Stoewer - fabryka na Niebuszewie.

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Stoewer - fabryka na Niebuszewie.

Postautor: halabura » 6 lut 2009, o 22:54

Szanowni Państwo!

Mam 57 lat i od dziecka mieszkałem w Szczecinie na Niebuszewie, na ul. Niemcewicza. Budynek w którym mieszkałem był przed wojną własnością firmy Stoewer. Historią Szczecina interesuję się od bardzo dawna, ale wiadomo jakie były trudności ze zdobyciem czegokolwiek z okresu przedwojennego a szczególnie starych fotografii. Jak tylko otwarto granicę do Berlina Zachodniego kupiłem książkę ze 144 przedwojennymi fotografiami. Potem przez kilka miesięcy biegałem po mieście z aparatem i robiłem zdjęcia tych samych miejsc, starając się ująć tak samo jak w książce...To były czasy...
Teraz w Szczecinie bywam bardzo rzadko, ale kolekcjonuje pocztówki, wszelkie materiały tekstowe dotyczące Szczecina, znaczki koperty i bardzo stare listy. Mam także sporą kolekcję zdjęć ze szczecińskich zakładów fotograficznych. Ale najbardziej interesuje mnie historia zakładów Stoewera przy ulicy Krasińskiego a Niemcewicza, produkujących maszyny do szycia, maszyny do pisania, rowery etc.
I właśnie kilka dni temu, znalazłem na portalu Sedina, 7 zdjęć budynków tego kompleksu ( http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=1846 ). Wstawione zostały 29 lipca 2008 roku, pod wspólnym tytułem "Stoewer - Fabrik, Warsowersrtasse 7, Elysiumstrasse 1-9" Przedstawiają one zabudowania w których po wojnie był Zakład Produkcji Pomocniczej, Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego (stolarnia i ślusarnia). Był tam także żydowski dom modlitwy (my nazywaliśmy go „bużnica”), stołówka koszerna, sklep z mydłem i powidłem, który prowadził niejaki Landau, a w narożnej części, Spółdzielnia „Trykot”. Między tymi budynkami spędziłem swoje dzieciństwo a w ślusarni zacząłem swoją pracę zawodową, mam wiec prawo mieć wyjątkowy sentyment to tego miejsca, choć to chyba najbrzydsze miejsce na Ziemi...
A teraz do rzeczy. Chciałbym sie skontaktować z właścicielem tych zdjęć, bo może dysponuje innymi interesującymi materiałami (nie tylko fotografiami) a także jestem ciekaw skąd pochodzą (z jakiego źródła). Mam także prośbę do wszystkich czytelników tego forum o wszelkie możliwe informacje na temat tego kompleksu budynków, a także na temat oddziału firmy Stoewer mieszczącego się tam przed wojną.

Z poważaniem
Richard Halabura
Aylesbury
Anglia
Ostatnio zmieniony 12 lut 2009, o 22:44 przez halabura, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Postautor: mariner » 7 lut 2009, o 07:46

Szkoda, że nie mogę Ci pomóc. Odpisuje, bo wywołałeś we mnie wspomnienia z dzieciństwa. Mieszkałem na ul. Heleny. Mama nie raz i nie dwa posyłała mnie do sklepu "SAM", obok knajpy "MARAGO". Pamiętam, że była tam bożnica żydowska. Niestety, zdjęć tego miejsca nie mam.

Ta część Niebuszewa zawsze kojarzyła mi się ze śladami po pociskach na elewacjach budynków.
Bzycoo
Posty: 19
Rejestracja: 24 sie 2008, o 23:23

Postautor: Bzycoo » 7 lut 2009, o 18:29

Jako ciekawostkę dodam, że ślad po Żydach w tym miejscu nie zaginął, bo wciąż działają tam w dwóch miejscach różne organizacje żydowskie (Niemcewicza 1 i Niemcewicza 2).
Miejsce do modlitwy i stołówkę też mają - choć to w jednym z mieszkań.

Być może ktoś tam zachował jakieś archiwalne materiały?
AlMichalak
Posty: 1
Rejestracja: 8 lut 2009, o 04:05

Postautor: AlMichalak » 8 lut 2009, o 04:36

Ja, jak ty tez wychowałem się na Niebuszewie, (rocznik 1954) Mieszkałem na Heleny pod 16 do 1975 i wspaniale pamiętam te okolice. Od dziecka interesowałem się historia Szczecina i teraz nadrabiam to szperając w rożne źródła. Dzieki za kierunek do zdjęć, lecz nie za bardzo rozpoznałem te budynki. mam znajomego co w dalszym ciangu mieszka na Heleny wiec poproszę go o zrobienie zdjęć pozostałej fabryki na łatwe rozpoznanie. Jestem na naszej klasie i zamieściłem tam parę zdjęć z Heleny z przyjaciółmi z lat dziecięcych. Mozę kogoś rozpoznasz. Nigdy nie wiadomo. Czekam z nie cierpliwością na nowe informacje od naszych Niebuszewiakow.
Pozdrawiam serdecznie
Al Michalak
Yardley USA
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Stoewer - Fabrik

Postautor: Zahuś » 8 lut 2009, o 09:15

To była bez wątpienia jedna z najlepszych o ile nie najlepszych przemysłowych wizytówek miasta. Warto poszperać w domowych pieleszach zebrać wszystkie materiały na Sedina.pl. Powiem tak ja nic o tej fabryce nie mam a wiedzę mam jedynie książkową. Ale myślę że w ciągu kilku dni dostaniesz dużo newsów w tym wątku. Trochę cierpliwości - tu są liczni specjaliści od historii miasta. Ja nawet nie mam wątpliwości że za kilka tygodni będziemy znali nawet kolor ściany w gabinecie dyrektora fabryki. Pozdrowienia Zahuś
Awatar użytkownika
lesiu
Vademecum
Posty: 274
Rejestracja: 19 paź 2008, o 22:06
Lokalizacja: Wussow

Postautor: lesiu » 8 lut 2009, o 09:32

Przejrzyjcie linki w tym wątku, może coś Wam się przyda :

viewtopic.php?t=10205
lucca
Posty: 1
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 12:12

Re: Stoewer - fabryka na Niebuszewie.

Postautor: lucca » 9 wrz 2012, o 12:23

WITAM,
JESTEM WŁAŚCICIELEM LOKALU GASTRONOMICZNEGO KTÓRY MIEŚCI SIĘ NA UL.NIEMCEWICZA.
CHĘTNIE WYMIENIĘ INFO. NA TEMAT TEGO MIEJSCA GDYŻ ODZYSKAŁEM GO OD DZIERŻAWCY I SZUKAM
INSPIRACJI NA COŚ CIEKAWEGO DLA TEGO MIEJSCA.
POZDRAWIAM
J.LASZKIEWICZ
cyga
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2013, o 21:04

Re: Stoewer - fabryka na Niebuszewie.

Postautor: cyga » 22 sty 2013, o 21:28

Mam oryginalną pompkę samochodową stoewer w perfekcyjnym stanie nie mam co z Nią zrobić i chciałbym ją oddać do muzeum (tylko nie wiem gdzie nie mieszkam w Szczecinie) bądź sprzedać kolekcjonerowi, aby się nie zmarnowała.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron