(artykuł) Dlaczego Szczecin jest słaby

Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

(artykuł) Dlaczego Szczecin jest słaby

Postautor: piotr_now » 20 lut 2007, o 08:54

... do tego co wymienił Pan Jachim można by spokojnie dodać jeszcze Białą Flotę, którą w "latach ubiegłych" z dumą wymieniano obok wyżej wspomnianych Wałów Chrobrego, Zamku Książąt, czy innych, charakterystycznych dla Szczecina miejsc. Jednak w tej chwili Żegluga Szczecińska swoich jednostek nie posiada, gdyz nie jest opłacalne ich utrzymanie. Wcześniej ruch statków pasażerskich na Odrze był dotowany, a w tej chwili na to środków już nie ma. Jeżeli dobrze pamietam, to jeden z wodolotów miał trasę nawet do Ystad ... ale chyba skończyło sie chyba na jednym kursie. Dwie jednostki, którze przy Wałach cumują, w sezonie ledwo znajdują "pełne obłożenie" - o ile w ogóle się zdarza. Poza tym kolejne dwie w rękach prywatnych przy dawnym Moście Kłodnym

A przed wojną - no cóż, zabrakło by chyba miejsca, by na ten temat informacji dostarczyc ;). Jednostki ze Szczecina krążyły po chyba wszystkich większych akwenach, na kawkę można było udać sie do Stepnicy, "do Iwonki" i nie tylko. Statki te kursowały z powaodzeniem na Bornholm, na Rugię i w wiele wiele innych miejsc.

No ale teraz sie juz nic nie opłaca chyba ... takie moje skromne zdanie. Jednak sami pamiętamy naszą wyprawę jachtami na Bodenberg, gdzie każdy z nas zachwycał sie widokami, przyrodą. Wszyscy z nas wtedy nie mogli wyjsć z podziwu, że w linii prostej do miasta jest "rzut kamieniem", a nikt tego nie wykorzystał ... taka Nasza Mała Wenecja ...

Jednak czy to mogłoby być Centrum Szczecina - na pewno nie, ale na pewno mogłoby byc miejsce spotkań mieszkańców, turystów ...
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 20 lut 2007, o 09:45

Moim skromnym zdaniem klucz do sukcesu lezy w... wodzie. Dalczego miasto nie robi nic by przyciagnac turystow po przez wode? Przecez zeglarstwo to drogie hobby. Turysci ktorych stac na taki rodzaj wypoczyku maja duze pieniadze... podejrzewam ze czesc z tych pieniedzy zostawili by w naszym miescie gdyby byly tu odpowiednie waunki do tego. To wymagajacy turysci ale mamy przeciez super warunki do tego by tacy walsnie ludzie mogli do nas przyplywac. Trzeba tylko zadbac o zaplecze, uprzatnac krzaki w obrabie jeziora dabskiego, powycinac troche drzew, zrobic przystanie, polaczyc to z miejscami do wypoczynku. Brak jakichkolwiek dzialan w tym kierunku. Prywatni inwestorzy jakos nie garna sie by cokolwiek dzialac w tym kierunku. Szkoda. :cry:
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

....

Postautor: piotr_now » 20 lut 2007, o 10:03

A propos wody... swojego czasu ktoś wspominał mi o projekcie natlenienia Jeziora Dąbie. Miało to być jakieś urządzenie po środku akwenu. Jego wielkość pozwalałaby na to, by wokół pobudować pomosty dla cumujących jednostek, jakieś miejsca do siedzenia, do wypicia napojów etc. Ponoć coś takeigo doskonale funkcjonuje w Holandii, jeśli mnie pamięć nie myli.

Ale czy cos w tym kierunku się działo dalej, czy skończyło się tylko na jakimś pomyśle - niestety nie potrafię powiedzieć ...
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Dlaczego Szczecin jest słaby

Postautor: KlemensII » 20 lut 2007, o 11:03

To nie Szczecin jest słaby ,to chyba słaba jest cała Polska.Duże sklepy pobudowano nie tylko w naszy mieście.Te nowe miejsca kultu stały się modne we wszystkich polskich miastach, nie tylko u nas.Stare niemieckie tramwaje latają nie tylko u na ,ale i w Krakowie i wielu innych miastach.Po Niemcach to zostało w naszym mieście jeszcze trochę gruzów ,które trzeba było uprzątnąć i to zrobiono.Tak sobie myślę wszyscy narzekają i czekają aż inni to zrobią.Wystarczy ,że kazy zrobi porządek wokół swojego domu i już będzie przyjemniej.Na mojej ulicy jedna wspolnota mieszkaniowa odremontowała swój peerelowski bloczek i już jest ładniej, to samo planujemy na wiosnę i my ,będzie nowa elewacja nowe drzwi.Ładne miejsca same przyciągną i innych mieszkańców i turystów.Biadolenie i czekanie na dotacje z unii lub że coś skapnie z tej "tarczy antypółnocnokoreańskoirańskorosyjskobiałoruskiej" nic nie da.Też jechałem Trasą Zamkową i ja widziałem ładne miasto, a panu redaktorowi może brakuje witaminy B-12.Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma -jak mówi stare polskie przysłowie, ale taki jest Świat. I to by było na tyle.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 20 lut 2007, o 13:09

No białej floty brakuje, ale pasażerów nie ma tylko dlatego że to już niepopularny tylko że mało kto tam trafia. Nie ma jakiegoś depteke wzdłuż odry, nie ma reklamy, większość turystów popatry się z góry wałów i pójdzie dalej. W tej chwili trwa tam budowa i polowa jezdni jest zamknięt. I co? Nie ma paraliżu miasta więc może nie otwierać jaj już tylko przerobić na deptak? Widać że po jednym pasie w każdą stronę wystarczy.
No i w końcu treba skończyć z tymi sentymentami że coś było pierwsze po wojnie, że mam z tym wspomnienia z dzieciństwa i tym podobne duperele a obiekt to zwykły betonowy socjalistyczny klocek. Sentymenty sentymentami ale trzeba to poburzyć i wreszcie jakoś zorganizować urbanistycznie nasze miasto w nawiązaniu do tego co już było. Ze swojej strony czhętnie poświęce blok w którym się wychowałem i od razu całe jego otoszenie jeśli miało by tam powstać coś lepszego to niech zaorają.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Dlaczego Szczecin jest słaby

Postautor: KlemensII » 20 lut 2007, o 13:47

Do aygona.Ten betonowy klocek, akurat jest z cegły, a mój blok ma coś około 250 lat. A co do właściwego zagospodarowania terenu,to jestem za ,ale nic na siłę tylko z rozsądkiem.Poza tym na wszystko potrzebne są pieniądze, a tych miasto nie ma ,bo nie ma zakładów produkcyjnych czy usługowych ,z których były by te pieniądze.Inwestorzy strategiczni jak widać tworzą nowe potworki typu Radisson, czy Galaxi i nie interesuje ich urbanizacja.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 20 lut 2007, o 17:05

Aygon pisze: [...] Ze swojej strony czhętnie poświęce blok w którym się wychowałem i od razu całe jego otoszenie jeśli miało by tam powstać coś lepszego to niech zaorają.
Ciekaw jestem, ile jesteś gotów na to przeznaczyć z WŁASNEJ, osobistej kieszonki? Czy zaakceptujesz choćby wyższy czynsz? A może już wybudowałeś sobie własny domek, a stare mieszkanie przekazałeś w zarząd miastu - za darmo?
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 20 lut 2007, o 19:51

Bardzo dołujący ten artykuł. Nie wierzę, że w Szczecinie oprócz Pazimu nie ma się czym pochwalić. To akurat, że miasto "pozbawione jest punktu ciężkości" może być jego atutem... Poza tym miasto tworzą ludzie, a że " ... niewiara i beznadzieia..." to już inna sprawa.
Przeczytałam artykuł red. Jerzego Sawki dotyczący Wrocławia (www.gazeta.pl) i uważam, że śmiało można pisać: mamy Wały Chrobrego, Zamek tętniący życiem i ciąglę się rozwijający i inne miejsca kulturalne. Studenci gdyby chcieli zrobić juvenalia (porządne) zrobiliby - i nie przeszkadzałoby im to, że nie ma rynku... Niedawno były Szczupaki, ilu ludzi zaangażowanych jest (wymienionych) w pracę na rzecz miasta, ilu dobrze robi to co lubi (zespoły muzyczne, jazz, teatry itp.) trudno tego nie zauważyć, więc może wreszcie czas zacząć się chwalić? To się chyba nazywa reklama?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 20 lut 2007, o 21:45

srednio podoba mi sie ten wątek na sedina.pl

Ale w jakims innym miejscu pewnie sam bym podysklutowal
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Re: ....

Postautor: Krasiu » 21 lut 2007, o 00:04

piotr_now pisze:A propos wody... swojego czasu ktoś wspominał mi o projekcie natlenienia Jeziora Dąbie. Miało to być jakieś urządzenie po środku akwenu. Jego wielkość pozwalałaby na to, by wokół pobudować pomosty dla cumujących jednostek, jakieś miejsca do siedzenia, do wypicia napojów etc. Ponoć coś takeigo doskonale funkcjonuje w Holandii, jeśli mnie pamięć nie myli.

Ale czy cos w tym kierunku się działo dalej, czy skończyło się tylko na jakimś pomyśle - niestety nie potrafię powiedzieć ...
Z Dąbiem to w ogóle ciekawa sprawa. Niby jezioro jest w granicach miasta. Ale jezioro jest w gestii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Miasto nie może więc tam czegoś zrobić, bo prawo zabrania miastu inwestowania na nie swoim. RZGW z kolei nie ma kasy. Efekt? Przejście przez Orli Przesmyk (czyli najszybsze przejście z rejonu Wałów Chrobrego na jezioro) jest niebezpiecznie płytkie. I z tego powodu odpada możliwość zrobienia fajnej imprezy żeglarskiej na jeziorze połączonej z czymś w rodzaju pikniku na Wałach Ch.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 21 lut 2007, o 19:13

Wyjaśniając, troche mnie poniosło, ale jak widze głosy broniące tak "pięknych" bud jak kosmos czy nie jeszcze lepiej korab to nie wiem co pomyśleć. Może nam się to z czymś kojarzy ale trzeba myśleć perespektywicznie, nas za jakiś czas nie będzie a następcą pozostawimy z metra cięke klocki do których żadnego sentymentu mieć nie będą. Zostawiając je blokujemy tylko miejsce na powstanie czegoś zdecydowanie bardziej estetycznego, choć to jeszcze nie jest wtedy tak do końca pewne bo jak się popatrzy na nasze "pseudonowoczesne" budownictwo robione po kosztach to czasami żal ża w ogóle zaczeli coś budować. Wiadomo że najczęściej wszystko rozbija się o pieniądze, i blokuje to przesiedlanie ludzi ze ścisłego centrum, ale taki proces powinien następować. W remont trzeba włożyć fundusze, które muszą się potem zwrócić np. w formie czynszu. I wiadomo że nie każdego będzie na to stać, ale czy każdy jezdzi mercedesem?
Ps. Mnie też by stać nie było.
Ps2. Co już kiedyś pisałem spora część mieszkańców nie chce jekiegoś centrum, gdzie by coś umieścić to zaraz przeszkadza, idą skargi itp. Dklatego potrzeba by takiego odciążonego miejsca gdzie by można przenieść tem ciężar.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
antoni
Posty: 47
Rejestracja: 31 gru 2006, o 18:09
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: antoni » 21 lut 2007, o 20:12

Aygon pisze:Wyjaśniając, troche mnie poniosło, ale jak widze głosy broniące tak "pięknych" bud jak kosmos czy nie jeszcze lepiej korab to nie wiem co pomyśleć. Może nam się to z czymś kojarzy ale trzeba myśleć perespektywicznie, nas za jakiś czas nie będzie a następcą pozostawimy z metra cięke klocki do których żadnego sentymentu mieć nie będą. Zostawiając je blokujemy tylko miejsce na powstanie czegoś zdecydowanie bardziej estetycznego, choć to jeszcze nie jest wtedy tak do końca pewne bo jak się popatrzy na nasze "pseudonowoczesne" budownictwo robione po kosztach to czasami żal ża w ogóle zaczeli coś budować. Wiadomo że najczęściej wszystko rozbija się o pieniądze, i blokuje to przesiedlanie ludzi ze ścisłego centrum, ale taki proces powinien następować. W remont trzeba włożyć fundusze, które muszą się potem zwrócić np. w formie czynszu. I wiadomo że nie każdego będzie na to stać, ale czy każdy jezdzi mercedesem?
Ps. Mnie też by stać nie było.
Ps2. Co już kiedyś pisałem spora część mieszkańców nie chce jekiegoś centrum, gdzie by coś umieścić to zaraz przeszkadza, idą skargi itp. Dklatego potrzeba by takiego odciążonego miejsca gdzie by można przenieść tem ciężar.
Kolega pozwoli że "dam" cytata najładniejsze Warszawianki to przyjezdne a najlepsi szczecinianie to "wyjeżdzie"--kolega z miasta Łodżi mi to podesłał(tez urodzony w Szczecinie) :oops:
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 21 lut 2007, o 20:19

Myślenie pozytywne: nie biadolić nad problemem, ale od razu szukac rozwiązania: Dlaczego Szczecin będzie silny?
raja
Posty: 17
Rejestracja: 7 gru 2006, o 19:11
Lokalizacja: szczecin

(artykuł) Dlaczego Szczecin jest słaby

Postautor: raja » 21 lut 2007, o 23:25

kurcze , jak dla mnie trzeba wziąć się pożądnie za rozbudowe infrastruktury nad odrzańskiej . Regaty Tall Ship Racess za pasem a u nas szarzyzna że hej...wydaje mi się , że po wielkim krzyku jakim będą regaty , wszystko ponownie wróci na swoje tory , czyli brak dogadania . Jednym słowem zmarnowane szanse. Takie wydarzenie powinno być , jak reklama miasta za wszelką cene , turystyka to jest to co może temu miastu pomóc , turystyka związana z wodą , oraz ze ścisłym centrum miasta , czymś co zachwyci , chodzi oczywiście o klimat...Nie uzuskamy jednak Tego dopóty dopóki nie odnajdziemy własnej tożsamości..tzn. kim jesteśmy jako szczecinianie...jakimi jesteśmy i czego chcemy...po odpowiedzi na te pytania...staniemy się sercem które zacznie bić jednym rytmem aby odbudować Szczecin wielki...taki jaki był zawsze...a może nawet postarać się o coś więcej...razem możemy wszysytko !!! Mam na myśli wszystkich : przedsiębiorców , radnych , pracowników fizycznych , ludzi prostych , każdy jest potrzebny aby stworzyć piękno Piękno Szczecina !
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 21 lut 2007, o 23:33

Eh, raja, przeczytaj artykul ponizej o pomniku Sediny, serce sie kroi ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

cron