Strona 1 z 3

(artykuł) Przemiany Szczecina

: 5 gru 2008, o 22:21
autor: GRYF
brawo Airkozak

: 5 gru 2008, o 23:31
autor: gzako
brawo, gratulacje, wreszcie.

(artykuł) Przemiany Szczecina

: 6 gru 2008, o 00:31
autor: airkozak
Dziękuję. Myślę, że warto dopowiedzieć o tym słówko.
Książka jest zwieńczeniem wielomiesięcznych rajdów z aparatem i plikiem kartek ze zdjęciami i mapami po naszym mieście oraz uporczywych prześladowań Instytutu pewnego eksperta, który zadbał o merytoryczną zawartość albumu. Jest to próba szczegółowego porównania miejsc Stettina i Szczecina, z którymi historia rozprawiła często w okrutny sposób. Jest to przewodnik dla tych, którzy mogliby się pogubić w uliczkach Stettina, gdyby mieli możliwość podróżowania w czasie i znaleźliby się w naszym mieście sto lat temu. Opisy marki Johann-Sebastian-Bachinstitut•Stettin przybliżają historię Szczecina oraz opowiadają o tym jakie szczegóły i w jakich okolicznościach bezpowrotnie zniknęły z krajobrazu miasta, a co nam zostało do dzisiaj. Dla mnie z kolei była to próba podążania sladami przedwojennych fotografów w celu pokazania ich okiem miasta wiek później.
Z wykonanych ponad trzech tysięcy zdjęć powstało prawie sto przemian, z których połowa znalazła się w albumie. Te, których z różnych przyczyn nie udało się tam zamieścić, pojawią się w krótce na portalu po moim wybudzeniu z ponad dwuletniej śpiączki na sedina.pl. Do powstania albumu przyczynili się oprócz wymienionego wcześniej eksperta, Torney - cenne uwagi i poprawki, Adrian Łaskarzewski - heroiczny trud przy przygotowywaniu druku, Szymon Jeż - smaganie mnie telefonami w celu przyspieszenia pracy.
Wszystkim bardzo dziękuję i pozdrawiam.

: 6 gru 2008, o 00:44
autor: airkozak
Może jeszcze jako ciekawostkę dodam jedną z prób statycznego porównania dobrze wszystkim znanego miejsca :wink:

: 6 gru 2008, o 05:07
autor: Jsz
Widziałem papierowe. Chylę czoła!
Pozdrawiam
J.

: 6 gru 2008, o 10:26
autor: airkozak
Jsz pisze:Widziałem papierowe.
J.
Szczęściarz. Ja jeszcze nie :cry:

: 6 gru 2008, o 10:56
autor: SJez
to musiały być jakieś robocze wydruki
książka właśnie wyjeżdża z drukarni do oprawy
sądząc po luźnych kartkach (wyglądają ciekawie) myślę, że książka będzie w formie miła dla oka i tym lepiej przekaże ciekawą treść

premiera książki przewidywana jest na ok. 16 grudnia

: 6 gru 2008, o 11:21
autor: Bachinstitut
Miałem zaszczyt (tak to należy określić) pomagać Ajerowi
Przydało się wiele planów, które się zbierało ostatnio. Ten „najważniejszy” też. :lol:
Wychodzi na to, że miejsca wykonania zdjęć, nawet te w okolicach Placu Rodła, zgadzają się ze sobą co do metra…

: 6 gru 2008, o 12:31
autor: Leks
Wielka chwała i podziw Wam się należy za wydawanie tego typu publikacji, a tym samym ocalenie od zapomnienia Stettina - miasta, którego tak nam teraz brakuje w niektórych miejscach. Zapewne nie będę miał pieniędzy żeby nabyć te książkę ( może kiedyś to się uda ), ale nie to się liczy. Ważne, że w tym mieście żyją jeszcze ludzie, którzy dążą do poznania jego historii i pielęgnują ją. Założę się, ze wielu Szczecinian, a już w szczególności takich nieco starszych ode mnie lub w moim wieku nie wie nawet jak co poniektóre miejsca wyglądały kiedyś.
Pierwszy raz jak słyszałem o Sedinie to sobie myślałem, ech szaleńcy jacyś, czym tu się emocjonować, ale jak tu wszedłem, popatrzyłem na zdjęcia to się zakochałem w tym mieście :P. Teraz gdy tylko idę np. Wyszyńskiego to sobie wyobrażam jej przedwojenny wygląd. Chociaż to trochę wkurzające, bo kiedyś mnie, aż tak nie denerwowały te okropne budynki z lat 50 -tych, a teraz wkurza mnie ten widok.
Mam nadzieje, że też się kiedyś przyczynie do takich szczytnych działań i uda mi się przynajmniej zapoczątkować taką trójwymiarową odbudowę miasta - żeby też co nieco pokazać - chociaż na pewno nie da się tego odwzorować idealnie.

Pozdrawiam i podziwiam :).

: 6 gru 2008, o 20:03
autor: juna
wspaniałości! airkozak, staję w kolejce z podziękowaniami i gratulacjami. dzięki temu wydawnictwu moja spacerologia będzie iluminacją teraz już chyba :) wyobraźni będzie łatwiej, poczuję to "drganie rzeczywistości, które w chwilach metafizycznych odczuwamy jako migotanie tajemnicy". i po troszę stanę się przechodniem w Stettinie.

(artykuł) Przemiany Szczecina

: 7 gru 2008, o 12:55
autor: Busol
Mimo iż nie brałem udziału w tworzeniu książki, o po cichu (mam nadzieje ze tworcy wybacza :)) sobie mysle ze to pierwsza prawdziwie portalowa książka i tak wogole to troche dumny jestem :)))))

Re: (artykuł) Przemiany Szczecina

: 7 gru 2008, o 14:39
autor: airkozak
Busol pisze: sobie mysle ze to pierwsza prawdziwie portalowa książka
W istocie tak jest. Portalowe ludziki nad tym pracowały dla chwały portalu oczywiście :D
Poza tym powiem, że hasło: "redakcja sedina.pl" potrafi otwierać przeróżne drzwi i kilka ciekawych przemianek z tego powstało. Między innymi Getreidespeicher czyli EWA i Feuerwache II - niezwykły widok z wieży strażackiej na Łasztowni. Znają nas już i poważają, co także jest powodem do dumy.

: 7 gru 2008, o 17:25
autor: Piotrek
SJez pisze: premiera książki przewidywana jest na ok. 16 grudnia
Czyżby dwie premiery w jednym dniu i może jeszcze w jednej księgarni ?
A tak dodatkowo to wspaniały Mikołaj w tym roku dla Miłośników Stettina i Szczecina. Takie wspaniałe książki i to przed samymi świętami.

: 7 gru 2008, o 18:16
autor: SJez
w tym samym czasie będzie więcej premier szczecińskich książek
zapewniam że wiem o czym mówię ;-)
może nie jednocześnie w tym samym czasie, w tej samej księgarni to chyba tak, a czy dzień po dniu, to się okaże :-)

: 7 gru 2008, o 18:29
autor: bronx
Gratuluje, przemiany są mi bliske bo sam się w nie troche bawiłem na swoim podwórku. Z przyjemnością książkę nabędę.