Betonowe lampy miêdzy Derdowskiego a Ku S³oñcu

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
rudykot

Betonowe lampy miêdzy Derdowskiego a Ku S³oñcu

Postautor: rudykot » 19 sty 2005, o 08:06

Zapytujê czy "betonowe" o¶wietlenie uliczne ciagn±ce sie od derdowskiego ( miejscami) a¿ po ku s³oñcu (w strone syfmarketu geant) ³adne do¶æ, ma pochodzenie niemieckie ? Niedawno jakies auto chyba przypierniczy³o i lampa uleg³a rozbiórce. Nikt nie przy³ozy³ ³apy by ja odnowiæ, szkoda. Sa jeszcze gdzie¶ w mie¶cie takie lampki ?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 19 sty 2005, o 10:30

A powiedz dokladne o ktore lamy chjodzi i w ktorym miejscu - bop zbieram wlasnie material do galerii takich slupow.

Wbrew pozorom jest takich poniemieckich - nieużywanych a czesto używanych jeszcze - slupow energetycznych dość dużo...
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 19 sty 2005, o 12:20

Największe jakie znam ciągną się przez Podjuchy,Zdroje aż za tereny na Bukowym i są to naprawde wielkie sztuki. W okolicach Dzikiej i Lechickiej widziałem wiszące na nich druty ale nie wiem czy ktoś je wykorzystuje czy to pozostałośc z przed 45', ponieważ reszta słupów jest niewykorzystywana.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 19 sty 2005, o 12:26

A masz moze zdjecia albo moglbyus zrobic - nie musza byc wszystkie (choc chcialbym) - szczegolnie te charakterystyczne z resztkami drutow - porcelany itp...

Ja mam niedaleko na Zwirki i Wigury 7 sztuk slupow - jeden ma betonowe wykonczenia u gory...

Mam tez zdjecia jednego poniemieckiego ktory stoi na terenie prywatnych szklarni na gumiencach - w dolenj partii lezca powojenne druty u gory pozostalyu resztki niemieckie. A stanowi on fragment "trasy" ktora leciala z elektrowni (malej) na Ku sloncu rog derdowskiego. Pamietam jeszcze jak na poczatku lat 80 stal tam duza wielka stalowa konstrukcja pierwszego slupa (zaraz przy jeziorku i przystanku PKS) - nastepny byl na ku sloncu i tak dalej. Nawet druty szly jeszcze z tej elektrowni

Jak znajde chwile to dokoncze zdjecia i wrzuce...
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 19 sty 2005, o 13:28

Jutro z cyfra podskocze, jestem w trakcie robienia dokumentacji prawobrzeża na stan obecny, ale dziś pogoda nie sprzyja robieniu dobrych fotek.
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 19 sty 2005, o 13:48

Ten stoi przy drodze na grote, wszystkie sa takie same. Czesc jest wykorzystywana w Podjuchach a jeden przy enea w Zdrojach. Ciagna sie od enea do nie wiem gdzie, napewno sa jeszcze obok "magazynu" w Puszczy a dalej nie wiem. Czesc tych w puszczy postanowiono wyburzyc ale jeszcze kilka stoi ( chyba, ze to robota zlomiarzy, widzialem spora grupe ludzi jak znecala sie nad jednym juz powalonym ).

Co do latarni, to chyba wszystkie "prazkowane" sa pochodzenia niemieckiego ?
Załączniki
SVI_0103.JPG
www.puszczabukowa.prv.pl
woos
Posty: 47
Rejestracja: 5 sty 2005, o 19:56
Lokalizacja: Łękno

Postautor: woos » 19 sty 2005, o 20:53

Kilka lat temu usłyszałem, że te duże słupy są częścią lini zasilającej Podjuchy, a mającej początek w Gryfinie (elektrownia Dolna Odra). Podobno bylo to rozwiązanie tymczasowe, służące do czasu wybudowania nowej lini(druga połowa lat 90). Mówił mi o tym pracownik energetyki, ale nie gwarantuję prawdziwości tych inforamcji.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 19 sty 2005, o 23:06

Ale sięgają dalej ponieważ stoją na polach pomiędze Hokendorf/Bukowe a Rosengarten/Kijewo więc mogły i do Altdamm sięgać przy odrobinie szczęscia
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 20 sty 2005, o 15:31

koło groty 2 z tego co widzę, jeszcze przy enei, no i jeden betoniak jaki idzie się do pętli na słonecznym, wzdłuż nieczynnych torów, ot po prawej on jest
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 20 sty 2005, o 22:06

Jako facet lubiacy się czasem czepiać: a skąd wiecie, że te słupy "aż" poniemieckie? Podpisane jakoś - no to sfotografujcie całe i napisy takoż, albo chociaż zanotujcie ich treść na jakiejś karteczce... A jeśli "marki" brak - skocz no który do energetyki i popytaj, bo może to z lat 60-tych na ten przykład? Ale i tak warto je zdokumentować... dla naszych milusińskich, dla ktorych ciekawa historia nie będzie już tylko "poniemiecka" :-))
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 20 sty 2005, o 23:11

woti pisze:Jako facet lubiacy się czasem czepiać: a skąd wiecie, że te słupy "aż" poniemieckie? Podpisane jakoś - no to sfotografujcie całe i napisy takoż, albo chociaż zanotujcie ich treść na jakiejś karteczce... A jeśli "marki" brak - skocz no który do energetyki i popytaj, bo może to z lat 60-tych na ten przykład? Ale i tak warto je zdokumentować... dla naszych milusińskich, dla ktorych ciekawa historia nie będzie już tylko "poniemiecka" :-))
Woti...
to słupy poniemieckie...
kka

Postautor: kka » 21 sty 2005, o 16:31

Ad Betonowych slupow

W latach 30tych Niemcy zaczeli masowo stosowac beton do produkcji slupow energetycznych, aby zaoszczedzic zelazo niezbedne dla przemyslu zbrojeniowego. Ok roku temu byl w szczecinskiej prasie lokalnej artykul poswiecony wlasnie takim slupom.
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 21 sty 2005, o 17:00

Aygon pisze:Ale sięgają dalej ponieważ stoją na polach pomiędze Hokendorf/Bukowe a Rosengarten/Kijewo więc mogły i do Altdamm sięgać przy odrobinie szczęscia
Mozliwe, ze rozchodzily sie ze Zdroji na okoliczne wioski.
www.puszczabukowa.prv.pl
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 21 sty 2005, o 18:21

kka pisze:Ad Betonowych slupow

W latach 30tych Niemcy zaczeli masowo stosowac beton do produkcji slupow energetycznych, aby zaoszczedzic zelazo niezbedne dla przemyslu zbrojeniowego. Ok roku temu byl w szczecinskiej prasie lokalnej artykul poswiecony wlasnie takim slupom.
Zapewne poniemieckie, jak już raczył podkreślić Busol - a niechby i POrosyjskie ;-) - ale zróbcie coś (fotki) z tymi napisami!

PS. Niedługo zaczyna się sezon żeglarski - podobno na Dąbskim wciąż jeszcze widać BETONOWY wrak. Ma kto jego dane, zdjęcia, i takie tam kwitki?
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 5 kwie 2005, o 22:21

Ostatnio widziałem kilka betonowych słupów na ul. Reduty Ordona od strony ul.Witkiewicza. Słupy bez przewodów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości

cron