(artykuł) Naloty na Szczecin we wrześniu 1941 r.

krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Postautor: krzekowo » 12 gru 2007, o 22:55

Z tego co wiem Pogodno dostało porcje bomb podczas bombardowania z 20.09.1941. Jest o tym spory tekst w General Anzeiger z 21.09.1941 na stronie 3. Jakby ktoś go przetłumaczył to byłoby super. Tytuł z tego co pamiętam przekładając na język polski brzmiał "Brytyjskie bomby na szczecińskie dzielnice mieszkalne" Jest tam zdjęcie rozbitego domu na Horst-Wessel-Allee 32. Jest tam też parę innych interesujących zdjęć ze zniszczonych domów na Pogodnie. Jedno z nich zidentyfikowałem jako Mickiewicza 69 ( róg Karłowicza ) który to budynek miał zniszczony dach i najwyższe piętro. Inny budynek, który wtedy dostał to willa przy rogu ulic Stanisława Kostki i Wieniawskiego gdzie chyba wybuchł pożar Kiedyś miałem odbitkę z tego tekstu ale gdzieś mi się zapodziała. Jakby ktoś miał czas to może skoczyc do Książnicy.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 13 gru 2007, o 15:47

Bachinstitut pisze:Wszystko pięknie, ale ta lista, o ile pamiętam, nie precyzuje, czy zniszczenia dotyczą 20 czy 30 września.


Nie precyzuje, bo dotyczy obydwu nalotów.
Bachinstitut pisze:Odnośnych raportów przy Delbrückallee 151 nie było?
Nie. Tylko informacja z 1942 r. o szczurach, które zamieszkały w zgliszczach tego domu i dawały się we znaki okolicznym mieszkańcom.

O kilku domach na Pogodnie, które uległy częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu w nalocie z 20.9.1941 r. już kiedyś wspominałem.

P.S.
Dzięki za informację o artiklu. Przyda się :).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Bzycoo
Posty: 19
Rejestracja: 24 sie 2008, o 23:23

Postautor: Bzycoo » 27 sie 2008, o 20:42

Kropka pisze:Wydaje mi się, że jak chodziłam do Szkoły 41 przy Cyryla i Metodego ok. 80 roku to ten zbiornik jeszcze stał. Wyburzyli prawdopodonie jak budowowali tam osiedle mieszkaniowe
Osiedle zaczęli budować zaraz po wyburzeniu szkieletu gazowni. Na pewno w roku 1987 ten szkielet jeszcze tam stał. Przy nim rządek garaży, a obok były boiska (do piłki, siatkówki i - tego nie jestem pewien - do tenisa) w miejscu, gdzie obecnie przebiega ulica Nieduża.
Wszystko to za jednym zamachem rozebrali, zaorali i osiedle zbudowali.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron