(artykuł) Zapomniany wiersz Gałczyńskiego?

Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

(artykuł) Zapomniany wiersz Gałczyńskiego?

Postautor: Torney » 11 paź 2009, o 00:15

Jest film "Ścieżkami Kota po Szczecinie", który trafi na portal, jak tylko admin będzie przejeżdżał przez Dąbie.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 12 paź 2009, o 10:20

Chyba nie jest to taki całkiem zapomniany wiersz:
http://www.kochamszczecin.com/wiersz1.html

Jako lekturę o związkach Gałczyńskiego ze Szczecinem polecam archiwalny numer Pograniczy, który zawiera materiały z sesji z roku Gałczyńskiego.
http://www.free.art.pl/pograncz/archiwu ... 2003_3.htm

I jak pisała kiedyś Ewa Podgajna w GW wierszy o Szczecinie było kilka: "Spotkanie w Szczecinie", "Do konduktorki szczecińskiego tramwaju nr 1", "Szczecin", "Kantata na uroczyste otwarcie nowej restauracji w Szczecinie"...
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
retro
Posty: 50
Rejestracja: 24 sie 2008, o 18:58

Postautor: retro » 13 paź 2009, o 22:49

kgirl pisze:Chyba nie jest to taki całkiem zapomniany wiersz:
http://www.kochamszczecin.com/wiersz1.html
Też tak myślę - musieliśmy recytować go w szkole na polskim. Problem w tym, że nikomu nie mogła przejść przez usta wieloznaczna - z naszego punktu widzenia - kwestia "kira w szkole" ;-)
W mowie nie słychać wielkich liter....
kgirl pisze: I jak pisała kiedyś Ewa Podgajna w GW wierszy o Szczecinie było kilka: "Spotkanie w Szczecinie", "Do konduktorki szczecińskiego tramwaju nr 1", "Szczecin", "Kantata na uroczyste otwarcie nowej restauracji w Szczecinie"...
Tytuł tego ostatniego utworu brzmi inaczej. Chodzi nie o restaurację, ale radiostację !!!!!
A tą radiostacją było Radio Szczecin, które poeta uhonorował pompatycznym nad wyraz wierszem. Dowody na to znajdują się w przepastnym archiwum Radia Szczecin :-)
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 14 paź 2009, o 10:45

retro pisze:Tytuł tego ostatniego utworu brzmi inaczej. Chodzi nie o restaurację, ale radiostację !!!!!
A tą radiostacją było Radio Szczecin, które poeta uhonorował pompatycznym nad wyraz wierszem. Dowody na to znajdują się w przepastnym archiwum Radia Szczecin :-)
Oczywiście, że radiostacja :lol: .
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Zapomniany wiersz Gałczyńskiego?

Postautor: Busol » 16 paź 2009, o 20:48

Torney pisze:Jest film "Ścieżkami Kota po Szczecinie", który trafi na portal, jak tylko admin będzie przejeżdżał przez Dąbie.
Film juz jest u mnie. Nestety nagrany na kasecie Super VHS - czy ktos ma pozyczyc na 30 minut urządzenie obslugujące taki format ? u mnie dzwiek ok ale obraz troche zniekształcony....
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
kalmar
Posty: 51
Rejestracja: 22 lis 2005, o 16:29

Postautor: kalmar » 18 paź 2009, o 22:36

Czekając na obiecany przez Busola film, dorzucę do tematu kilka informacji, do których dotarłem. Wydania „Dzieł” Gałczyńskiego z lat pięćdziesiątych nie udało mi się zobaczyć, ale mam w ręku coś podobnego, tyle, że wydanego znacznie później:

Kira Gałczyńska, Barbara Kowalska (red.): „Konstanty Ildefons Gałczyński. Dzieła w pięciu tomach.” Tom 2 „Poezje.” Czytelnik. Warszawa 1979.
Na stronie 265 jest oczywiście „Szczecin”.
W przypisach, na stronie 847, redaktorki tego tomu napisały: „Szczecin – Pierwodruk: Kurier Szczeciński, r. 1948; nr 272. Wiersz napisany z okazji tysiącznego numeru Kuriera Szczecińskiego i zamieszczony w tymże numerze jako autograf.”
Czyli mamy wszystko ustalone do końca – tak jak pisali kgirl i retro wiersz nie był wcale zapomniany. No i mamy pewność, że był napisany specjalnie dla Kuriera, a nie wyjęty z szuflady na okazję jubileuszowego numeru.

Mając dostęp do takiego źródła wiedzy skorzystałem z okazji i poczytałem przypisy dotyczące innych wierszy związanych ze Szczecinem, tych o których pisaliście.
O „Spotkaniu w Szczecinie” w przypisach jest taki tekst: „Pierwodruk: „Zaczarowana dorożka”, „Czytelnik”, r. 1948. Gałczyński przyjechał do Szczecina na wieczór autorski i był oczarowany pięknym miastem, z szerokimi bulwarami i wielkim portem. Postanowił, że się tam z rodziną przeniesie, co uczynił w maju 1948 roku. Wkrótce jednak otrzymał mieszkanie w Warszawie, więc w szczecińskim domu był tylko gościem. Trwało to rok, aż w sierpniu 1949 r. mieszkanie w Szczecinie zostało zlikwidowane.”

Przypis na temat wiersza „Do konduktorki szczecińskiego tramwaju nr 1” jest króciutki – „Pierwodruk: „Trybuna Ludu”, r. 1949; nr 63.

Natomiast nie znalazłem w drugim tomie „Dzieł” wiersza „Kantata na uroczyste otwarcie nowej radiostacji w Szczecinie” (nowej restauracji też nie).
Może to jest wiersz, który zasłużył na określenie – zapomniany??? Czyżby nie był drukowany i przetrwał tylko w „przepastnym archiwum Radia Szczecin”?????

I znalazłem jeszcze coś. Wiersz „Elegia” opatrzony takim oto komentarzem w przypisach:
„Pierwodruk: „Przekrój”, r. 1948; nr 189. Wiersz napisany po pierwszym zawale serca, przebytym w Szczecinie.”
Tym sposobem przybyłby nam jeszcze jeden utwór do umieszczenia na liście wierszy Gałczyńskiego, związanych ze Szczecinem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

cron