(artykul) Z albumu pioniera (1)

Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

(artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: Torney » 25 wrz 2010, o 00:05

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

Prezentowane w niniejszym cyklu zdjęcia zostały wykonane przez mojego dziadka, Adama Zwarycza. Zawitał do Szczecina ok. 1948 r., zatem należy mu się tytuł pioniera. Fotografie w większości wykonane były w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Dziadek był fotoamatorem, miał swoją ciemnię w domu i robił sporo zdjęć. Niestety, ogromna kolekcja w zdecydowanej większości przepadła w ognistym gardle pieca CO.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: Busol » 27 wrz 2010, o 13:26

Piękne zdjęcia...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

(artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: maciozw » 28 wrz 2010, o 19:51

Baardzo zachęcam do komentowania artykułów z tego cyklu. Oczywiście nie stylu literackiego, ale zdjęć:) Jak widzicie najczęściej data wykonania zdjęcia nie jest znana. Wiem, że na portalu goszczą osoby o nadprzyrodzonych zdolnościach jeśli chodzi o rozpoznawanie miejsc i dat. Wzywam Was Do Apelu! :) Będą w cyklu zdjęcia, co do których nie jestem pewny czy w ogóle są ze Szczecina. Szczerze mówiąc zależy mi na dyskusji i dlatego zdecydowałem się na taką formę, a nie przekazanie zdjęć adminom do wklejenia do galerii. Ja oczywiście wyrażam zgodę na zamieszczanie ich na sedinie jeśli będzie taka chęć. Niestety moim zdaniem zdjęcia w galerii więdną. Rzadko zdarzają się komentarze, a przecież tyle ciekawych informacji można wydobyć na światło dzienne w trakcie dyskusji. Poza tym przeglądanie galerii "na sucho" szybko staje się nudne (jak dla mnie). Najlepszą formą były nowe wątki na forum, ale ze względu na ograniczone możliwości techniczne, nie dało się tej formy utrzymać. Zatem zachęcam piszcie.
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

(artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: irs6 » 29 wrz 2010, o 22:43

Zdjęcia najprawdopodobnie pochodzą z jednej błony filmowej.Dlaczgo bo wszędzie jest śnieg. A kiedy zostały wykonane to zima 1960/1961 i chyba się nie myle.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

(artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: maciozw » 30 wrz 2010, o 04:04

Czy zdjęcia pochodzą z jednego filmu - nie wiem. Z miejsca wklejenia w albumach, też niczego nie jestem w stanie wywnioskować, bo mój dziadek nie był w tej sprawie szczególnie konsekwentny. To czego możemy być pewni to to, że zdjęcie Flory wykonane zostało nie później niż w 1962 roku, bo w 62 rozebrano Konzerthaus, który na zdjęciu jest widoczny. Charakterystycznym obrazkiem jest również odbudowa Czerwonego Ratusza. Po zaawansowaniu prac można z pewnością określić precyzyjnie datę. Na zdjęciu Kościoła Jana Ewangelisty w tle widać również budowę, to też może pomóc w określeniu daty. Co do reszty, to już trudniejsza sprawa. Hipoteza irs6, że zdjęcia pochodzą z jednej sesji z zimy 1960/1961 jest ciekawa i ciekawy jestem, czy uda się ją w 100% potwierdzić.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Re: (artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: RychO » 1 paź 2010, o 14:49

O zdjęciu zrobionym prawie dokładnie w tym samym czasie, co zdjęcie drugie od góry w powyższym artykule >fotka z galerii<, była dyskusja w tym wątku.
HALIS
Posty: 73
Rejestracja: 26 kwie 2008, o 13:42
Lokalizacja: Police

(artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: HALIS » 2 paź 2010, o 00:11

Wielką szkodą, dla miasta, była decyzja o rozbiórce, zburzeniu, budynku Konzerthausu! Podejrzewam że, wśród leciwych komentatorów dawnego szczecina na Sedinie, są też Ci, (jeszcze), którzy podjęli tę decyzję!
Przez wiele lat, pięćdziesiątych, przechodziłem obok masywu tej budowli. Po szkole, penetrowaliśmy jej wnętrze! Było tajemnicze i ciekawe, zwłaszcza, że nie znaliśmy jej wcześniejszego przeznaczenia! Byliśmy smykami z podstawówki, którzy zamiast wracać do domu, czwórką z pl. Żołnierza, woleli takie zakazane wyprawy!
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

(artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: maciozw » 2 paź 2010, o 00:50

HALIS pamiętasz jaki był stan budynku wewnątrz? Czy były stropy, ściany, itp.? Co do decyzji o rozbiórce, a raczej co do jej motywów, to mam swoją teorię. Być może obawiano się, że potrzeba będzie bardzo dużo kasy na doprowadzenie budynku do dawnej świetności. Nie chodzi tu tylko o koszty samej odbudowy (mury), ale o wyposażenie. Poza tym partia musiała zapewnić ludziom mieszkania, a jakaś tam filharmonia, po co to komu? Zresztą partia wybuduje jak będzie trzeba lepszą, robotniczą i zadającą kłam. Podobnie mogło być z Teatrem Miejskim.
Pemek
Posty: 53
Rejestracja: 16 kwie 2005, o 21:47

(artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: Pemek » 3 paź 2010, o 14:52

Kościół Jana Ewangielisty - fotografia.
W 1961, albo w 62 byłem świadkiem jak rozbierano dom towarowy stojący za kosciołem. Byłem wtedy dzieckiem, a miałem piękny widok z okna, z ulicy Grodzkiej, na całą ulice Wielką, jak się wtedy nazywała. Okolice były niezabudowane, z okna widziałem holowniki ciagnące barki aż od Dziewoklicza.
Wracając do budynku domu towarowego. Najpierw zdjęto wszystkie ceglane i betonowe elementy, została tylko stalowa kostrukcja, taki stalowy szkielet z potężnych dwuteowników. Podcięto konstrukcję palnikami acetylenowymi. Wtedy do górnej części konstrukcji podczepiono stalową linę, którą ciagnął traktor. Nie dał rady, podczepiono jeszcze dwa traktory i ciężarówkę. Z pół godziny traktory i ciężarówka szarpały linę, aż w końcu cała konstrukcja runęła. Powstała wielka chmura pyłu, dopiero po 15 minutach można było coś zobaczyć. Później pocięto i wywieziono teowniki.
Ale z tego co widzę na zdjeciu, to budynek można było odbudować, nie był w takim złym stanie. Ale wtedy to nie był czas na restaurowanie zabytków, potrzebne były tysiace mieszkań dla ludzi, którzy byli bez dachu nad głową.
Awatar użytkownika
ptb
Posty: 21
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 23:38
Lokalizacja: Schillerstrasse

(artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: ptb » 3 paź 2010, o 17:28

Czy to był dom towarowy "Karstadt"?
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Re: (artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: Torney » 3 paź 2010, o 18:38

Nie, to Kaufhaus Gebrüder Karger. Warenhaus Rudolf Karstadt znajdował się przy Breitestraße (ul. Wyszyńskiego).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: (artykul) Z albumu pioniera (1)

Postautor: Lazi » 3 paź 2010, o 21:36

Pemek pisze:Ale wtedy to nie był czas na restaurowanie zabytków, potrzebne były tysiace mieszkań dla ludzi, którzy byli bez dachu nad głową.
Z punktu widzenia 1961 roku to nie był to aż tak leciwy budynek. Nie mogę znaleźć dokładnej daty budowy, ale większość ich sklepów w innych miastach powstawała w latach '90 XIX wieku.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

cron