Lambertus-zagadka nr 1

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 19 mar 2007, o 12:37

hehenio pisze:To szwedzki fizylier z XVIII wieku
Dlaczego szwedzki :shock:?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 19 mar 2007, o 18:24

Bartosz pisze:
hehenio pisze:To szwedzki fizylier z XVIII wieku
Dlaczego szwedzki :shock:?
Pokótce:
w 1720 królowa Eleonora przeniosła do Stralsundu regiment Zachodniogotycki (Westgotische), bo traktat sztokholmski zostawił tę część Pomorza aż po Pianę przy Szwecji. W 1723 regiment przemianowano na Regiment Przyboczny Jej Wysokości Królowej Szwedzkiej.
Gdy po Kongresie Wiedeńskim Prusy objęły całość Pomorza, przejęły także dwa stacjonujące tam pułki (zwane niemieckimi bo żołnierze byli miejscowi), które otrzymały numery 33 i 34 (to nasz). Pułk przeniesiono do Szczecina w 1816 a potem...ale to już zupełnie inna historia.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 19 mar 2007, o 19:00

A, rzeczywiście. Zapomniałem, że to był ten Vorpommersches...
Erich-Falkenwaldergesellschaft
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Postautor: quistorp » 19 mar 2007, o 19:54

hehenio pisze:
Bartosz pisze:
hehenio pisze:To szwedzki fizylier z XVIII wieku
Dlaczego szwedzki :shock:?
Pokótce:
w 1720 królowa Eleonora przeniosła do Stralsundu regiment Zachodniogotycki (Westgotische), bo traktat sztokholmski zostawił tę część Pomorza aż po Pianę przy Szwecji. W 1723 regiment przemianowano na Regiment Przyboczny Jej Wysokości Królowej Szwedzkiej.
Gdy po Kongresie Wiedeńskim Prusy objęły całość Pomorza, przejęły także dwa stacjonujące tam pułki (zwane niemieckimi bo żołnierze byli miejscowi), które otrzymały numery 33 i 34 (to nasz). Pułk przeniesiono do Szczecina w 1816 a potem...ale to już zupełnie inna historia.
....[ Zachodniogotycki Westgotische]...

Chyba zachodniogocki????

-To przypomina dowcip.
Czym różni się koń od koniaka?
Tym czym rum od rumaka!

A nawet dalej ( bo mnie poniosło) parafrazując to co powyższe

Czyli:
Czym różni się gotyk od gota?
Tym czym "kociak" od kota

Quistorp
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 19 mar 2007, o 20:41

Styl gotycki nazwano "gotyckim" czyli barbarzyńskim, przez dzikich Gotów wymyślonym. nie to, co szlachetny klasycyzm. Dziś nazwano by go "gockim".
To była inwektywa.
Aż do romantyzmu.
Choć sami Goci mówili o sobie: "Gut-thiuda" czyli lud boży...
Wszystko zależy od punktu widzenia.
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Postautor: quistorp » 20 mar 2007, o 11:49

hehenio pisze:Styl gotycki nazwano "gotyckim" czyli barbarzyńskim, przez dzikich Gotów wymyślonym. nie to, co szlachetny klasycyzm. Dziś nazwano by go "gockim".
To była inwektywa.
Aż do romantyzmu.
Choć sami Goci mówili o sobie: "Gut-thiuda" czyli lud boży...
Wszystko zależy od punktu widzenia.
Dzięki za doinformowanie . Sądziłem ,że to był czeski błąd.
Ale aż w takie subtelne róźnice nigdy nie byłem wprowadzanyl. Jeśli uraziłem, przepraszam.
Z serdecznymi pozdrowieniami.
Quistorp
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 20 mar 2007, o 12:44

Dodać można jeszcze, że król szwedzki używał tytułów króla Szwedów Gotów i Wandalów ("Rex Svecorum Gothorum et Vandalorum...") i bardzo był z nich dumny. Zwłszcza z Wandalów...
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Postautor: quistorp » 20 mar 2007, o 15:50

hehenio pisze:Dodać można jeszcze, że król szwedzki używał tytułów króla Szwedów Gotów i Wandalów ("Rex Svecorum Gothorum et Vandalorum...") i bardzo był z nich dumny. Zwłszcza z Wandalów...
Zawsze mnie zastanawiała tematyka ludów zamieszkujących tereny dzisiejszych Kaszub i Ziemi Słowińkiej i Słupskiej. W tytulaturze ksiażąt dynastii gryfickiej często pojawia się motyw z Wandalami. Czyżby te ziemie (lub enklawy) były przez długi czas zamieszkiwane przez potomków Wandli na terytorium w którym rozpościerało się władztwo Gryfitów? Próbowałem dochodzić tego poprzez studiowanie nazewnictwa topograficznego miejsc i miejscowośc wedle klucza etymologicznego. Zapytywałem nawt Norwegów i Szwedów np. co w ich językach znaczy słowo "SWINE". W szwedzkim - świne! To tak jakby tutaj zaopatrywali się w mięso wiepszowe. Chyba że mnie ponosi fantazja?
Quistorp
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 20 mar 2007, o 17:30

quistorp pisze:W tytulaturze ksiażąt dynastii gryfickiej często pojawia się motyw z Wandalami.
Wenden i Wandalen to nie to samo :wink:.
Erich-Falkenwaldergesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości