Wieża Quistorpa

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 12 maja 2006, o 10:48

To dla mnie zaskakujacy nius.
Przez caly czas sluchalem opowiadan i przswiadczen ze to polacy pow ojnie..rosjanie po wojnie...wandale - reasumujac.

Sam te plotki popychalem dalej :oops:
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 12 maja 2006, o 12:59

Bundyman pisze:To dla mnie zaskakujacy nius.
Przez caly czas sluchalem opowiadan i przswiadczen ze to polacy pow ojnie..rosjanie po wojnie...wandale - reasumujac.

Sam te plotki popychalem dalej :oops:
Mało tego, ja nawet cały czas widuję tam takich Polaków.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 12 maja 2006, o 13:54

Bundyman pisze:To dla mnie zaskakujacy nius.
Przez caly czas sluchalem opowiadan i przswiadczen ze to polacy pow ojnie..rosjanie po wojnie...wandale - reasumujac.

Sam te plotki popychalem dalej :oops:
Taką werskę podaje już Kazimierz Golczewski w książce "Porzucona twierdza". Kiedyś wątek przewijał się przez forum i Ktoś dodał też informację, że jeszcze podczas wojny rozebrano górny fragment wieży, adaptując ją do celów obrony przeciwlotniczej.

O podobnej operacji wyczytałem też co do obecnego kościoła św. Kazimierza Królewicza (Kuckenmühlenanstalten). Tam Niemcy rozebrali hełm wieży by zrobić tam stanowisko opl. Nie mam informacji, ale wydaje się, że chodziło o stanowiska obserwacyjne a nie ogniowe.
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 12 maja 2006, o 14:37

Radziecki samolot w nią przyrżnał, idź sobie paski zakłucające radary pozbieraj z bagna,a u jednego sediniaka, nie powiem kto, kiedyś może zgodzi sie foto wrzucić nawet kawałek części prawdopodobnie skrzydła jest.
Pewnie jakby sie poszwędał w promieniu 40m z wykrywaczem od miejsca gdzie paski wychodzą, to też by się coś trafiło.

Rosyjski, już coś na ten temat kiedyś pisałem - T.

A nawet radziecki - B

A co to za różnica, wiadomo o co chodzi, ja tam różnicy nie widze.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2006, o 16:56 przez szperacz88, łącznie zmieniany 1 raz.
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Wieża Quistorpa

Postautor: KlemensII » 12 maja 2006, o 16:32

A ja słyszałem ,że wieżę tą wysadzili Niemcy, bo mieli tam archiwum gestapo.
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Re: Wieża Quistorpa

Postautor: Valus » 12 maja 2006, o 18:28

KlemensII pisze:A ja słyszałem ,że wieżę tą wysadzili Niemcy, bo mieli tam archiwum gestapo.
Na szczycie czy na dole? Jak na szczycie bylo to archiwum to rzeczywiscie wysadzili je w powietrze ale jak na dole to mam zle wiesci bo dol.... ocalal :twisted:
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Wieża Quistorpa

Postautor: KlemensII » 12 maja 2006, o 18:39

To może jak by dobrze poszukać ,to i jakieś dokumenty hitlerowców by się znalazły, ale chyba już przekopano.A takie dokumenty zawsze mają wartość i starczyło by na sedinę i nie tylko.
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 12 maja 2006, o 19:05

jak by były tuż przy wieży to maja nawet szanse być w miare dobrym stanie, w końcu ziemia pod wieża ubita i nie przyjmuje tak chętnie wody jak ziemia dookoła.
Ale wątpie po co gestapo miałoby trzymać archiwum akurat w tym miejscu, nawet jeżeli dokumenty czekał do ewakuacji, to w mieście znalazłoby się wiele bardziej bezpiecznych miejsc, w końcu z każdym dniem wieża mogła być np zbombardowana przez armie radziecką.
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Wieża Quistorpa

Postautor: KlemensII » 12 maja 2006, o 20:13

Ale zawsze można pomarzyć.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 12 maja 2006, o 23:25

Przecierz to Polski Ruch Oporu wysadził wieżę aby uniemożliwić laserową komunikację tajnych agentów z Berlinem.
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 13 maja 2006, o 09:46

Słoń_77 pisze:Przecierz to Polski Ruch Oporu wysadził wieżę aby uniemożliwić laserową komunikację tajnych agentów z Berlinem.
... a może poszli do lasu...
Proszę, piszcie kursywą bo jeszcze ktoś uwierzy :-)
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 13 maja 2006, o 17:45

Exadum pisze:
Słoń_77 pisze:Przecierz to Polski Ruch Oporu wysadził wieżę aby uniemożliwić laserową komunikację tajnych agentów z Berlinem.
... a może poszli do lasu...
Proszę, piszcie kursywą bo jeszcze ktoś uwierzy :-)
W sumie nie mam nic przeciwko.

Wieżę, wybudowaną ku uczeniu polonijnego przedsiębiorcy, Krótkostopa, wysadzili Niemcy, mszcząc się na tak oczywistym świadectwie długiej, słowiańskiej, gospodarczej dominacji na tym terenie.

Może Ktoś uwierzy i da szmal na odbudowę. :wink:
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 1 cze 2006, o 08:07

W jednym z artykułów w "Die Pommersche Zeitung" Willi Neuhoff podaje, że Quistorpturm został wysadzony 25 IV, dzień przed wkroczeniem Rosjan.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Postautor: Bundyman » 1 cze 2006, o 11:09

Hmmm. ..to dość późno.
Armia Czerwona przecież nie zaskoczyła niemców tylko spodziewali się podejścia do "pomorskiej twierdzy".

Tu mam zagwostke..

I apropo czy są jakies dane dotyczące daty wybudowania wieży i wybudowania tunelów na poziomie ulicy??

Te dwie struktury różnią się napewno materiałem budowlanym jednak po przejściu kilkunastu metrów tunelem jest zabudowana ściana właśnie cegłą jak kilkanaście metrów powyżej...

To, że są połączone z wieżą wiem z doniesień osób trzecich a sam nie znalazłem przejścia. Zawały,zawały.
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 1 cze 2006, o 11:22

Masz na myśli ulicę arkońską i wejście do tunelu przy pętli?
Do wieży stamtad jest bardzo daleko i jest dość spora różnica terenów.

Ja chciałbym wiedzieć czy tunel wykopany na zachodnim zboczu wieży powstał w tym samym czasie co wieża czy być może został wybudowany pózniej?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości