Czy ktoś to rozpoznaje ?

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czy ktoś to rozpoznaje ?

Postautor: romeck » 31 mar 2009, o 18:16

Czy ktoś z Was wie co to za uroczystość? Mam pewne tropy ale nie jestem pewien. Chwilami podejrzewam, że to nie Szczecin lecz Świnoujscie. A może ktoś z Was widział taką fotografię gdzieś opisaną i rozpoznaną?

Z tyłu nie ma opisu ani daty. Kartka jest czysta.

Romek

http://www.czejarek.pl/stettin
Załączniki
nieznana uroczystosc Szczecin 01.jpg
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Postautor: krzekowo » 31 mar 2009, o 18:42

Co za pytanie !? Pewnie że wszystko wiadomo. Dzień 28.08.1911 Szczecin Plac Tobrucki ( tak tak powtarzam Plac Tobrucki - przed Czerwonym Ratuszem ) Podczas pobytu Cesarza Wilhelma II i Królowej Szweckiej Victorii ( szefowej fizylierów szczecińskich ) Jedno z ujęć Maxa Dreblowa z tego dnia ( widokówki z pierwszego dnia uroczystości były juz w sprzedazy dnia następnego czyli 29.08.1911 ) Zdjęcie wykonane przed powitaniem Cesarza ( na fotce go nie widzę ) Oprócz dostojnych gośći było także sporo oficjeli i pomniejszych książąt. Podczas pobytu goście byli na Placu Tobruckim, Placu Grunwaldzkim, Placu Zołnierza, Na wielkich manewrach na Krzekowie a na końcu na Wałach Chrobrego, gdzie wieczorem odbyła się parada statków po Odrze ( na czele z jachtem cesarskim ). Po pobycie w dniach 28-29.08.1911 Victoria wróciła do Szwecjio a Wilhelm II pojechał do Stargardu Szczecińskiego, gdzie 30.08 był obecny podczas poświęcenia jednego z kościołów.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bardzo dziękuję i... mam ciąg dalszy...

Postautor: romeck » 31 mar 2009, o 21:50

Dziękuję za pomoc, skoro tak to mam do zawodowca jeszcze jedno pytanie i jeszcze jedną kartkę dla mnie nadal zagadkę. Inny czas, inna impreza ale ten sam autor fotki czyli Max Dreblow. Szczecin? Świnoujście?
Załączniki
detal z Neptunem
detal z Neptunem
detal z tłem
detal z tłem
nieznana uroczystosc Swinoujscie 01.jpg
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Bardzo dziękuję i... mam ciąg dalszy...

Postautor: Schulz » 31 mar 2009, o 22:41

romeck pisze:Dziękuję za pomoc, skoro tak to mam do zawodowca jeszcze jedno pytanie i jeszcze jedną kartkę dla mnie nadal zagadkę. Inny czas, inna impreza ale ten sam autor fotki czyli Max Dreblow. Szczecin? Świnoujście?
To może być Świnoujście, podobne ławki widać na załączonym zdjęciu z 1907 roku.
Załączniki
Swinemünde, Konzertpavillon, 1907 (Pommern, Kunst-Geschichte-Volkstum, H. 2/1974, s. 9)
Swinemünde, Konzertpavillon, 1907 (Pommern, Kunst-Geschichte-Volkstum, H. 2/1974, s. 9)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

tak podejrzewam...

Postautor: romeck » 31 mar 2009, o 22:51

Też tak sądzę. Może te budynki w tle sa jakąś podpowiedzią? Ale co to za impreza? Czy oni wtedy mieli takie Dni Neptuna :) ?
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 5 kwie 2009, o 00:44

krzekowo pisze:Co za pytanie !? Pewnie że wszystko wiadomo. Dzień 28.08.1911 Szczecin Plac Tobrucki ( tak tak powtarzam Plac Tobrucki - przed Czerwonym Ratuszem ) Podczas pobytu Cesarza Wilhelma II i Królowej Szweckiej Victorii ( szefowej fizylierów szczecińskich ) Jedno z ujęć Maxa Dreblowa z tego dnia ( widokówki z pierwszego dnia uroczystości były juz w sprzedazy dnia następnego czyli 29.08.1911 ) Zdjęcie wykonane przed powitaniem Cesarza ( na fotce go nie widzę ) Oprócz dostojnych gośći było także sporo oficjeli i pomniejszych książąt. Podczas pobytu goście byli na Placu Tobruckim, Placu Grunwaldzkim, Placu Zołnierza, Na wielkich manewrach na Krzekowie a na końcu na Wałach Chrobrego, gdzie wieczorem odbyła się parada statków po Odrze ( na czele z jachtem cesarskim ). Po pobycie w dniach 28-29.08.1911 Victoria wróciła do Szwecjio a Wilhelm II pojechał do Stargardu Szczecińskiego, gdzie 30.08 był obecny podczas poświęcenia jednego z kościołów.
Rozumiem, że królowa szwedzka Victoria w roku 1911 odwiedziła Szczecin dwa razy. Pierwszy raz, by przywitać cesarza Wilhelma II, który wpadł do Szczecina 28.08.1911, by nieco odsapnąć po obfitym bankiecie wydanym na jego cześć przez senat Hamburga w dniu 27.08.1911 Klick. Natomiast drugi raz pomiędzy 10.-13.09.1911, by wziąć udział w manewrach cesarskich jako szefowa 34. Szczecińskiego Pułku Fizylierów (Stettiner Füsilier-Regiment Nr. 34).
Mam nieodparte wrażenie, że umieszczone w galerii zdjęcia [Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Rathausplatz, Manzelbrunnen > Marktplatz und andere Bilder, plik 6/6 oraz Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Rathausplatz, Manzelbrunnen > Neues Rathaus (vom Rathausplatz), pliki 16/26 i 22/26], pochodzą z zakończenia tych manewrów. W pewnym sensie potwierdza to podpis pod zdjęciem umieszczonym w książce pt. Stettin so wie es war: Kaisertage 1911, Einzug der Pasewalker Kürassiere zur Begrüßung der Kaiserin Auguste Viktoria (H.B. Reichow, O. Kunkel, „Stettin so wie es war“, fot. 144, s. 85). To samo zdjęcie w galerii podpisano Rathausplatz; Kaisertage 1900 (Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Rathausplatz, Manzelbrunnen > Marktplatz und andere Bilder, plik 6/6).
Czy na pewno przedstawione przez Romcka zdjęcie jest kolejnym z tej serii?
Załączniki
Neues Rathaus; 1911
<br />Strona główna &gt; Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin &gt; Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek &gt; Rathausplatz, Manzelbrunnen &gt; Neues Rathaus (vom Rathausplatz), plik 16/26
Neues Rathaus; 1911
Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Rathausplatz, Manzelbrunnen > Neues Rathaus (vom Rathausplatz), plik 16/26
Neues Rathaus -  1
<br />Strona główna &gt; Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin &gt; Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek &gt; Rathausplatz, Manzelbrunnen &gt; Neues Rathaus (vom Rathausplatz), plik 22/26
Neues Rathaus - 1
Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Rathausplatz, Manzelbrunnen > Neues Rathaus (vom Rathausplatz), plik 22/26
Rathausplatz; Kaisertage 1900
<br />Być może jednak należałoby je podpisać:
<br />Kaisertage 1911, Einzug der Pasewalker Kürassiere zur Begrüßung der Kaiserin Auguste Viktoria
Rathausplatz; Kaisertage 1900
Być może jednak należałoby je podpisać:
Kaisertage 1911, Einzug der Pasewalker Kürassiere zur Begrüßung der Kaiserin Auguste Viktoria
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 5 kwie 2009, o 11:45

O "manewrowości okoliczności" mogą świadczyć pokrowce (Überzug) zakładane na pikelhauby (w celach ochronnych i maskujących). Widać je na zdjęciu (z 31.03).
Załączniki
pickelhaube.jpg

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości