(artykuł) Eilhardus Lubinus i jego mapa Pomorza Zachodniego

Hartmann_Schedel
Posty: 4
Rejestracja: 6 sie 2005, o 00:21

Postautor: Hartmann_Schedel » 22 sie 2005, o 03:48

radious pisze:A posiada ktoś może informacje jaka najstarsza kopia mapy znajduje się w Szczecinie oraz z jakich lat pochodzą inne (np. te wywieszane w muzeach)? Zawsze mnie to nurtowało a nigdzie nie udało mi się znaleźć takich informacji.


Mapa Lubinusa została wydana w 1618 roku w nakładzie ok. 20-30 sztuk. Tak niski nakład spowodowany był niską jakością papieru dostarczonego przez papiernię książęcą oraz niepokojami politycznymi (wojna trzydziestoletnia).

12 płyt miedzianych, z których została map odbita, uległo zagubieniu wkrótce potem. Odnalazły się one przypadkowo dopiero w ponad 100 lat poźniej w Strzałowie (Stralsund). W 1758 roku płyty przewieziono do Hamburga, gdzie użyto ich ponownie. To drugie wydanie - do ktorego użyto mocniejszego papieru - także ukazało sie w niskim nakładzie. Dodatkowo część wydrukowanych już map uległa zniszczeniu na skutek działań wojennych (wojna siedmioletnia). Wkrótce potem o płytach zaginął wszelki słuch - być może czekają gdzieś w jakiejś pomorskiej piwnicy na ponowne odkrycie?

Kopie, tak chętnie wywieszane w pomorskich muzeach pochodzą z roku 1926. Zostały wydane z inicjatywy Szczecińskiego Towarzystwa Historii Pomorza i Starożytności. Zachowało ich się wbrew pozorom bardzo niewiele - tylko nieliczne przetrwały wojenną zawieruchę.

Mapę oryginalną (wyd. 1618 i 1758) posiadają tylko niektóre biblioteki i muzea (wartość mapy wg. ostrożnych szacunków to ponad 120.000 Euro!). Oryginał posiada Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Muzeum w Słupsku, niektóre muzea w pólnocno-wschodnich Niemczech. Jedna znajduje się także w posiadaniu prywatnym (Dr. Niewodniczański).

Kolejne wydania mapy zaczęły ukazywać się dopiero ponad pół wieku później. W 1980 roku wydano w Niemczech reprint w skali 1:1 w serii "Źródła do niemieckiej kartografii". W Polsce mapa została wydana dwukrotnie przez Archiwum Państwowe w Szczecinie - w 1989 i 2001 roku.

http://archeo.amu.edu.pl/lubinus
Ostatnio zmieniony 24 sie 2005, o 06:05 przez Hartmann_Schedel, łącznie zmieniany 2 razy.
Agata
Posty: 332
Rejestracja: 8 paź 2004, o 10:54

Postautor: Agata » 22 sie 2005, o 10:42

Zibsky pisze:To wlasnie Hartmann Schedel stworzyl dla nas strone z "duzym Lubinusem" z dedykacja dla "Pani Agaty z Sediny" ....... :roll:
Dzieki Panie Andrzeju.....
Wzruszyłam się ... także baaardzo dziekuję.
Awatar użytkownika
Altdamm
Posty: 26
Rejestracja: 7 maja 2004, o 07:49
Kontakt:

Postautor: Altdamm » 22 sie 2005, o 10:48

Czy ktoś może ustalić datę wydania ; wydawcami byli Hermann Moenck Verlag, Stettin durch die Graphische Kunstanstalt M.Bauchwitz , Stettin.
12 arkuszy druk w sepii. Posiadam coś takiego w swoich "kufrach"
Hartmann_Schedel
Posty: 4
Rejestracja: 6 sie 2005, o 00:21

Postautor: Hartmann_Schedel » 22 sie 2005, o 23:41

Altdamm pisze:Czy ktoś może ustalić datę wydania ; wydawcami byli Hermann Moenck Verlag, Stettin durch die Graphische Kunstanstalt M.Bauchwitz , Stettin.
12 arkuszy druk w sepii. Posiadam coś takiego w swoich "kufrach"
Chodzi właśnie o wydanie z 1926 roku, o którym pisałem wyżej.
Proszę porównać arkusz 12 z tym zdjęciem: http://archeo.amu.edu.pl/lubinus/12.jpg

Mapa posiada dość wysoką wartość kolekcjonerską.

Pozdrowienia

Hartmann Schedel / Vancouver
Awatar użytkownika
Altdamm
Posty: 26
Rejestracja: 7 maja 2004, o 07:49
Kontakt:

Postautor: Altdamm » 23 sie 2005, o 03:11

To extra Dzięki za potwierdzenie
Hartmann_Schedel
Posty: 4
Rejestracja: 6 sie 2005, o 00:21

Postautor: Hartmann_Schedel » 25 sie 2005, o 07:43

Agata pisze:
Zibsky pisze:To wlasnie Hartmann Schedel stworzyl dla nas strone z "duzym Lubinusem" z dedykacja dla "Pani Agaty z Sediny" ....... :roll:
Dzieki Panie Andrzeju.....
Wzruszyłam się ... także baaardzo dziekuję.
Pani Agato ... cała przyjemność po mojej stronie :oops:

Hartmann_Schedel
emeryt
Posty: 145
Rejestracja: 17 kwie 2005, o 17:16

Postautor: emeryt » 26 sie 2005, o 16:05

Dla zainteresowanych - jest mozliwosc nabycia mapy Ksiestwa Pomorskiego , wydanie z 17w. ,format (wielkosc) ok A2 . Wlasciciel wycenia ja na 2,5 tys.
Panorama Stettina z ok. 1630 r. wydana przez M. Meriana cena 1,5 tys
zlotych polskich.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 26 sie 2005, o 16:11

Po pierwsze - staramy sie nie reklamowac o aukcjach, sprzedazach itp. Nie jestesmy portalem antykwarycznym, po drugie jesli juz podales to gdzie jest taka mozliwosc ?
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 26 sie 2005, o 16:15

Busol mam wrażenie że pierwsza część Twojej wypowiedzi jest skrajnie sprzeczna z drugą 8)
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 26 sie 2005, o 16:20

bronx pisze:Busol mam wrażenie że pierwsza część Twojej wypowiedzi jest skrajnie sprzeczna z drugą 8)
Wiem ! :-) To cały ja... Po prostu chciałbym sie dowiedziec czy to reklama na zasadzie mam w domu sprzedam czy reklamuje sie u nas jkis antykwariat a to juz inna gadka...
emeryt
Posty: 145
Rejestracja: 17 kwie 2005, o 17:16

Postautor: emeryt » 26 sie 2005, o 16:27

Niczego nie staram sie reklamowac. Jak mam podac wiadomosc o takiej
mozliwosci zeby dotarla do forumowiczow? Chyba to jest jedyne rozwiazanie. Wspomniane przedmioty nie sa obiektem handlu na zadnej z aukcji. Mam kontakt z wlascicielami. Mape dzisiaj ogladalem - jest w b.
dobrym stanie.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 26 sie 2005, o 16:52

emeryt pisze:Niczego nie staram sie reklamowac. Jak mam podac wiadomosc o takiej
mozliwosci zeby dotarla do forumowiczow? Chyba to jest jedyne rozwiazanie. Wspomniane przedmioty nie sa obiektem handlu na zadnej z aukcji. Mam kontakt z wlascicielami. Mape dzisiaj ogladalem - jest w b.
dobrym stanie.
A czy mozesz podac wiecej info o tej mapie... kto i kiedy ...
emeryt
Posty: 145
Rejestracja: 17 kwie 2005, o 17:16

Postautor: emeryt » 26 sie 2005, o 17:47

Tu wlasnie dalo o sobie znac moje niedoswiadczenie.
Ogladajac mape nie zrobilem sobie odpowiednich notatek( wydawca i tp.dane), bo kartografem ktory ja wykonal jest najprawdopodobniej
Lubinus. Jednak co do tego- nie mam pewnosci.
Jutro naprawie swoj blad. Zrobie notatki, a moze jak sie uda to z tel kom.
zrobie ( jak pozwola) zdjecie jakiegos fragmentu.
Zatem,jutro beda znane dalsze szczegoly.
Awatar użytkownika
Altdamm
Posty: 26
Rejestracja: 7 maja 2004, o 07:49
Kontakt:

Postautor: Altdamm » 26 sie 2005, o 21:03

Skoro temat "kupno - sprzedaż" został otwarty, to ja poszukuję sztychów z Altdamm ,Damm ,Dam ...
O ile nie narusza to regulaminu oczywiście!
emeryt
Posty: 145
Rejestracja: 17 kwie 2005, o 17:16

Postautor: emeryt » 27 sie 2005, o 14:21

Mapa to oryginal. Wydana ok. polowy 17 w. w Amsterdamie.
Nazwisko wydawcy to: Blaeuw.
Autorem mapy jest LUBINUS.
Zalaczam slabej jakosci zdjecia (telefon kom.)
Pozdrawiam!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

cron