(artykuł) Szczecińskie Wieże - Kościół przy ul. Krakowskiej

Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

(artykuł) Szczecińskie Wieże - Kościół przy ul. Krakowskiej

Postautor: GRYF » 25 lut 2005, o 07:46

cyatat : "Tak się złożyło, że ten dzień (4.10.2004) nie pasował nikomu..."
to trza było po mnie zadzwonić :-)
Awatar użytkownika
-Thomae-Fritzen-
Posty: 37
Rejestracja: 4 lut 2005, o 10:45

Postautor: -Thomae-Fritzen- » 25 lut 2005, o 12:11

Busol, ile tych dzwonków tam wisi?

Dzwon z 1708 lany w Szczecinie przez J.H. Schmidta - jak zwykle nawał inskrypcji (bogate źródło wiedzy o historii obiektu), widać m.in. słowo "Gumen" (czy to ma coś wspólnego z Gumieńcami?), no i "piękna" dziura, nie ma co!
Dzwonek na zdjęciu nr 15 - to też ciekawe. Spotkałem już coś podobnego (patrz załącznik)
I jeszcze zdaje się jakiś dzwon-"maluch"? czy to tylko złudzenie?

Ogólnie - bardzo przyjemna wieża. Ciekawie wygląda też ta deska z fragmentem napisu (ostatnia fota).
Załączniki
Bardzo podobny wzór na dzwonie
Bardzo podobny wzór na dzwonie
T.F. Anno MDCXVIII
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 25 lut 2005, o 18:18

-Thomae-Fritzen- pisze:Busol, ile tych dzwonków tam wisi?
Dwa.
A zludzenie moze byc bo ten maly to ten z dziurami.
Zreszta wiekszosc dzwonow o ttakich zdobieniach jest mniej wiecej ego samego "wzrostu" czyli ok 60 - 80 cm.

A Twoje zdjecie skad pochodzi ??? Jestem bardzo ciekawy...
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

wieża i zegar

Postautor: Jsz » 25 lut 2005, o 21:58

-Thomae-Fritzen- pisze:...Ogólnie - bardzo przyjemna wieża. Ciekawie wygląda też ta deska z fragmentem napisu....
Jedna z wież perełek, polecam zdjęcia w Galerii.
Dla mnie hitem jest zegar z trybikami (Made in Berlin), może udało by sie go kiedyś ściągnąć na ziemię??.
No i ta deska... ostatnia deska Dawnego Stettina....
Awatar użytkownika
-Thomae-Fritzen-
Posty: 37
Rejestracja: 4 lut 2005, o 10:45

Postautor: -Thomae-Fritzen- » 26 lut 2005, o 07:33

Ten dzwon oczywiście nie ze Szczecina, tylko z Dębogóry (jakieś 50 km na południe). Ale zdobnictwo - identyk.
Mądre głowy datują dzwon z Dębogóry na 1506 (!) rok. Ja natomiast w górnym napisie (proszę spojrzeć na zdjęcie - czy to nie wygląda jak "1706"?) dopatruję się późniejszej daty. Być może mylnie - krój pisma jest bowiem ciężki do odczytu przez amatora.
Możliwe, że problem sam by się rozwiązał, gdyby busol wrzucił konkretne zbliżenia inskrypcji dzwonu z Gumieniec. Gdyby się okazało, że Gumieńce mają dzwon ze średniowiecza - to byłby dopiero hit!
T.F. Anno MDCXVIII
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

(artykuł) Szczecińskie Wieże - Kościół przy ul. Krakowskiej

Postautor: TheAmber » 26 lut 2005, o 10:16

TF: Na zdjęciach #21 (trzecia linia od dołu, w prawo od śladu po kuli) oraz #25 (piąta linia od góry) widać fragment - ANN...DCC.VIII, co ja bym brał za ANNO M.DCC.VIII, czyli "roku...708" ---> 1708, na przykład ;-)
Awatar użytkownika
-Thomae-Fritzen-
Posty: 37
Rejestracja: 4 lut 2005, o 10:45

Re: (artykuł) Szczecińskie Wieże - Kościół przy ul. Krakows

Postautor: -Thomae-Fritzen- » 26 lut 2005, o 11:25

TheAmber pisze: ... co ja bym brał za ANNO M.DCC.VIII, czyli "roku...708" ---> 1708, na przykład ;-)
Jasne. Skupiamy się jednak na tym drugim dzwonie - mniej obfotografowanym (np. #15). Widzisz coś w tych napisach?
A może busol ma jakieś inne ujęcia?
T.F. Anno MDCXVIII
Gość

(artyku³) Szczeciñskie Wie¿e - Ko¶ció³ przy ul. Krakowskiej

Postautor: Gość » 26 lut 2005, o 23:35

Z tego, co (jak wydaje mi siê) odczyta³em ze zdjêæ dzwonu inskrypcja g³osi:

IN HONOREM DEI
USUM PARGOVIENSIS ECCLESIAE SUMPTIUS
FRIDERICI SCHRODERI DANIEL GUMEN MER-
CATORUM STETIN...SIUM ET ALIORUM (TUSCSUM?)
ANN...DCC.VIII
PASTOR...ASCHASIO HAHN
EIUSQUE UXORE ANNA MASSOWEN

Zwróci³em siê o pomoc do znaj±cych jêzyk obcy ³aciñski i pobie¿ne (czyt. prawdopodobnie poprawne ;-) ) t³umaczenie, które uzyska³em brzmi mniej wiêcej:

"Ku chwale Pana
i dla u¿ytku ko¶cio³a (b±d¼ parafii w sensie administracyjnym) ...pargowskiej (?!? - moje w³asne skojarzenie od PARGOVIENSIS)
kosztem Fryderyka Schroedera, Daniela Gumen kupców szczeciñskich i innych (TUSCSUM?)
Roku 1708
Pastor [...ASCHASIO] Hahn
i jego ¿ona Anna Massowen".

Najmocniej zadziwia mnie parafia PARGOVIENSIS... czy¿by dzwon rzeczywi¶cie pierwotnie ufundowany zosta³ dla pargowskiego ko¶cio³a? Ale dlaczego przez szczeciñskich kupców...?
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Postautor: TheAmber » 26 lut 2005, o 23:46

ten "Gość" od tłumaczenia, to ja :)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecińskie Wieże - Kościół przy ul. Krakows

Postautor: Busol » 27 lut 2005, o 12:38

Anonymous pisze:Najmocniej zadziwia mnie parafia PARGOVIENSIS... czyżby dzwon rzeczywiście pierwotnie ufundowany został dla pargowskiego kościoła? Ale dlaczego przez szczecińskich kupców...?
Gdzies juz chyba wspominalem, ale po zwiedzeniu tych wiez wniosek jest prosty.

Żąglerka dzwonami byla uprawiana nagminnie. Jak jeszcze dodamy wspomniena jedego ze znajomych ksiezy ktory podczas kolendy na wiosce sluchal o tym jak zaraz po wojnie sobie nawzajem dzwony podporowadzali to mamy gotowy obraz tego ze dzwony na wieży mogą pochodzic z roznych "źródeł"
Awatar użytkownika
TheAmber
Posty: 166
Rejestracja: 11 paź 2004, o 19:41

Re: (artykuł) Szczecińskie Wieże - Kościół przy ul. Krakows

Postautor: TheAmber » 27 lut 2005, o 15:03

Busol pisze: Jak jeszcze dodamy wspomniena jedego ze znajomych ksiezy ktory podczas kolendy na wiosce sluchal o tym jak zaraz po wojnie sobie nawzajem dzwony podporowadzali to mamy gotowy obraz tego ze dzwony na wieży mogą pochodzic z roznych "źródeł"
Doszukałem się na stronie http://tinyurl.com/54axx że kościół w Pargowie (niem. Pargow) został zniszczony w 1945r. więc całkiem logiczny wydaje się być zarówno stan dzwonu (przestrzeliny), jak i miejsce jego współczesnego użytkowania.

Poza tym istnieje jeszcze stronka http://free.of.pl/l/lzyslonca/02.htm rzucająca światło na kilka innych kwestii z gumienieckimi dzwonami związanych.

Nadal interesujący wydaje mi się fakt fundacji dzwonu parafii pargowskiej przez kupców ze Szczecina. Czyżby dostali taką "pokutę" :wink: ??
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Szczecińskie Wieże - Kościół przy ul. Krakows

Postautor: Busol » 28 lut 2005, o 10:21

TheAmber pisze:Poza tym istnieje jeszcze stronka http://free.of.pl/l/lzyslonca/02.htm rzucająca światło na kilka innych
kwestii z gumienieckimi dzwonami związanych.
A tu info z tej strony. Wygląda na to, że palmę sterszeństwa przejęły Gumieńce...

Zabytkowe dzwony parafialnego kościoła na Gumieńcach

Nasza parafialna świątynia, sięgająca swoimi korzeniami końca XV w., decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków z 1957 r. została wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. W późniejszych latach do rejestru zabytków wciągnięte zostały także niektóre elementy wyposażenia kościoła, wśród nich m.in. kościelne dzwony z XVI i XVIII w., ołtarz główny z poł. XVIII w., chrzcielnica z XIX w., rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z 2 poł. XIX w. Chcielibyśmy przedstawić naszym parafianom historię wspomnianych zabytkowych dzwonów.

Starszy dzwon został odlany w 1513 r., zalicza się do późnego gotyku. Według niektórych historyków był drugim pod względem wieku dzwonem dawnego niemieckiego powiatu Randow. Pochodzi z nieznanego warsztatu pomorskiego. Wieniec dzwonu jest oddzielony trzema pierścieniami. Wzdłuż czapy znajduje się pas ornamentów w kształcie lilijki. Powyżej w otoku odnajdziemy napis gotycką minuskułą: "Disse camp horen ma(r)ia et santvs nikolavs mdxiii".

Drugi dzwon kościelny pochodzi z XVIII w. Odlany został w 1708 r. przez szczecińskiego ludwisarza Johanna Heinricha Schidta. Został ufundowany dla kościoła w Pargowie przez kupców Friedricha Schödera i Daniela Gumenmera ze Szczecina. W niewiadomym czasie i okolicznościach znalazł się na wieży kościoła na Gumieńcach.


Wieniec dzwonu jest oddzielony pasem ornamentu palmetowego i trzema pierścieniami. Na płaszczu jest umieszczona inskrypcja pisana majuskułą (kursywą): "IN HONOREM DEI/VSVM PARGOVIENSIS ECCLESIAE SVMPTIBVS/FRIDERICI SCHRŐDER DANIEL GVMEN MER/CATORVM STETIN(EN)SIUM ET ALIORUM IVSASUM/ANN(O) (M)DCCVIII/ PASTOR SCHASSIOMANN/ ETVSQVE VXORE ANNA MASSOWEN" Wokół napisu znajdują się pojedyncze ornamenty w kształcie pięcipołatkowych kwiatów i liści. W górnej części płaszcza umieszczony jest natomiast szeroki pas liściastego ornamentu. Wyżej w wydzielonym pierścieniami otoku napis majuskułą w języku niemieckim: "DURCH GOTT VND SEINE GENAD GOSS MICH JOHAN HEINRICH SCHMIDT IN STETTIN". Nad napisem został również umieszczony pas ornamentu roślinnego.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 32 gości

cron