Strona 1 z 1

(artykul) „Wśród nas i z nami”. Michaił Gorbaczow w Szczecin

: 13 lip 2010, o 01:05
autor: Busol
To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

„Społeczeństwo radzieckie żywo interesuje się wyjazdem do Polski delegacji radzieckiej z I sekretarzem KC KPZR [...] na czele. W odświętnej szacie wita Warszawa delegację ZSRR. [...] Rozpięty na siedzibie KC PZPR transparent głosi: »Niech żyje wieczysta braterska przyjaźń między narodem polskim a narodami Związku Radzieckiego«”. Cytowany fragment dotyczy wizyty Nikity Chruszczowa z lipca 1959 r. Wizyty, która dwadzieścia dziewięć lat później była wielokrotnie przywoływana przez dziennikarzy, szczególnie w kontekście przyjazdu do Szczecina sekretarza generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa. Chruszczow powiedział do zgromadzonych na Jasnych Błoniach szczecinian: „Tu, w najdalej na zachód położonym mieście Polski Ludowej, warto przypomnieć to stanowisko: słupy graniczne na Odrze i Nysie będą bronione przez nas wszystkich ramię przy ramieniu z narodem polskim”. W 1988 r. „Kurier Szczeciński” opublikował cykl artykułów Stefana Janusiewicza pt. Gorące lato 1959, TVP Szczecin przygotowała specjalny program, a Archiwum Państwowe w Szczecinie zorganizowało ekspozycję zdjęć. Wszystko stanowiło wstęp do tego, co 13 lipca miało się wydarzyć w stolicy Pomorza.

(artykul) „Wśród nas i z nami”. Michaił Gorbaczow w Szczecin

: 14 lip 2010, o 17:48
autor: KlemensII
Teraz w Szczecinie jest tak dobrze, gdzie nie spojrzysz- wszędzie apteki, markety,banki, chodniki ,że tylko zęby łamać- cudownie.
Tylko ta cholerna młodzież po otrzymaniu dyplomów wyższych uczelni wieje z tego miasta i ciągle narzeka ,że nie ma pracy, a przecież największy zakład pracy( Urząd Miejski) jest w stanie zatrudnić i 10 tysięcy ludzi.

(artykul) „Wśród nas i z nami”. Michaił Gorbaczow w Szczecin

: 28 lip 2010, o 11:16
autor: Lazi
Interesujący artykuł o wizycie Michaiła Gorbaczowa w szklarniach przy ul. Cukrowej pojawił się też w lokalnej gazetce osiedlowej "Puls Przecławia": http://www.przeclaw24.pl/index.php?opti ... Itemid=111
Ciekawe czy wspomniana w artykule księga pamiątkowa gdzieś się zachowała :roll: