Szelag zagadka nr1

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Szeląg
Posty: 32
Rejestracja: 24 lip 2004, o 18:12
Lokalizacja: Szczecin

Szelag zagadka nr1

Postautor: Szeląg » 13 gru 2004, o 00:33

Gdzie to jezd??/??. Połaziłbym w tej dziurce . Medalu nie bedzie bo sam nie wiem gdzie to.
Załączniki
Gdzie to jezd. Ładna dziurka nie.
Gdzie to jezd. Ładna dziurka nie.
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 13 gru 2004, o 03:39

Otóż to. Zdjęcie jest bardzo znane ale co przedstawia na razie ze stuprocentową pewnością nikt znany mi nie wie. Chociaż są pewne hipotezy.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 gru 2004, o 11:53

Już gdzieś o tym pisałem. Według mnie to widok na skrzyżowanie Pölitzerstraße, Genzstraße, Friedebornstraße i Roonstraße (Wyzwolenia, Staszica, Kołego-Gotaja i Piotrego Skargi). Obecne Rondo G. Widok w kierunku Niemierzyna, po lewej budowa budynku na rogu Piotrego Skargi i Wyzwolenia. Kiedyś myślałem, że majstrują coś przy potoku płynącym z Westendsee. Ale on płyną paręnaście metrów dalej na prawo.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 13 gru 2004, o 22:31

Coś mi się nie zgadza w Twojej teorii. Jeśli mówisz, że widok w kierunku Niemierzyna to po lewej stał by (i stoi) przedwojenny budynek na rogu Piotra Skargi i Wyzwolenia.

A co do potoku, wiesz dokładnie gdzie on płynie ?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 gru 2004, o 22:36

Bo ten budynek właśnie budują!
Co do potoku - wiem dokładnie.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 13 gru 2004, o 22:40

Bachinstitut pisze:Bo ten budynek właśnie budują!
Co do potoku - wiem dokładnie.
Może to śmieszne, ale właśnie sobie uświadomiłem, że to może być zdjęcie przedwojenne. Cały czas myślałem o czasach odbudowy :-)
No nieważne.

Opowiedz o tym potoku.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 gru 2004, o 23:09

Mühlenbeck płynął (płynie?) sobie częściowo pod ziemią tak:
od wschodniego końca Westensee - wśród drzew naprzeciwko Heilandskirche, potem dokładnie pod skrzyżowaniem Adolfstrsße / Pölitzerstraße, potem aż do przecięcia się z Friedebornstraße - w tej niecce przy garażach. Potem mniej więcej na terenie obecnego Manhattanu, aż do przecięcia Heinrichstarße tuż przed Zabelsdorferstarße (sławny Kupfermühle) i dalej pod Hindenburgstraße aż do Odry.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 13 gru 2004, o 23:18

Świetnie ! skąd Ty to wiesz ?

No to mam jeszcze dwa pytanka:

1. Niecka przy Friedebornstrasse, tam gdzie były blaszaki przed wybudowaniem ronda. Co tam było przed wojną ? Czy też był taki dół ?

2. Hindenburg - teraz jest żużlowa a jak było przed wojną ? Bruk ?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 gru 2004, o 23:29

Ma się czasami dokładne mapy.

Ad 1. W tej niecce nie było nic. Może bagienko. W każdym razie teren zielony.
Ad 2. Drogi Mariusz, z całym szacunkiem, ale chyba mnie przeceniasz. Nie mam bladego pojęcia, jaka była nawierzchnia tego odcinka Hindenburgstraße. Chyba bita droga. Jeżeli mnie zapytasz o stan czystości wód potoku - przy najbliższym spotkaniu przy Alt-Stettinerze otrzymujesz od prezesa EFG plastikową Godzillę.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 13 gru 2004, o 23:31

Kiedyś miałem w ręku starą dokumentację budowlaną budynku przy Adolfstr. (Długosza 3 lub 4). Pod piwnicami była pokazana jakaś dziwna konstrukcja. Może to kanał w którym płynie strumyk?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 gru 2004, o 23:36

Chyba dokładnie o to chodziło. I kto wie, czy o tam sobie dalej nie płynie.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Szeląg
Posty: 32
Rejestracja: 24 lip 2004, o 18:12
Lokalizacja: Szczecin

zagadka

Postautor: Szeląg » 17 gru 2004, o 10:21

Powiem szczerze że mnie zadziwiacie. Na tym zdjęciu nie ma żadnych wskazówk oprucz tranwaju i skrzyzowania ulic i tej lampy gazowaj (chyba)
Może macie wiadomości z innych zródeł ?? A wracając do tej rzeczki to faktycznie sobie płynie bo pare lat temu któs mi mówił ze ona wypływa gdzies koło stoczni czy na terenie stoczni i dalej płynie choc to dziwne bo to pozostałośc rzeki która juz nie płynie oficjalnie (połaczenie z rusałką w parku kasprowicza)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 17 gru 2004, o 12:02

Oczywiście pewności nie mamy żadnej, jedynie przypuszczenie. Ale wskaż inne miejsce, które by tak pasowało. Ja na razie nie widzę innego.
Co do potoku, to pewnie płynie i wypływa sobie grzecznie na terenie stoczni. Nawet można by to dość dokładnie określić.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 17 gru 2004, o 13:24

Bachinstitut pisze:Już gdzieś o tym pisałem. Według mnie to widok na skrzyżowanie Pölitzerstraße, Genzstraße, Friedebornstraße i Roonstraße (Wyzwolenia, Staszica, Kołego-Gotaja i Piotrego Skargi). Obecne Rondo G. Widok w kierunku Niemierzyna, po lewej budowa budynku na rogu Piotrego Skargi i Wyzwolenia. Kiedyś myślałem, że majstrują coś przy potoku płynącym z Westendsee. Ale on płyną paręnaście metrów dalej na prawo.
tak, ta sprawa byla omawiana juz tutaj
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Szeląg zagadka nr 1

Postautor: mirekjot » 19 gru 2004, o 15:03

Witam. Ja tu po raz pierwszy... Rozglądam się trochę i nieźle się bawię. Przedwojenny Stettin to moje ulubione miejsce w czasie i przestrzeni. Spróbuję bywać na Forum częściej, bo dzieją się tu ciekawe rzeczy. Problem w tym, że komputer znam słabo - krótko mówiąc, bydlę nie zawsze mnie słucha. Co do samej zagadki - nie rozwikłam jej, ale podzielam pogląd Bachinstitut. To może być skrzyżowanie Roon-/ Poelitzer-/ Friedeborn-/ Grenzstr. (obecnie Giedroyćplatz). Po 1-sze: widoczny jest tu skład linii 3 której trasa biegnie przez Poelitzerstr./al. Wyzwolenia od ponad 100 lat. Po 2-gie: wygląd wagonów wskazuje, że jest to połowa lat 20-tych XX w. To czasy, gdy cały pobliski rejon stawał się wielkim placem budowy. Wykopy mogły zatem dotyczyć modernizacji lub rozbudowy miejskiej kanalizacji na potrzeby planowanej zabudowy. Mogło także chodzić o przesunięcie koryta podziemnego strumienia, ciurkającego z Westendsee (j. Rusałka). Znana jest mi fotografia z ok. 1930 r., na której uwieczniono podobne roboty u zbiegu Muehlen-/Warsower-/Poelitzerstr. To moja teoria. Nawiasem mówiąc, w STMKM, którego jestem członkiem usiłujemy od dawna zlokalizować to miejsce. Pozdrowienia.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

cron