby jakiś apel na ten temat czy coś? Może warto co jakiś czas przypominać o tej ważniej dla estetyki miasta inwestycji jaką jest rekonstrukcja SM i Podzamcza?
Bo tak sobie myśle, jak nie wy, pasjonaci to kto...
Załączniki
Mam nadzieje, że nikt mnie nie zjedzie za wykorzystanie planu.
Mam nadzieje, że nikt mnie nie zjedzie za wykorzystanie planu.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 6 sty 2009, o 23:20

Jest pewien pomysł, trzeba by wyjść do mieszkańców poprzez media przygotowujc małą akcję co bo ty chcili zobazyć w tym miejscu zanim postawią ich przed faktem dokonanym. Skoro w sprawie koni na błoniach można było rozpętć taką dyskusję to czemu nie spróbować. Trzeba by tylko podrzucić im jakieś materiały, a myślę że kurier czy inne mm mogło by to podchwycić. Tylko trzeba by uświadomić że będzie to odtworzenie ale ze wszystkimi dzisiejszymi standardami żeby ktoś znowu nudno nie wyjeżdżał że przed wojną to tam szczury były.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Elysium
Posty: 5
Rejestracja: 6 sty 2009, o 10:00

Postautor: Elysium » 6 sty 2009, o 23:26

Duzo w tym racji, podam jeden przyklad jako pol szczecinianin pol gdanszczanin. Na gdanskim forum (odpowiednik naszej Sediny.pl) pojawil sie temat ze miasto chce zburzyc 2 stare, rozsypujace sie zabytkowe kamienice nadbudowane na pozostałościach murów dawnego Zamku Krzyżackiego przy Wartkiej. Jako ze na forum siedza tez konserwatorzy zabytkow min., powstala wrzawa i sam bodajrze wiceprezyden osobiscie obiecal ze do tego nie odpusci i ze kamienice nawet jak wyburza to musi powstac identyczna. Fakt, za jakis czas na budynku pojawila sie tabliczka zamiast budynek do wyburzenia to budynek do remontu.
Sowja droga paietajmy ze oni , mimo ze to az tak bezposrednio sie nie przeklada na decyzje dot miasta, maja Tuska. To troche tak jakby premierem panstwa zostal Roman Czejarek, serio

Czy odbuduja stare czy postawia nowe to nie ma (zabijcie mnie) az takiego znaczenia. Istota jest calkowita wizja wygladu i funkcji miasta. Poki miasto bedzie mozaika bezladnie powstawianych bud, blokow, koszmarkow z lat 90tych, dziur i innego syfu to nawet odbudowanie 100 Sedin i kamienic nic nie da, nawet jak Plac Orla bedzie blyszczal to wyjdziemy pare metrow i natrafimy na zenujaca ul Wyszynskiego. Plomba, buda, blok, zabytek, plomba, blok, buda, tak wyglada nasze miasto dzisiaj. Nadzieja w Lasztowni ktora jesli bedzie dobrze zrealizowana moze da poczatek zmiana ktore przeniosa sie na cale miasto. Co by nie mowic Tall Ship Races tchnelo w nas troche ducha i nadzieji i moim zdaniem bylo psychicznym odblokowaniem dla mieszkancow ktorzy nie mieli wczesniej mozliwosci identyfikacji z miastem.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 7 sty 2009, o 02:08

No Wyszyńskiego jak na razie nie do ruszenia ale trzeba pilnowć co nad Odrą postawią bo tego to się już potem dluuuuugo nie ruszy i zostaniemy z nowym "prezentem". A wyjśce w media jest chyba najskuteczniejszym rozwiązaniem, parę razy mi się już to w drobniejszych sprawach udało i jak poszła informacje to się okazywało że wiele osób też się wcześniej z sytuacją nie zgadzało tylko nikt "nie zaczął". JAk by udło się znależć redtora popierającego nsze zdanie zrobi się szum i wtedy ci na stołkach będą się usieli do tego ustosunkować. Najprostsza sprawa to podzwonić do np. Kuriera z zapytaniem dlaczego w Rostocku mogli a u nas nie, potem idzie to w rubryce od czytelników na drugiej stronie, a jak kto ne lubi dzwonic to można tak samo wysłać tekst przez ztrone gazety.
Co do samego układu urbanistycznego to brakuje całej tej zamykającej pierzei gdzie była giełda ale tego bloczku co tam stoi to sie na razie pewnie nie ruszy.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Elysium
Posty: 5
Rejestracja: 6 sty 2009, o 10:00

Postautor: Elysium » 7 sty 2009, o 09:22

Dokladnie, nawet jesli nic to bezposrednio nie zmieni (pomaluj co najwyzej Polmozbyt ;) ) to przynajmniej wywiaze sie dyskusja, wladze zobacza ze ludzie nie maja tego w {...}. Siedzenie na forum i wzdychanie jak to fajnie bylo nie wystarczy.

Proszę o zachowanie kultury...
raja
Posty: 17
Rejestracja: 7 gru 2006, o 19:11
Lokalizacja: szczecin

Postautor: raja » 7 sty 2009, o 14:52

...od jakiegoś juz czasu zastanawiam sie czy nie pójść krok dalej. Mianowicie bulwar przedwojenny coś niesamowitego, dlaczego by nie odtworzyć kamienic bezposrednio przy odrze ? Ulica która tam teraz jest ma dwa pasy komu to potrzebne ? Wystarczyło by moim zdaniem po jednym pasie w kazdym z kierunków zrobić pożądną droge z eleganckiki ekranami a naookoło wybudowac full kamieniczek aż po odre...moze marze , ale wierze...
Awatar użytkownika
Kropka
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kropka » 7 sty 2009, o 15:00

raja pisze:...od jakiegoś juz czasu zastanawiam sie czy nie pójść krok dalej. Mianowicie bulwar przedwojenny coś niesamowitego, dlaczego by nie odtworzyć kamienic bezposrednio przy odrze ? Ulica która tam teraz jest ma dwa pasy komu to potrzebne ? Wystarczyło by moim zdaniem po jednym pasie w kazdym z kierunków zrobić pożądną droge z eleganckiki ekranami a naookoło wybudowac full kamieniczek aż po odre...moze marze , ale wierze...
A ja bym poszła jeszcze krok dalej, odbudujmy mury obronne Szczecina ze wszystkimi basztami, fortami itp.
Szczecin był twierdzą nie do zdobycia, wróćmy do tych tradycji :wink:
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 7 sty 2009, o 15:49

Kropka pisze: A ja bym poszła jeszcze krok dalej, odbudujmy mury obronne Szczecina ze wszystkimi basztami, fortami itp.
Szczecin był twierdzą nie do zdobycia, wróćmy do tych tradycji :wink:
A w środku wcześniejsze wały drewniano-ziemne :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości