Szelag zagadka nr1

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Szeląg
Posty: 32
Rejestracja: 24 lip 2004, o 18:12
Lokalizacja: Szczecin

plany

Postautor: Szeląg » 21 gru 2004, o 22:06

No podziel sie tym znaleziskiem, plany to podstawa.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 21 gru 2004, o 22:28

Nie mogie!
Ten plan jest wpięty w akta, na które tylko zerknąłem okiem...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 21 gru 2004, o 23:40

Na zdjęciu Mirka widać dom nr 50.
Zdjęcie zostało zrobione z narożnika domu nr 49 (sklep papierniczy KLEKS :lol: ) czyli tego o którym pisze BI i to pod tym domem jest tunelik z rzeczką płynącą z Rusałki.
Kolejne domy o których pisze BI to nr 48, 47, 46a, 46 i to za nimi płynie strumyk w stronę ronda i dalej do stoczni.
Prawdopodobnie dlatego jest do dzisiaj takie zapadlisko koło ronda G. :?:

:arrow: O tym skąd płynie strumyk Muhlenbach patrz wątek Bogus zagadka 7 - dotyczący Młyna.
Awatar użytkownika
Szeląg
Posty: 32
Rejestracja: 24 lip 2004, o 18:12
Lokalizacja: Szczecin

Szeląg

Postautor: Szeląg » 21 gru 2004, o 23:59

Przykro mi będe dalej wiercił. Opisze zdjecie pozwolicie.
Po pierwsze za przednim wagonem a początkiem drugiego wydaje mi sie że widac tory to znaczy, że może być to skrzyzowanie. Po drugie chodnik po prawej jest strasznie szeroki , składa sie z trzech, a nawet może i więcj płyt granitowych tak mi sie zdaje, które mozna spotkać i dziś. Wielkość ludzi na chodniku sugeruje według mnie że to jest naprewde duże skrzyżowanie a sugerowane skrzyżowanie przez was jest małe ulica wąska kąt domu czy budowy z którego zrobiono zjęcie tez jest inny. Może sie myle , ale naprawde wygląda mi to na skrzyżowanie z rozchodzącymi sie torami.I mam wrazenie ze gdzies je widziałem znajde jak sie nie myle

ps. przez ramie mały aparacik cyfrowy telefon cy co i dzielisz sie z nami my cie nie wydamy.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Szeląg

Postautor: Jsz » 22 gru 2004, o 00:18

Szeląg napisał:
...Po pierwsze za przednim wagonem a początkiem drugiego wydaje mi sie że widac tory to znaczy, że może być to skrzyzowanie....

A może inne pytanie - skąd dokąd jedzie wagonik wąskotorówki. Albo kopią tunelik rzeczce i urobek wożą w rejon Młyna(wsch część Rusałki). Albo odwrotnie i zasypują.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 22 gru 2004, o 00:36

Miły Szelągu, oczywiście dobrze widzisz kawałek rozjazdu przy wozie doczepnym. To fragment lewoskrętu z Poelitzerstr. (al. Wyzwolenia) w Friedebornstr. (Kołłątaja). Był to jednotor używany do wyjazdów/zjazdów składów z/do zajezdni Niemierzyn (Depot Nemitz) w kierunku jedynej wówczas pętli w mieście przy Bhf Zabelsdorf (Dw. Niebuszewo). W roku 1927 wybudowano przedłużenie trasy linii 6 z Grenzstr. (Staszica) przez Friedebornstr. (Kołłątaja) i Erichstr. (Asnyka) do dworca Niebuszewo. Zdjęcie wskazuje, że rozebrano go na czas robót. Ten jednotor istniał jeszcze w latach 70-tych XX wieku i slużył tym samym celom. Teraz na rondzie Giedroycia jest taki dwutor. W którymś z postów przewinąła się fotografia trójskładu linii 6 wyjeżdżającego z Grenzstr. (Staszica) we Friedebornstr. (Kołłątaja) około roku 1940-41.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Szeląg

Postautor: Bachinstitut » 22 gru 2004, o 07:08

Jsz pisze:A może inne pytanie - skąd dokąd jedzie wagonik wąskotorówki. Albo kopią tunelik rzeczce i urobek wożą w rejon Młyna(wsch część Rusałki). Albo odwrotnie i zasypują.
Wydaje mi się, że chyba z potokiem to nie ma nic wspólnego.
Co na to STKM?
Właściwie to się cieszę, że rozwiązanie tej zagadki dość zgodnie zostało przyjęte. Czyli że uznajemy na zawsze, że to jest to miejsce? Mnie przekonuje jeszcze jeden szczegół. Tam gdzie jest budowa po lewej (Pölitzerstraße 57-58 ) teren wznosi się do góry! Dokładnie jak w rzeczywistości.
Mirekjot, ja chcę tu mieć wieniec laurowy od STKM! Wgapiałem się w te foto ładnych parę lat i nic mi nie przychodziło do głowy. Przecież do jedno z najbardziej zagadkowych zdjęć! Więc gdzie te fanfary na moją cześć? Życzę sobie Te Deum Charpentiera pod balkonem! Na starych instrumentach oczywiście.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Szeląg
Posty: 32
Rejestracja: 24 lip 2004, o 18:12
Lokalizacja: Szczecin

Szeląg

Postautor: Szeląg » 22 gru 2004, o 12:10

Przepraszam, ale nie ma żadnych według mnie przesłanek wskazujących , że to to miejsce, ktoś tu wychodzi przed szereg i widze jest alfą i omegą na forum na którym myślałem , że jest wazne wspólne działanie . Podoba mi sie pierwsze zdanie , które chyba jest lekką rysą na tamacie lokalizacji tego miejsca, ja będe walczył. Nie widze tego tam gdzie większość (napewno wiekszość ???) . Mamy czas, zobaczymy może kiedyś sie uda na 100 % ustalic gdzie to .
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 22 gru 2004, o 16:36

Jakby co, to ja tam akurat bym się ucieszył, gdyby było wiadomo na 100%, że to są dla naprzykładu Chrobergowałłeen...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 gru 2004, o 11:36

Znalazłem coś interesujacego. Jeśłi to jest to właśnie miejsce - Pölitzerstarße, róg Roonstraße, to zdjęcie musiano wykonać dokładnie w roku 1929. W tym roku wybudowano budynek narożny Pölitzerstarße 57-58.
Co na to Mirekjot i STKM? Czy sam model tramwaju by pasował?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 23 gru 2004, o 19:55

Mirekjot musiał się najpierw dostać do internetu. Zajęło mu to 20 godzin. Zaczynam. Na foto jest napewno tramwaj linii 3, napewno jest to druga połowa lat 20-tych. Okolica przypomina skrzyżowanie Roon-/Poelitzer-/Friedeborn-/Grenzstr. Tramwaj jedzie w kierunku miasta lewym torem (ruch odbywa się wahadłowo po jednym torze). Prawy (właściwy) tor na czas robót rozebrano (w lewym dolnym rogu zdjęcia widać jego kikut). Teraz najważniejsze - taka konfiguracja torów (jednotor dochodzący z prawej strony) na całej trasie "3-ki" występowała tylko w jednym miejscu - na skrzyżowaniu Roon-/Poelitzer-/Friedeborn-/Grenzstr. Wnioski - do samodzielnego wyciągnięcia - nie mam monopolu na nieomylność. BI nie musi nic wyciągać.
Bachinstitut pisze: ja chcę tu mieć wieniec laurowy od STKM!
Prezes własnoręcznie go ukręci, jak skończy bigos. Cierpliwości. Ma tego dużo, ale i wieniec będzie okazalszy.
Bachinstitut pisze: Życzę sobie Te Deum Charpentiera pod balkonem! Na starych instrumentach oczywiście.
Załatwione. Facet nazwiskiem Christie William zbiera swoją trupę (Les Arts Florissants, czy jakoś tak). Kazał im pozabierać najstarsze graty z piwnicy. Wskaż balkon.
Bachinstitut pisze: Czy sam model tramwaju by pasował?
BI. Który model, jakiego tramwaju? Nie dowidzam. Na priv-posta odpowiem, jak skończą się moje problemy z internetem, chyba, że wcześniej skończę w Tworkach.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 gru 2004, o 20:21

mirekjot pisze: Który model, jakiego tramwaju? Nie dowidzam.
Noż tego, który jadzie przez to zdjęcie. Czy to nie jest np. jakiś tramwaj wyprodukowany w roku 1936.
William Christi jest debeściak, a balkon jest na Paradeplatz.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 23 gru 2004, o 22:48

Aaa... Chodzi o TO zdjęcie. Nie do końca zrozumiałem, wybacz BI. Wypowiedziałem się w kwestii czasu, z którego może ono pochodzić - wskazując na drugą połowę lat 20-tych. Nie może to być jakiś tramwaj, jak zauważyłeś, wyprodukowany w - dajmy na to - roku 1936. Typ na zdjęciu to wagon z dostaw z lat 1897-1904. Taki wygląd mógł mieć w 1925-8, a czy w 1929? Może. Ale skoro tej chaty z apteką jeszcze na rogu nie ma to rok 1928 wydaje się dobrą datą. Jakieś światło mógłby rzucić numer taborowy wozu, ale konia z rzędem temu, co go odczyta. To ta czarna plamka na dolnej części czoła wagonu :)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 24 gru 2004, o 10:13

Więc skoro jest parkanik ogradzający budowane fundamenty Pölitzerstarße 57-58, to załóżmy (dla mojego) świętego spokoju, że to jest połowa 1929.
PS. Pod balkonem może być jeszcze ewentualnie marsz z BWV 207a, albo ostatni chór z 205.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 24 gru 2004, o 12:13

BachInstitut pisze:załóżmy (dla mojego) świętego spokoju, że jest to połowa 1929.
Dla Twojego świętego spokoju możemy tak założyć. Ale dlatego, że idą Święta i święty spokój się należy. Na 1929 lub później szacowałbym poniższą fotkę.

P.S. Oba kawałki Mistrza z Eisenach są godne Twojego stanu wiedzy "w temacie" Stettina. Musisz wybrać, czy Paradeplatz mają wypełnić prześwietni śpiewacy, czy jakowyś regiment.

Wesołych Świąt. Dla wszystkich miłośników Stettina. "Jauchzet, frohlocket, auf preiset die Tage..." :)
Załączniki
Warsowerstr. e.Poelitzerstr. 1929.jpg

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości