(artykuł) Promocja książki Szczecin-Skolwin

halinaW
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2005, o 23:27

Re: Skolwin i nowy inicjatywy.

Postautor: halinaW » 22 lut 2006, o 23:40

lazowski pisze:Mam nadzieje, ze bedzie bardziej optymistycznie niż 2 wcześniejsze informacje. Przy zmianach zawsze są redukcje przy zatrudnieniu. Ale nie o tym momencie (zawsze bedzie obrona ludzi tracących pracę - i to zrozumiałe!). Bo przecież jest to nieszczęscie dla całej rodziny...
Przy okazji oświadczam, że nie jestem zadnym rzecznikiem prasowym d. papierni.

A teraz jeszcze kolejna miła informacja (po Papierni). Są nowe inicjatywy dot. Skolwina. Patrz: www.skolwin.pl
W dniu 21 lutego 2006 w Szkole Podstawowej nr 44 przy ul. Karpackiej w Skolwinie odbyło się spotkanie robocze grupy inicjatywnej - Stowarzyszenia “Początek”, którego celem będzie organizowanie i tworzenie warunków dla rozwoju aktywności zawodowej, reedukacji i likwidowaniu barier społecznych oraz patologizacji życia na terenie Szczecina, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic północnych..

Mam nadzieje, że książka Szczecin-Skolwin sprowokuje lokalne inicjatywy (wspólne projekty, praca dla dzielnicy) oraz pobudzi własną świadomość do tworzenia tzw. "Małej Ojczyzny". Życzę powodzenia.
Wasz (nie)przyjaciel Skolwina
Andrzej Łazowski
Twórca serii czas przestrzeń tożsamość
No i właśnie, ze strony autorów książki (poza Panem) brak jakiegokolwiek odzewu. Pan za to podsuwa tematy zastępcze, nie związane z promocją książki. Autorzy zrobili swoje, a teraz Wy ludki róbta co chceta, piszcie swoją historię sami. Zobaczymy, może napiszemy, a jest naprawdę o czym pisać.
lazowski
Posty: 29
Rejestracja: 18 lis 2005, o 09:33
Kontakt:

Postautor: lazowski » 23 lut 2006, o 00:57

Wszystko jest związane z promocją książki, również ta dyskusja.
Wracając do historii Skolwina, oczekuję drugiej części. Mam nadzieję, że społeczność (sprowokowana książką z serii: czas przestrzeń tożsamość)napisze o współczesnych czasach. Życzę powodzenia.

Nie zgadzam się, że są to zastępcze tematy - raczej wszystkie to współczesna historia Skolwina (bezpośrednia). Ważny przełom - przetarg, powstanie stowarzyszenia, kamień pamięci. I to od września 2005 r.

Pozdrawiam
Andrzej Łazowski
LaBe
Posty: 3
Rejestracja: 1 gru 2005, o 15:49

Postautor: LaBe » 23 lut 2006, o 23:51

lazowski pisze:Wszystko jest związane z promocją książki, również ta dyskusja.
Wracając do historii Skolwina, oczekuję drugiej części. Mam nadzieję, że społeczność (sprowokowana książką z serii: czas przestrzeń tożsamość)napisze o współczesnych czasach. Życzę powodzenia.

Nie zgadzam się, że są to zastępcze tematy - raczej wszystkie to współczesna historia Skolwina (bezpośrednia). Ważny przełom - przetarg, powstanie stowarzyszenia, kamień pamięci. I to od września 2005 r.

Pozdrawiam
Andrzej Łazowski
Co ma wspólnego Pańska informacja z promocją książki o SKOLWINIE.Uważam,że jak zwykle ucieka Pan od zasadniczego tematu.
lazowski
Posty: 29
Rejestracja: 18 lis 2005, o 09:33
Kontakt:

Postautor: lazowski » 24 lut 2006, o 01:21

Nie uciekam tylko realizuje dalszą promocję.
Ale nadal ważny temat: dziwię się, że nie działa linia kolejowa Szczecin-Trzebież. Szkoda, że nikt z władz nie uświadomił sobie jak ważna jest ta linia kolejowa dla rozwoju tego regionu. Przecież obok linii kolejowej moga powstawać nowe domy/dzielnice (mieszkańców którzy pracuja w Szczecinie a mieszkaja np. Trzebiezy, Niekłończycy). Już za jakis czas wejdzie na ten teren zachodnia kolej (tak myśle). Mam nadzieje, ze złommiarze nie rozkradna wszystkich torów. I będzie można jeszcze jeździć do Trzebieży. W czerwcu ma powstać piękna plaża w Trzebieży (forsa z UE). Mam nadzieje również, że do tego czasu znajdzie się grupa ludzi, którzy zapragną uratować dworzec w Skolwinie.
Może dla przypomnienie kolejny link:
http://www.bahn-in-pommern.de/strecken/nebnh10_b1.htm

Zatem do roboty!
Zamiast narzekać zróbcie coś! Aż to się staje nudne - marudzą i marudzą.
Mam nadzieję, że już czynnie działacie w nowym stowarzyszeniu na rzecz Skolwina, pracujecie nad zebranie historii o współczesnym Skolwinie, realizujecie ciekawe projekty. Pamiętajcie o dworcu! Powyższy link może Wam uświadomi co dzielnica właśnie traci.
A.Łazowski
LaBe
Posty: 3
Rejestracja: 1 gru 2005, o 15:49

Postautor: LaBe » 24 lut 2006, o 08:10

lazowski pisze:Nie uciekam tylko realizuje dalszą promocję.
Ale nadal ważny temat: dziwię się, że nie działa linia kolejowa Szczecin-Trzebież. Szkoda, że nikt z władz nie uświadomił sobie jak ważna jest ta linia kolejowa dla rozwoju tego regionu. Przecież obok linii kolejowej moga powstawać nowe domy/dzielnice (mieszkańców którzy pracuja w Szczecinie a mieszkaja np. Trzebiezy, Niekłończycy). Już za jakis czas wejdzie na ten teren zachodnia kolej (tak myśle). Mam nadzieje, ze złommiarze nie rozkradna wszystkich torów. I będzie można jeszcze jeździć do Trzebieży. W czerwcu ma powstać piękna plaża w Trzebieży (forsa z UE). Mam nadzieje również, że do tego czasu znajdzie się grupa ludzi, którzy zapragną uratować dworzec w Skolwinie.
Może dla przypomnienie kolejny link:
http://www.bahn-in-pommern.de/strecken/nebnh10_b1.htm

Zatem do roboty!
Zamiast narzekać zróbcie coś! Aż to się staje nudne - marudzą i marudzą.
Mam nadzieję, że już czynnie działacie w nowym stowarzyszeniu na rzecz Skolwina, pracujecie nad zebranie historii o współczesnym Skolwinie, realizujecie ciekawe projekty. Pamiętajcie o dworcu! Powyższy link może Wam uświadomi co dzielnica właśnie traci.
A.Łazowski
A ja sie dziwię,że Pan się dziwi.Zachęcam do lektury waszej ksiązki.Od tak utytułowanych autorów,wymagało by się:ogromnej wiedzy historycznej,rzetelnej dokumentacji,sumienności,pracowitości i kontaktu z mieszkańcami Skolwina,którzy jeszcze pamiętają tamte już historyczne czasy.Przypominam,że w tym linku obowiązuje kultura.
lazowski
Posty: 29
Rejestracja: 18 lis 2005, o 09:33
Kontakt:

Czas Przestrzeń Tożsamość dla Skolwina

Postautor: lazowski » 25 lut 2006, o 16:18

LaBe dziękuje, ze zachęca (Pani/Pan) do lektury.
Kto jeszcze nie ma może zakupić pozycję Szczecin-Skolwin. Podać zainteresowanym gdzie? a np. w księgarni mieszczącej się w Książnicy Pomorskiej.
Przy okazji poszukuję książki Die Chronik der Feldmuhle, Stettin 1935. Chciałbym ją kupić.

a LaBe co to znaczy: Przypominam, że w tym linku obowiązuje kultura.
Nie rozumiem?
Przecież linki jakie podaję dot. samej kultury: o linii kolejowej Szczecin-Trzebież, o generale, o nowym stowarzyszeniu.

Pozdrawiam
Andrzej Łazowski
Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość

PS. Za jakiś czas będzie podstrona dot. tomu Szczecin-Skolwin na stronie Stowarzyszenia CPT, zachęcam do roboty nad tekstem o współczesnym Skolwinie. Chętnie go umieścimy na stronie (jeśli będzie ciekawy).
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 25 lut 2006, o 17:19

Przy okazji poszukuję książki Die Chronik der Feldmuhle, Stettin 1935. Chciałbym ją kupić
Nie ma problemu..
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 25 lut 2006, o 21:58

Zostałem dziś zaatakowany przez bliżej nieznany obiekt ludzki na GG, który o dziwo nadawał innym kodem niż ja, toteż nie do końca wiem o co "come on". "Wyhaczyłem", że chodzi o kronikę papierni, przeze mnie podlinkowaną, ale niestety nic więcej się nie dowiedziałem mimo anielskiej cierpliwości i opanowanych naukowo technik negocjacji...
Tajemniczą osobę, wiem że czytuje sedina.pl i ten wątek proszę o kontakt najlepiej TU. Dziękuję.
lazowski
Posty: 29
Rejestracja: 18 lis 2005, o 09:33
Kontakt:

Zapytanie 1

Postautor: lazowski » 25 lut 2006, o 22:31

Dzięki za informacje.

Dla wytrwalych - dot. jeszcze Skolwina. Chcialbym zadać pytanie dla mieszkańców Skolwina i nie tylko...
Co stało się z tak ładnym obiektem, patrz załączone zdjęcie. Czy przetrwał wojnę? Czy w ramach społecznego czynu rozebrano go na budowę stolicy?
Załączniki
scholwin_skolwin_2.jpg
halinaW
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2005, o 23:27

Re: Czas Przestrzeń Tożsamość dla Skolwina

Postautor: halinaW » 25 lut 2006, o 23:22

lazowski pisze:LaBe dziękuje, ze zachęca (Pani/Pan) do lektury.
Kto jeszcze nie ma może zakupić pozycję Szczecin-Skolwin. Podać zainteresowanym gdzie? a np. w księgarni mieszczącej się w Książnicy Pomorskiej.
Przy okazji poszukuję książki Die Chronik der Feldmuhle, Stettin 1935. Chciałbym ją kupić.

a LaBe co to znaczy: Przypominam, że w tym linku obowiązuje kultura.
Nie rozumiem?
Przecież linki jakie podaję dot. samej kultury: o linii kolejowej Szczecin-Trzebież, o generale, o nowym stowarzyszeniu.

Pozdrawiam
Andrzej Łazowski
Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość

PS. Za jakiś czas będzie podstrona dot. tomu Szczecin-Skolwin na stronie Stowarzyszenia CPT, zachęcam do roboty nad tekstem o współczesnym Skolwinie. Chętnie go umieścimy na stronie (jeśli będzie ciekawy).
Dyskusja na temat promocji książki o Skolwinie przybrała jakiś dziwny kształt. Momentami wydaje się śmieszna, a przecież nie o to chodziło. Analizując wypowiedzi respondentów stwierdzam, że chodziło im o wyjaśnienie i uzupełnienie niektórych faktów, co w konsekwencji zaowocowałoby wydaniem aneksu czy może lepiej wydania rozszerzonego uzupełnionego, w pełni oddającego obraz i historię dzielnicy. Autorzy książki nie wykazują jednak ani chęci, ani dobrej woli żeby coś z tym fantem zrobić. Odbijanie pałeczki nic nie daje.
Dziękuje Pan LaBe za to, że zachęca do lektury i podaje miejsce gdzie książkę można kupić. Ja zrozumiałam z wypowiedzi LaBe, że to autorzy mają przeczytać.
Pozdrawiam.
skolwin.pl
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2006, o 22:41
Lokalizacja: Skolwin
Kontakt:

www.skolwin.pl

Postautor: skolwin.pl » 27 lut 2006, o 22:57

Witam serdecznie wszystkich miłośników dzielnic północnych. Jestem osobą, która prowadzi serwis poświęcony tym przepięknym miejscom. Nie ogłaszam się w tym forum dlatego aby stricte zareklamować sam serwis - od strony komercyjnej - bo takiej narazie przynajmniej on nie ma, chcę tylko zachęcić i poprosić wszystkich miłośników m.in. Skolwina aby pomogli tworzyć serwis, właśnie z myślą o tych miejscach, wskażcie konkretnie starszych mieszkańców, z którymi można porozmawiać, spisać ich wspomnienia, zebrać fotografie, lub chociaż je zeskanować i wstawić do serwisu. Uważam, że dzielnice północne są naprawde przepięknymi miejscami, mimo że zapomnianymi- przez władze od wielu lat, nasze dzielnice są traktowane marginalnie, bo sami na to pozwalamy. Niedawno powstała inicjatywa społeczna o powołaniu do życia na Skolwinie stowarzyszenia o nazwie "Początek" - pomóżcie, przyłączcie się, razem naprawdę wiele możemy zrobić. "Jednego człowieka nie wysłuchają - na mieszkańców dzielnicy zwrócą tylko uwagę ale już kilku dzielnic nie zignorują"
Nic nie stoi na przeszkodzie aby w statucie umieścić zapis o np. zmianie wizerunku dzielnic północnych.
Serwis, który tworzę jest w trakcie budowy - proszę aby nie oceniać go pod kątem artystycznym, jego ostateczny kształt ma być trochę inny a co najważniejsze zależy również od Was.
Z poważaniem Admin- skolwin.pl
lazowski
Posty: 29
Rejestracja: 18 lis 2005, o 09:33
Kontakt:

Gdzie ta linia Szczecin-Trzebież?

Postautor: lazowski » 7 sie 2006, o 21:22

Szczecin ma problemy z połączeniem dwóch części miasta - lewobrzeża i prawobrzeża. Od lat mieszkańcy oczekują na tzw. szybki tramwaj.

Szczecin - stolica Pomorza Zachodniego potrzebuje do umacniania swojej pozycji rozbudowanej i nowoczesnej sieci połączeń komunikacyjnych, w tym szczególnie kolejowych. Dlatego wydaje się niezbędnym doprowadzenie w szybkim czasie do stworzenia nowoczesnych i szybkich podmiejskich pociągów, łączących stolicę z Trzebieżą, Goleniowem, Stargardem Szczecińskim, Gryfinem a nawet Pasewalkiem.
Linia kolejowa Szczecin-Trzebież nie funkcjonuje od kilku lat. Malowniczo położona może stać się atrakcją dla turystów zmierzających do kurortu.
Sami mieszkańcy mogą poczuć się bardziej komfortowo mogąc korzystać z szybkiej i bezpiecznej kolejki.

Na tej trasie znajduje się wiele cennych obiektów, które mogą stać się dodatkowa atrakcją dla turystów. Można stworzyć tam galerie, restauracje, izby regionalne.

Boli nas fakt, że jeden z takich obiektów - dworzec w Skolwinie - może nie doczekać tych czasów.

W okresie swej świetności skolwiński dworzec kolejowy dumnie reprezentował zacną państwową instytucję. Obiekt ten w połowie lat 80. był gruntownie remontowany i stanowił cenny element architektoniczny tej dzielnicy. Otoczenie budynku to cenny zespół zieleni - akacje karłowate, cisy.
Od szeregu lat budynek nie pełni już swej funkcji i jest przykładem swoistej bezpańskości. Dlaczego tak straszliwa dewastacja jest akceptowana przez właściciela?
Dworzec odstrasza swym wyglądem, "ażurowymi" dachówkami, wyrwanymi framugami okien, gąszczem nieujarzmionych krzewów wokół, ale przede wszystkim stwarza poważne zagrożenie. Stał się miejscem spotkań nieformalnych grup małolatów, którzy zbierają się tam w niecnych celach.
Najwyższy czas ten obiekt zabezpieczyć i pomyśleć o nadaniu mu pewnej funkcji społecznej. Dotychczas na monity mieszkańców składane za pośrednictwem radnych kolej odpowiedziała jedynie napisem "Wstęp wzbroniony".

Warto dbać o zabytki. Warto zagospodarować ich urokliwe przestrzenie i otoczenie choćby dla celów komercyjnych, a może kulturalnych.. Pomysły są - np. galeria papieru w Skolwinie.
Potrzebna jest tylko dobra wola władz miasta Szczecina i Polic. Liczymy na stworzenie wspólnego projektu modernizującego i aktywizującego linię kolejową Szczecin-Trzebież.

Danuta Falkowska
Przewodnicząca
Rady Osiedla Skolwin

Andrzej Łazowski
Prezes
Stowarzyszenie CPT
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 8 sie 2006, o 09:37

Ostanio coś wspominali w radiu o ponownym otwarciu linii do trzabierzy w zwiazku z popularnością otwartego kąpieliska, gdyż połaczenie szynowe było by o wiele wygodniejsze od obecnego autobusowego. Ale nawet jak by to było by to na razie tylko połączenie sezonowe.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
lazowski
Posty: 29
Rejestracja: 18 lis 2005, o 09:33
Kontakt:

Wyjątkowe stacje

Postautor: lazowski » 8 sie 2006, o 21:57

Myslę tylko o tym aby połaczyć siły - uratowac dworce (aktywizować je) Zależy mi na tym, aby każdy dworzec pełnił jakąś funkcję społeczną, użytkową. I tutaj warto stworzyć sytuację aby np. na dworcach zamiast mieszkań powstaly bardziej aktywne miejsca np. sale dla dzieci, kawiarnie, siedziby rad osiedla (one mogły utrzymać częsciowo lokale), male galerie historyczne itd. Ludzie maja tyle pomyslów.
Ale tez miasta trzeba uruchomic. Wiadomo, ze np. na dworcu Niebuszewo
powstaje jakis hotel. Ale niech on ma swoj jakis prestiz i wspolpracuje
przy tworzeniu wyjatkowej linii kolejowej Szczecin-Trzebież.
Może są jakieś pomysły na poszczególne miejsca? Widać ze PKP nie czuje sentymentu do tych urokliwych stacyjek, moze ktos ma pomysły?
Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości