(artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

(artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Postautor: Torney » 29 kwie 2010, o 00:05

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

Kierując się na południe, widoczna zabudowa leżąca naprzeciw Starego Miasta przy nabrzeżu, to Speicherstraße (ul. Zbożowa). W średniowieczu znajdowały się tutaj głównie budynki gospodarcze, składy i magazyny, ale przede wszystkim spichrze zbożowe, które niegdyś tworzyły tutaj zwartą zabudowę.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

(artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Postautor: Schulz » 4 maja 2010, o 18:05

Gonia w części dotyczącej parceli nr 35 pisze, że „widoczna [na zdjęciu] kamienica czynszowa została wzniesiona w miejscu starego spichrza.” Jednak z treści katastru szwedzkiego z 1707 roku, a także z planu Plan de la Ville Stettin Anno MDCCXXI z 1721 roku (opublikowanego przez M. Wehrmanna [w:] Geschichte der Stadt Stettin, s. 340/41) wynika, że na działce tej, przynajmniej do roku 1721, nie było żadnego spichlerza. Spisujący ten rejon geodeta Lars Balck wymienia tu jedynie stojący w głębi podwórza dom mieszkalny z pruskiego muru (wydaje się, że mógł to być „stary dom” na szkicu Goni z 1906 r.).
Odnośnie parceli nr 34 sprawa jest bardziej skomplikowana. Gosia pisze: „Jednym z większych i charakterystycznych spichlerzy był budynek przy Speicherstraße 34. W XIX w. na jego miejscu stał „Królewski Magazyn Soli”. Poniekąd wszystko się zgadza. Co prawda, jeżeli chodzi o XIX wiek, to moja wiedza kończy się na 1833 roku, gdyż upewnił mnie w tym fragment książki adresowej z 1833 ujawniony przez kolegę Bacha w trakcie dyskusji na portalu w dniach 19.12.2006-22.01.2007 („Spichlerze przy Speicherstraße”, strona http://sedina.pl/?name=PNphpBB2&file=vi ... 5&start=15 i następna). Tak na marginesie dodam, że miałem z tym kłopot, gdyż jedyny czytelny plan jaki posiadam z tego okresu, to plan z 1811 roku (Grundriss der Stadt Stettin innerhalb den Festungswerken und deren neuen Bezirks – Eintheilung). Na planie tym wymieniono pod numerem 44 [późniejszy 35] zarys budynku, który w legendzie opisano jako Królewski Magazyn Soli, z tym, że na planie obok dopisano cyferkę 43. Dla mnie była to sugestia, że stały tu dwa budynki, ale czy dwa spichlerze? Ale na szczęście z pomocą przyszedł mi Carl Fredrich, u którego czytamy: „…Na terenie starej plantacji miejskiej (Rathsplantage), poniżej obecnej ulicy Górki Piekarzy [Piekary] (Bäckerbergstrasse) David Gilly [dyr. ds. budownictwa na Pomorzu] w 1779 roku wybudował budynek Królewskiego Magazynu Soli, w miejscu dotychczasowego Królewskiego Spichlerza Soli, którym był drugi spichlerz położony [na Łasztowni] na południe od starego Mostu Kłodnego […]”, cyt. wg Die älteren Stettiner Straßennamen im Rahmen der älteren Stadtentwicklung – von H. Lemcke, zweite neubearbeitete Auflage von C. Fredrich, Stettin Leon Sauniers Buchhandlung 1926, przypis 49. Czyli jednak stały tu dwa spichlerze. W pewnym sensie potwierdza to informację Goni, która pisze o „starym spichrzu” na parceli 35, czyli wcześniej oznaczanej jako 43. Ale wspomniany powyżej kataster szwedzki oraz plan z 1721 roku wymieniają te dwa spichlerze zdecydowanie na parceli 34. Według spisu dokonanego przez geodetę Balcka stały one na dwóch parcelach, nr 187 i 186, z czego ówczesna działka nr 186 zajmowała dodatkowo część późniejszej parceli nr 45, tj. 33 po 1856 roku. Z kolei na planie z 1721 w tym samym miejscu usytuowano dwa spichlerze oznaczone literkami „a” i „b”. W obu przypadkach właścicielem tych spichlerzy była rodzina kupca Lindego, która zarówno w 1707 jak i w 1721 roku, była również właścicielem spichlerza przy późniejszej Speicherstraße 13-14 (do 1856 roku nr 62b). Tyle mojego wkładu w świetny, jak zwykle, artykuł Goni. Mimo wszystko jednak oczekuję więcej komentarzy, oczywiście oceniających moje ustalenia.
Załączniki
Skorowidz Łasztowni (fragment z lat 1707, 1721)
Skorowidz Łasztowni (fragment z lat 1707, 1721)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Postautor: Schulz » 6 maja 2010, o 11:49

Hm..., ponad sto odsłon, a nikt nie zauważył błędu w załączniku. Poprawiłem błędnie zapisany numer parceli w części dotyczącej roku 1707.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Postautor: Lazi » 6 maja 2010, o 13:09

Ponad sto odsłon, ale obawiam się, że niewielu którzy mieliby odwagę poprawiać Shulza ;-)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Postautor: Schulz » 6 maja 2010, o 13:22

Właściwie jesteśmy na terytorium Goni, ale jak już się wciąłem w Jej tekst, to powiem krótko - jest taka osoba, bo przecież nie powiem - była, a mianowicie Sław[na] skądinąd podpora instytutu im. Jana Sebastiana Bacha. Nie pojmuję milczenia tej osoby...
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Postautor: Lazi » 6 maja 2010, o 13:27

Szczerze mówiąc tylko o tej osobie myślałem mając w pamięci wcześniejsze polemiki na temat numeracji i ulic.
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Postautor: Gonia » 6 maja 2010, o 17:30

Tradycyjnie bardzo dziękuję Schulzowi za uzupełnienie informacji.
Ja tylko słowo, bo chyba nic ciekawego do dyskusji nie wniosę.
Jeśli chodzi o plany (XVIII – XIX) moje zbiory są bardzo ubogie i dotyczą głównie końcówki wieku XIX.
Ostatnio wpadł mi większy fragment planu, prawdopodobnie z XVII wieku, który wskazuje, że na parceli po 1857 oznaczanej jako 35, tak jak wspominasz - nie było spichrza.
Ja jednak informację o stojącym tam spichrzu, który to uległ wówczas rozbiórce, podałam na podstawie projektu z 1890 r. Myślę, że jego metryka nie sięga XVIII wieku. Zapewne został wzniesiony w XIX wieku.
Jeśli chodzi o parcelę po 1857 oznaczaną numerem 34 to jak wskazuje plan XVII, wówczas stały tam dwa obiekty.
Trzeci z kolei moim zdaniem leży już na następnej parceli (czyli po 1857 nr 33). Chyba możemy przyjąć, że jest to ten sam spichlerz, który na planie z 1721 (załącznik z wątku „Spichlerze przy Speicherstraße”) został oznaczony literką b i zaliczony do parceli 34.
Załączniki
XVII
XVII
1721
1721
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Postautor: babajack » 6 maja 2010, o 21:58

Ponownie jestem zauroczony artykułem Goni. Pozdrawiam serdecznie babajack...cichy wielbiciel :)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (8)

Postautor: Schulz » 6 maja 2010, o 23:55

Gonia pisze: ...Ja tylko słowo, bo chyba nic ciekawego do dyskusji nie wniosę.
...
Ostatnio wpadł mi większy fragment planu, prawdopodobnie z XVII wieku, który wskazuje, że na parceli po 1857 oznaczanej jako 35, tak jak wspominasz - nie było spichrza.
...
Jeśli chodzi o parcelę po 1857 oznaczaną numerem 34 to jak wskazuje plan XVII, wówczas stały tam dwa obiekty.
Trzeci z kolei moim zdaniem leży już na następnej parceli (czyli po 1857 nr 33). Chyba możemy przyjąć, że jest to ten sam spichlerz, który na planie z 1721 (załącznik z wątku „Spichlerze przy Speicherstraße”) został oznaczony literką b i zaliczony do parceli 34.
Wniosłaś, wniosłaś. Choćby ten fragment planu, jak piszesz z XVII wieku. Jest to plan z 1682 . Jak się czyta kataster z 1707 i porównuje z tym planem, to wszystko pasuje. W opisie czytam, że np. na parceli 185 stoi wybudowany przed 8 laty przez dwóch żeglarzy budynek, i w związku z tym ogród za nim podzielono na dwie części. A na planie z 1682 jeszcze tego nie widzimy. Jeżeli chodzi o parcelę nr 34 (działki nr 187 i 186), to stanowczo upieram się przy dwóch spichlerzach. Ten z lewej (a),jest jakby podwójny, w jego dolnej części pośrodku było przejście na podwórze, a po obu stronach posiadał po trzy duże pomieszczenia na towary. Nad nimi były trzy obszerne poddasza i czwarte małe pod dachem. Za spichlerzem, na podwórzu stał długi dom mieszkalny z pruskiego muru. Drugi spichlerz (b) stał obok bramy wjazdowej na podwórze, na którym z południowej strony stały cztery budynki mieszkalne (to przyszła działka nr 33). Ten spichlerz miał przejazd od strony północnej, a obok trzy do czterech pomieszczeń na towary, oraz podobną ilość poddaszy. Także za nim stał długi budynek mieszkalny z pruskiego muru. Na tyłach obu działek rozciągał się aż po wały sad owocowy. Obydwa spichlerze były murowane.
Załączniki
die Speicher, porównanie
die Speicher, porównanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

cron