(artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

page
Posty: 18
Rejestracja: 18 gru 2005, o 20:57

(artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: page » 9 cze 2011, o 22:58

Gratuluję nowemu właścicielowi nabytku. Zapewne był w Poznaniu i starannie oglądał oferowany plan. Pionowa krecha biegnąca przez całą kartę z góry na dół, świadczy iż pochodzi z "rozebranego" w nieznanym czasie a wspomnianego wyżej z tytułu dzieła. Takie zgięte plany, także mapy wyceniane są na aukcjach niżej. Druga sprawa to podkolorowywanie akwarelami. Zdecydowana większość wystawianych okazów jest malowana współcześnie przez przyuczony do tego personel antykwariatu!
Przypomniała mi się pewna scenka, której byłem świadkiem. Było to w połowie lat sześćdziesiątych w "Desie" na Wojska Polskiego. Przychodził tam często jegomość, który skupował na dużą skalę dzieła sztuki i odprzedawał z zyskiem, jak to mówił, "badylarzom w Warszawie". Otóż pewnego dnia przyniósł opasły, oprawiony w skórę tom. Był to siedemnastowieczny atlas Królestwa Hiszpanii. Mapy wszystkich prowincji były poprzedzone kilkoma ślicznej urody sztychami. Całość w idealnym stanie. Ten bandyta rozerwał atlas na poszczególne karty. Najbardziej był zainteresowany sztychami, które miał zamiar oprawić i opylić. Coś okropnego.
Rok później Gomułka poluźnił granice jednostronnie i do Szczecina zaczęli przyjeżdżać Szwedzi. Wykupowali dzieła sztuki i wpływali przez to na ich cenę.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Zibsky » 4 kwie 2012, o 03:24

"Trafilo" mi sie cos takiego - podobienstwo do widoku Stettina na mapie Vischera uderzajace
Załączniki
Stettin Hulsius 1632.jpg
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Bogus » 4 kwie 2012, o 18:24

Podobieństwo rzeczywiście uderzające.
Stettin - Nicolaes Janszoon Visscher [N.I Piscatore] 1633-.jpg
Widocznie obaj autorzy musieli szkicować z tego samego miejsca i w tym samym czasie. Ale obserwując pozycję jeźdźca na koniu, który spod bramy Passawskiej u Hulsiusa, zdążył przejechać dalej na północ u Visschera, jasno widać, które dzieło jest starsze.

PS.
Gratuluję „trafienia”.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość