Pytania przedwojennego mieszkańca Szczecina

Forum niemieckojęzyczne.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Pytania przedwojennego mieszkańca Szczecina

Postautor: Busol » 31 lip 2011, o 23:52

Na skutek korespondencji otrzymałem bardzo konkretne pytania dotyczące historii naszego miasta na przełomie 1945/1946. Mniej więcej wiem o co Pan pyta, ale nie znam odpowiedzi, czy mógłbym prosić znawców języka o przełożenie tego na Polski a następnie znawców tematów o ew odpowiedzi ?
Die Straßenbrücke der Kreckower Straße über der Eisenbahn war in den letzten Kriegstagen gesprengt worden. Die Bahn von Frauendorf über Kreckow nach Torney war nur einseitig befahrbar. Wann genau war die Straßenbrücke repariert, so dass wieder Kraftfahrzeuge und die Straßenbahn aus der Stadt nach Kreckow fahren konnten? Gibt es ein Foto von der gesprengten Brücke? Es wurde ja 1945 und 1946 die ganze Trümmer-Stadt fotografiert.

Welche Sammellager für ausgewiesene Deutsche gab es ab 1946 und wo waren sie? Uns sind bekannt: Kreckow (alte Sparkasse und Wohngebäude), Frauendorf (Gadewoltz-Straße). Gab es auch Sammellager in Scheune und Bredow (Alte Vulcanstraße)?
Für das Sammellager Kreckow haben wir Fotos von dem Sammellager.

Gibt es aauch Fotos von den Sammellagern Frauendorf, Bredow und Scheune?

Gibt es eine polnische Statistik mit den Zahlen der ausgewiesenen Deutschen aus den einzelnen Sammellagern?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Pytania przedwojennego mieszkańca Szczecina

Postautor: Bogus » 1 sie 2011, o 09:56

O uszkodzeniach i rozbiórce zniszczonego mostu w listopadzie 1946 r.: viewtopic.php?f=23&t=553&p=4344

Odbudowany most oddano do użytku na przełomie sierpnia – września 1947: http://sedina.pl/index.php/2008/04/24/u ... eszkaam-2/

W październiku hulał już pełną parą: http://stmkm.szczecin.pl/mimochodem10.html
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: Pytania przedwojennego mieszkańca Szczecina

Postautor: kgirl » 1 sie 2011, o 11:15

O Punkcie Zborczym nr 3 i nie tylko pisał Schulz. Klik.

Na skutek jego dokładności można tam również znaleźć bibliografię na poruszony temat.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

cron