(artykuł) Perła Europy - powieść w przedwojennym Szczecini

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykuł) Perła Europy - powieść w przedwojennym Szczecini

Postautor: Busol » 2 lis 2009, o 23:17

Czytał ktos ? bo od piatku jest w ksiegarniach podobno
Ostatnio zmieniony 3 lis 2009, o 14:50 przez Busol, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 3 lis 2009, o 13:27

Czy wiadomo gdzie można ją kupić?
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 3 lis 2009, o 14:50

Ksiązka powinna być od dziś dostępna w księgarniach Domu Ksiązki (m.in. w Księgarni Zamkowej). W przyszłym tygodniu trafi też do Empików.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Agnes
Posty: 17
Rejestracja: 3 lis 2009, o 20:51

Postautor: Agnes » 3 lis 2009, o 21:21

A ja juz czytam druga czesc... i wlasnie na taka ksiazke o starym Szczecinie czekalam; jest niezwykle ciekawa nie tylko z punktu widzenia samego opisu miasta, ale takze z powodu glownych bohaterow i ich losow... zadziwia mnie sposob, w jaki dzieki tej ksiazce poznaje moje miasto... goraco plecam; a przy okazji gratulacje dla autorow strony, ktorą niedawno odkrylam..
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 3 lis 2009, o 21:32

Trzeba nabyć, bez dwóch zdań. Ciekawe kim jest autor :)
Agnes
Posty: 17
Rejestracja: 3 lis 2009, o 20:51

Postautor: Agnes » 3 lis 2009, o 21:36

a czy ktos kojarzy inne ksiazki tego autora?
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 3 lis 2009, o 21:40

...mam dziwne przeczucie, że jest to ktoś bliski portalowi
backie
Posty: 1
Rejestracja: 4 lis 2009, o 11:49

Re: (artykuł) Perła Europy - powieść w przedwojennym Szczec

Postautor: backie » 4 lis 2009, o 11:51

Busol pisze:Czytał ktos ? bo od piatku jest w ksiegarniach podobno
Czytałam i polecam wszystkim.
Nie jest to książka historyczna – dokument, a osadzone w realiach starego Szczecina (gratka dla koneserów i temat do dyskusji) losy głównych bohaterów, miasto widziane ich oczyma.
Daje nie tylko wiedzę inną niż podręcznikowa, ale wzbudza emocje w stosunku do postaci, które są jej nieodłączną częścią.
Fakty historyczne połączone z fikcją literacką wspaniale budują nastrój wokół tego, czego tak naprawdę nie znamy, co kojarzymy z ilustracji, starych pocztówek, opowieści rodzinnych, archiwów, historii…
Jej klimat sprawia, iż nie zastanawiamy się nad tym, co autor chciał przekazać – jest to oczywiste, lecz nad sposobem, w jaki to uczynił.
W pełni interesująca pozycja nawet dla wybrednych czytelników.
Oby więcej takich talentów.
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

(artykuł) Perła Europy - powieść w przedwojennym Szczecini

Postautor: secessionlove » 4 lis 2009, o 17:41

To coś w ten sam deseń co moja książka. Tyle, że powstaje jako coś pomiędzy monografią SSEG a powieścią opowiadającą losy fikcyjnego bohatera, zapisane w formie pamiętnika. Podobno Ryszard Kotla już teraz szuka wiadomości na temat osoby, o której piszę, czy istniała na prawdę. Ukazanie się tej powieści utwoerdza mnie w przekonaniu, że jest na tego typu publikacje zainteresowanie.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Perła Europy - powieść w przedwojennym Szczec

Postautor: Busol » 4 lis 2009, o 19:00

secessionlove pisze:Podobno Ryszard Kotla już teraz szuka wiadomości na temat osoby, o której piszę, czy istniała na prawdę.
A ja wreszcie chcialbym przeczytac Twoją książkę bo coraz bardziej zastanawiem czy Twoja książka podobnie jak Postać o ktorej piszesz książke też nie jest fikcyjna
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 4 lis 2009, o 22:35

A wrcając do tematu książek które istnieją. TO z autorem Perły Europy spotkamy sie w najbliższej audycji Szczecin we wtorek 10.11.2009 - Radio Szczecin 92 FM. 21.05 - proszę słuchać - będa książki do wygrania :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Re: (artykuł) Perła Europy - powieść w przedwojennym Szczec

Postautor: secessionlove » 5 lis 2009, o 17:14

Busol pisze:
secessionlove pisze:Podobno Ryszard Kotla już teraz szuka wiadomości na temat osoby, o której piszę, czy istniała na prawdę.
A ja wreszcie chcialbym przeczytac Twoją książkę bo coraz bardziej zastanawiem czy Twoja książka podobnie jak Postać o ktorej piszesz książke też nie jest fikcyjna
Rozumiem twoje powątpiewania. Cierpliwości. Jeszcze trwa dopiwywanie. Ale jak by uznac książkę za gotową to i tak trzeba miec fundusze na jej wydanie. Jesli o moją pierwszą książkę chodzi, to i ja i wydawca skorzystaliśmy z promocji u drukarza. I mogliśmy ją wydac taniej, tyle, że w niskim nakładzie. Ciesze się, że jest zainteresowanie na moją drugą, powstającą wciąż książkę.
Agnes
Posty: 17
Rejestracja: 3 lis 2009, o 20:51

Postautor: Agnes » 5 lis 2009, o 20:38

A ja juz przeczytalam Perle i jestem oczarowana ... miastem i bohaterami; nigdy bym nie przypuszczala, ze Szczecin mnie tak pozytywnie zadziwi, szkoda tylko ze to historia; dla jeszcze nie wtajemniczonych polecam dzisiejszy artykul w moje miasto szczecin... a ja czekam na audycje we wtorek i kolejna czesc Perla Europy - Upadek..
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 7 lis 2009, o 17:48

Właśnie wczoraj o 15 też sobie ją nabyłem. Podczas przerw na zajęciach na uczelni fragmenty tu i ówdzie, ale jak przyszedłem do domu to zacząłem już ją czytac od samego początku po całości. Dwie rażące uwagi: Jest niemożliwoscią, by w 1929 roku wpadając co jakiś czas do Inowrocławia i Bydgoszczy, Janek dopiero w Szczecinie po raz pierwszy zobaczył tramwaje. Rozumiem, że mógł nimi nie podróżowac do tej pory, ale jadąc przez Inowrocław główną ulicą miasta, oraz udając się do bydgoskiego dworca na pewno mijał je po drodze. Co prawda inny jest tam rozstaw toru (1000 mm). Druga rzacz dotyczy SSS, czyli Kasy Miejskiej Oszczędności przy Konigs Platz. W 1929 roku Walenty nie mógł tam nawet wejśc, co dopiero cokolwiek załatwic [------] Budynek ten zaczęto budowac cztery lata później.

Tyle uwag co do nieścisłości.
Generalnie książka jest wciągająca. Ciekawie i realistycznie przedstawia ówczesne realia życia oraz mentalnosci poszczególnych grup społecznych. Będę czytac dalej.
Polecam .

uprzejmie prosze nie odbierac przyjemnosci poznawiania fabuly innym...

Ależ drogi Adminie. Wcale nie mam takiego zamiaru. Czytanie tej książki mimo to sprawia mi wielką przyjemnośc. Dawno nie czytałem tak pasjonującej książki. To, że tam szczegóły historyczne mogą się nie zgadzac, to pal licho> Zapewne w mojej książce po wydaniu też ktoś dstrzeże jakieś błędy rzeczowe. Jednak nie przesałania mi to obrazu całej powieści, z której, jak sądzę, mógłby powstac świetny film. Musze przyznac, że autor trafił idealnie w mój gust.
Agnes
Posty: 17
Rejestracja: 3 lis 2009, o 20:51

Postautor: Agnes » 9 lis 2009, o 18:27

calkowicie sie z tym zgadzam - ksiazka idealnie nadaje sie do ekranizacji; bylby to kawal dobrego kina i to z akcja w naszym miescie !!!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

cron