(artykuł) 61 lat temu...

siwy
Posty: 786
Rejestracja: 10 cze 2006, o 15:27

Postautor: siwy » 6 lip 2006, o 01:02

Bartosz pisze:
siwy pisze:Dać mu karabin i granaty a wojna gotowa.
No bez przesady!
Bartosz rolą historyka jest opisywanie historii i przedstawianie faktów. Niestety taki materiał biorą do obróbki politycy(znam regulamin nic więcej nie będzie). Torney niestety połączył obie funkcje w swoim artykule i stąd reakcja. Bardzo często, agresja słowna przeradza się w fizyczną(to tak oględnie aby nie naruszyć regulaminu). Z tych też powodów regulaminowych jest taki tekst mojego postu. Pokazuje ostateczny skutek.
Sztuką jest umieć się śmiać z samego siebie.
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 6 lip 2006, o 01:06

siwy pisze:
Bartosz pisze:
siwy pisze:Dać mu karabin i granaty a wojna gotowa.
No bez przesady!
Bartosz rolą historyka jest opisywanie historii i przedstawianie faktów. Niestety taki materiał biorą do obróbki politycy(znam regulamin nic więcej nie będzie). Torney niestety połączył obie funkcje w swoim artykule i stąd reakcja. Bardzo często niestety, agresja słowna przeradza się w fizyczną(to tak oględnie aby nie naruszyć regulaminu). Z tych też powodów regulaminowych jest taki tekst mojego postu. Pokazuje ostateczny skutek.
Chyba się napiję rumu.... Dobrze, że nie znam regulaminu.
siwy
Posty: 786
Rejestracja: 10 cze 2006, o 15:27

Postautor: siwy » 6 lip 2006, o 01:06

ewarudnicka pisze:Uprzejmie proszę o light zagadkę, tylko śmieszną :P
Dobra ale powojenna.
Wymienić wszystkie miejsca gdzie rozbijał się cyrk albo wesołe miasteczko.
Sztuką jest umieć się śmiać z samego siebie.
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 6 lip 2006, o 01:07

Na Forum.....Romanum :P
siwy
Posty: 786
Rejestracja: 10 cze 2006, o 15:27

Postautor: siwy » 6 lip 2006, o 01:09

ewarudnicka pisze:Na Forum.....Romanum :P
Brawo wygrałaś mój uśmiech pełną gębom. :D :D :D
Sztuką jest umieć się śmiać z samego siebie.
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 6 lip 2006, o 01:17

Już chyba zostały same mięczaki, więc chowajmy się do swoich skorupek.
Dobranoc
siwy
Posty: 786
Rejestracja: 10 cze 2006, o 15:27

Postautor: siwy » 6 lip 2006, o 01:19

Dobranoc
Sztuką jest umieć się śmiać z samego siebie.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 6 lip 2006, o 07:01

ewarudnicka pisze:Myślę, że należałoby uzupełnić, że ta reszta mieszkańców to tylko grupa wyższych urzędników i drobniejszych o mocno nazistowskim życiorysie.
To nie ma być rozprawa o wydarzeniach lipca 1945 r., tylko wprowadzenie do tego, co zrobiła Rada Osiedla. Uzupełniać by można zarówno ten fragment, jak i sam początek - o dzieje szczecińskiej Polonii czy Związku Polaków w Niemczech.
siwy pisze:Niestety taki materiał biorą do obróbki politycy(znam regulamin nic więcej nie będzie). Torney niestety połączył obie funkcje w swoim artykule i stąd reakcja.
Politycy? Na dodatek ja połączyłem funkcje? :shock:
Nie śmiem spytać o jakiej opcji mowa.

Co do skorupek... Doprawdy nie wiem dlaczego wzięliście to do siebie, przecież Wy kasować postów nie możecie.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 6 lip 2006, o 09:23

[quote="Torney"]
To nie ma być rozprawa o wydarzeniach lipca 1945 r., tylko wprowadzenie do tego, co zrobiła Rada Osiedla.

Torney, całkowicie się z tobą zgadzam, ale nawet krótkie wprowadzenie nie powinno podawać informacji, które mogą zostać fałszywie zinterpretowane.

Po Twoim zdaniu ma się wrażenie, że w kwietniu 45 w mieście nie było ani jednego Niemca, a cały port wyleciał w powietrze. Wiem, że nie to było Twoim celem, zastosowałeś pewien skrót myślowy. Twoje prawo. Ale....

Torneyu miły, szanuję ludzi, którzy jak widzą głupotę, to nazywają to po imieniu. My mięczaki tego nie potrafimy i zostaje nam tylko żart.

P.S. Chyba się zgłoszę do Tageszeitung....
tomeks
Posty: 84
Rejestracja: 28 kwie 2006, o 23:10

Postautor: tomeks » 6 lip 2006, o 10:16

do ewarudnicka
To że w lipcu 1945 r. w Szczecinie było kilkadziesiąt tys. Niemców, nie znaczy że to byli ci sami ludzie którzy mieszkali tu przed 26. kwietniem. Po zajęciu miasta przez AC i znanych perturbacjach związanych z przejmowaniem władzy prze polską administrację, działający tu z ramienia KPD prezydent Erich Wisner wraz z deutschen Stadtverwaltung czynili wiele by Szczecin na powrót zaludnić Niemcami. dziennie przybywało (w różnych miesiącach) od 1000 do ponad 2000 osób. Ten przydługo wywód ma zaświadczyć że Torney wiele się nie pomylił, choć wystarczyło osłabić wymowę zdania "25 kwietnia 1945 r. resztki mieszkańców Szczecina wraz z władzami administracyjnymi, wojskiem i samym gauleiterem Pomorza Franzem Schwede – Coburgiem, opuściły miasto" poprzez określenie "niemal wszyscy mieszkańcy ..."
sorki za wymądrzanie się
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 6 lip 2006, o 10:50

Pozwolę sobie nieco chaotycznie zreasumować:
1. „Myśmy tu nie wrócili, myśmy tu przyszli.”
2. Rada Osiedla dała ewidentną plamę, mówiąc, że odwrotnie. Takie myślenie obowiązywało, przez co najmniej 45 pierwszych lat po wojnie i niektórzy są już nie reformowalni pod tym względem.
3. Pomorze było pierwotnie słowiańskie: proces germanizacji przebiegał stosunkowo długo, (niemieckie osadnictwo i stopniowe, raczej dobrowolne zniemczanie się Słowian – zupełnie inaczej, niż to było z plemionami Prusów i Jadźwingów)
4. Nie jestem do końca pewien, jak wyglądała przynależność Szczecina za „późnego” Mieszka I, i „wczesnego” Chrobrego. ( np. czy pewna miejscowość na S wymieniona w dokumencie Dagome Iudex – to dzisiejszy Szczecin.) Poza tym różnie rysowano granice Polski za pierwszych Piastów w powojennych atlasach historycznych.
5. Takie sprawy chyba zawsze będą dzieliły niektórych Sediniarzy, taki już urok tego portalu.
6. Byle by dzielił „ładnie” –zamiast noży, granatów i karabinów na ostre pestki –lepszy jest paintball. :)
7. Uwagi tomeks`a- Ok., były o tym artykuły na portalu.
Ostatnio zmieniony 6 lip 2006, o 10:53 przez RychO, łącznie zmieniany 1 raz.
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 6 lip 2006, o 10:50

tomeks pisze:do ewarudnicka

sorki za wymądrzanie się
Nie martw się, my tu wszyscy bardziej lub mniej sie wymądrzamy. Chodzi o to, aby ze sobą rozmawiać, najlepiej przyjaźnie.

Masz rację ,że w lipcu większośc mieszkańców, to uchodźcy z różnych stron Hinterpommern , którzy jeszcze wierzyli w to,że w Szczecinie da się jeszcze spokojnie mieszkać i w najgorszym wypadku będą czasowo pod radziecką " ochroną".

Ciągłość niemieckiej administracji została zachowana, nie można więc napisać tak, że ma się wrażenie,że po 26 kwietnia to już teraz tylko my i Armia Czerwona.

Nie zarzucam Torneyowi fałszowania historii , tylko nieścisłość faktu. Taka jestem ci pedantka...
siwy
Posty: 786
Rejestracja: 10 cze 2006, o 15:27

Postautor: siwy » 6 lip 2006, o 13:01

Oj, chyba upały zaczęły działać.


Idę pod zimny prysznic, ale jeszcze z rozgrzaną głową kilka uwag (ze względu na upał może zostaną mi wybaczone).
Torney pisze:Nie śmiem spytać o jakiej opcji mowa.
I bardzo dobrze, bo jak bym odpowiedział to kszynka zmrożonego pifka nie starczyłaby na przeprosiny. :D

Torney pisze:Wy kasować postów nie możecie.
Oj przekonałem się na własnej skórze jak sprawnie działa paragraf 16.


Torney mnie nauczono, że będąc w gościnie nie obraża się gospodarzy, więc skończ z tymi skorupiakami. :twisted:

ewarudnicka pisze:Taka jestem ci pedantka...
Hi, hi ładniutko napisane, a omnie piszą:
pisze:A Siwym konikiem jest upierdokładność!
Ale takim siwkiem jestem i co mi tam. :) :D :) :D



To tyle byłoby jeszcze z gorącą głową.

No nie, muszę jednak jeszcze jedno:

!!! APEL !!!
Uprasza się o czytanie postów ze zrozumieniem
i wężykiem CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM.

Dziękuję za uwagę, idę pod zimny prysznic.
Sztuką jest umieć się śmiać z samego siebie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

cron