Kamień nagrobny w puszczy bukowej ?

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Kamień nagrobny w puszczy bukowej ?

Post autor: Busol »

Moj teść dotarł podczas jednej z wycieczek do puszczy bukowej do grobu (?) Właściwie ledwo ociosany kamien z niemieckimi napisami.
Na południe od stawu wieleckiego. I na zachod od szosy Smerdnica - Stare czrnowo (przed krzyżówką do Kołbacza) co prawda kawalek za szczecinem ale jeszcze gory bukowe...

Czy ktoś (Adam_R, Aygon) mogą coś wiecej powiedziec ? Czyj to grob.

Jak bede w domu dolacze skan mapy...
Gość

Post autor: Gość »

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Busol »

Oto i plan
Załączniki
bukowe_kamien.jpg
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Post autor: Aygon »

Być może to pomnik Carla Ludwiga Gene, wiem że to jest lesnictwie Smierdnica, ale osobiście tam nie byłem. Adam by wiedział więcej na ten temat. Nie ma mnie w domu i nie mam mapy a stronka bukowa.px coś dziś szwankuje.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Post autor: Bogus »

Znalazłem to miejsce na starej mapce. Rzeczywiści może to być pozostałość jakiegoś pomnika, lecz napewno nie Gene'go (ten stoi do dziś i jest bliżej Płoni).

Poniżej owa mapka.
Załączniki
Muehlenbeck.JPG
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Post autor: Adam_R »

Niestety nie pomoge, tak daleko nie zapuszczalem sie. Nie spotkalem sie tez z zadna pocztowka ani wzmianka w papierach na temat tego miejsca.
www.puszczabukowa.prv.pl
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Post autor: Aygon »

Bus, mogłbyś wyciągnąć jakieś dokładniejsze namiary, tak żeby dało się tam trafić i fotke strzeliś. Może to co jesttam napisane pomogło by w identyfikacji??(no właściwie mapka już jest, tylko jak blisko dalo by się tam autem podjechać, bo na piechote to się tam raczej nie wybiorę)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Busol »

No walsnie podalem wszystko co mialem. Jak wywola sie film byc moze bede mial fotke. NAtomiast podobno latwo jest trafic wlasnie z mapa.

Natomiast wgo opowiesci nie wyglada to na grob ani na jakis pomnik tylko na ociosany z jedej strony kamien.
Na nim wyryte sa napisy mowiace o dacie urodzenia 1871 chyba i jakies inne jeszcze...
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Post autor: Aygon »

No to teraz to chyba znalazłem - Napoleons Eiche. Ale co/jak z którego roku itd jeszcze szukam.
Załączniki
mapka1.jpg
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Post autor: Aygon »

Polecam każdemu kto może i ma czas spacer po naszej puszczy. Przy obecnym snieżku jest po prostu pięknie, góry bukowe wyglądają wspaniale. Byłem na spacerku koło 22giej, księżyc w pełni więc nawet w lesie nie było ciemno, i ten klimat,ach.. . Jutro mam zamiar wybrać się na miejsce wskazane przez Busola, mam nadzieję ze przez zaspy trafie :wink: . A jak zabłądze to bedziecie mogli Aygon Eiche gdzieś w okolicy umieścić :D .Ale jednocześnie widać brak całej infrastruktury usługowo-turystycznej tego rejonu, aż mi się łezka zakręciła gdy pomyślałem ze w trakcie spacerku mógłbym wstąpić do Pulvermuhle na gorące winko z przyprawami... .

Ps. Pytanie do wszystkich miłośników PTTK :wink: .Co oznaczają/ły takie słupki w puszczy? Mam przeczucie że to jeszcze może nie piastowskie.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Post autor: Yomi »

Odnosnie pomnika Gene'go to znalazlem jakas jego fotke z folderze reklamowym tych okolic
Załączniki
pomnik.jpg
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Lazi »

Aygon pisze:Co oznaczają/ły takie słupki w puszczy?
Może poprostu "Ł" jak łączność? Wiem, że obecnie jest takie oznaczenie.
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Post autor: Jezu »

Słupki betonowe ze znakiem "Ł" są jak najbardziej piastowskiego pochodzenia. Słusznie przedmówca zauważył, że "Ł" jak łączność. W ten tajemniczy sposób oznacza się po prostu trasę biegnącej pod ziemią instalacji telekomunikacyjnej (np. kabel) poza terenem zabudowanym. O ile mnie pamięć nie myli to takie cudo powinno powtarzać się w odległości co 100m oraz w miejscach gdzie instalacja zmienia swój kierunek ułożenia. Rozkopując okolicę słupka zapewne natrafimy najpierw na żółtą folię oznacznikową a jakieś 15 cm głębiej na sam kabel. Po przecięciu takiego kabla w stosunkowo niedługim czasie zwykle zjawia się jego właściciel, któremu, korzystając z okazji, można zadać całą serię pytań w celu całkowitego wyczerpania tematu tajemniczych słupków. Jest to niestety usługa odpłatna.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Post autor: Aygon »

Dzięki,ale właściciela kabla w ten sposóp poznać nie zamierzam. :lol: Chociaż za szybko by nie przyszedł bo to w lesie stoi, stąd moje wątpliwości (nie byłem pewny że to Ł), i słupek też ma już swoje lata co po nim widać.Ale Thx.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Bundyman
Posty: 174
Rejestracja: 8 sty 2005, o 17:26
Lokalizacja: Wychowanek Zabelsdorf

Post autor: Bundyman »

W puszcze bukowej dwa lata temu znalazłem piękny poniemiecki pomnik.
Ale chyba nie o nim tu mowa... prawda??
Niemieckiego w takim stopniu by to zrozumiec nie znam wiec sprowadziłem tłumacza. Moją babcie ktora po niemiecku jak ja po polsku.
Byl to pomnik ku czcipewnego leśnika czy nadlesniczego


pozdro
ODPOWIEDZ