Folwark Niebuszewo

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Folwark Niebuszewo

Postautor: Lakonia » 4 sty 2010, o 10:35

Dołączam mapkę poglądową


Witam, interesują mnie rejony folwarku, bo tam mieszkam. W okolicach folwarku po lewej jego stronie od ulicy Warsower wiodącej w stronę Warszewa jest kilka zabudowań zaznaczonych jako Zgl.(na czerwono). Czy są to cegielnie?
"die Ziegelei".
Jedno z zabudowań zaznaczyłam na zielono. Czy jest to może stara cegielnia ta odrestaurowana?
Czyli rozumiem, że na miejscu folwarku stoją bloki. Są tam może jakiekolwiek pozostałości oprócz nie do końca równego ukształtowania (nieckowate) terenu? Jest ślad po oczku, czy to właśnie ta niecka? A budynki lub drzewa?

W okolicach fioletowego krzyżyka są pozostałości podpiwniczeń budynków, które na tej mapie były jeszcze chyba w planach (1927 rok).

Na mapce zaznaczyłam też budynki (niebieski), które istnieją. Jeden z nich to dzisiaj pogotowie opiekuńcze na Łabędziej 4 a kiedyś (przytułek) Magdalenenstift http://www.sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=2359.
Drugi mnie zastanawia. Niestety marnieje w oczach, ma dziurawy dach i oczywiście nikt go nie używa. Przejdę się tam i porobię fotki jeśli ktoś nie kojarzy tego domu. Pytanie jest takie: Czy ktoś wie co to było? Czy należało do przytułku, czy może był to inny dom?

Mam jeszcze trzy pytania, ale może nie będę przesadzać :)
Załączniki
folwark.JPG
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: Lakonia » 4 sty 2010, o 10:52

A jednak będę:
No dobrze, to jeszcze jedna mapka i pytania.

Strzelnica (czerwona strzałka). Jak wychodzę z zakupami z InterMarsche na Chopina to widzę wał. Rozumiem, że jest to pozostałość po strzelnicy? Aż do skrzyżowania z Krasińskiego...

Schutzenhaus (podkreślony)- cóż to? "Dom ochrony???" Jakiś areszt czy azyl? Czy ktoś cokolwiek wie?

Cmentarze (kropki). Czy są tam jakieś pozostałości? Gwoli jasności- Leroy Merlin jest kawałek dalej, prawda? Nie zniosłabym tego, że kupuję muszlę klozetową np. na cmentarzu!
Załączniki
cmentarz i strzelnica.JPG
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: bronx » 4 sty 2010, o 12:00

Drugi mnie zastanawia. Niestety marnieje w oczach, ma dziurawy dach i oczywiście nikt go nie używa. Przejdę się tam i porobię fotki jeśli ktoś nie kojarzy tego domu. Pytanie jest takie: Czy ktoś wie co to było? Czy należało do przytułku, czy może był to inny dom?
TUTAJ wrzucałem fotki tego budynku w 2005 roku.
Schutzenhaus (podkreślony)- cóż to? "Dom ochrony???" Jakiś areszt czy azyl? Czy ktoś cokolwiek wie?
Schützenhaus'y to budynki bractw kurkowych, który przy strzelnicy jak najbardziej pasuje.

PS. też czasami z tego InterM. wychodzę :) jestem od jakiegoś czasu z Ueckermündestr. :)
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: Lakonia » 4 sty 2010, o 12:17

No proszę, to bardzo bliziutko mnie. Moja ulica na tej mapie nie ma nazwy :) To na Twojej ulicy są też ciekawe budynki ceglane.
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: Lakonia » 4 sty 2010, o 12:54

Ostatnio zmieniony 4 sty 2010, o 13:02 przez Lakonia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: bronx » 4 sty 2010, o 12:57

oho to może ta sama ulica, bo tak po prawdzie mojej ulicy też nie ma tu zaznaczonej, moja powstała najpewniej dopiero w 1985 roku jak postawiono bloki mieszkalne. Gdyby istniała wtedy jak ten plan drukowano pewnie by się nazywała Scheibenstrasse :D
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: Lakonia » 4 sty 2010, o 13:09

bronx pisze:oho to może ta sama ulica, bo tak po prawdzie mojej ulicy też nie ma tu zaznaczonej, moja powstała najpewniej dopiero w 1985 roku jak postawiono bloki mieszkalne. Gdyby istniała wtedy jak ten plan drukowano pewnie by się nazywała Scheibenstrasse :D
Jakto nie ma?

Brak wtedy jeszcze ceglanych budynków. ale ul. jest :)

A krzyżyk to miejsce tegoż wspaniałego sklepu...
Załączniki
US.JPG
małyhaken
Posty: 5
Rejestracja: 19 gru 2009, o 14:57

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: małyhaken » 4 sty 2010, o 18:16

bronxowi pewnie chodzi o taką małą uliczkę, która odchodzi od Uckermunderstrasse , przy której po lewej jej stronie jest duży blok mieszkalny i plac zabaw, a po drugiej domki jednorodzinne...
małyhaken
Posty: 5
Rejestracja: 19 gru 2009, o 14:57

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: małyhaken » 4 sty 2010, o 18:39

Jak to? Nigdy tego nie widziałaś?! Przecież to wyburzona kilka lat temu willa właściciela cegielni, która stała obok obecnej Starej Cegielni, teraz stoi tam chyba jakieś nowe brzydactwo.
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: Lakonia » 4 sty 2010, o 19:00

Ach... wyburzona... no to zmienia postać rzeczy... Postawili więc kolejnego koszmarka naszych czasów...
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: wraga » 4 sty 2010, o 20:26

Lakonia pisze:A jednak będę:
...Cmentarze (kropki). Czy są tam jakieś pozostałości? Gwoli jasności- Leroy Merlin jest kawałek dalej, prawda? Nie zniosłabym tego, że kupuję muszlę klozetową np. na cmentarzu!
Nie Leroy nie stoi na cmentarzu - patrz załączniki. A pozostałości cmentarza są do dzisiaj.
Witam sąsiadkę (co by nie rzec krajankę :D).
Załączniki
Obecny sklep to +- X
Obecny sklep to +- X
Sklep i dawny cmentarz w kółku
Sklep i dawny cmentarz w kółku
Awatar użytkownika
emilka
Posty: 425
Rejestracja: 29 gru 2005, o 20:17
Lokalizacja: Zabelsdorf, Carlastr.

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: emilka » 5 sty 2010, o 17:40

małyhaken pisze:teraz stoi tam chyba jakieś nowe brzydactwo.
Nic w tym miejscu nie stoi. Tylko drzewo się zachowało. :P

A "Stara Cegielnia" jest nowa - stara jest tylko ściana z cegieł przy wejściu. Mieli odrestaurować, ale taniej wyszło wyburzenie i postawienie nowego obiektu :evil:

Widzę, że mam tu sąsiadów - mieszkam na Carlastr. :)
małyhaken
Posty: 5
Rejestracja: 19 gru 2009, o 14:57

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: małyhaken » 5 sty 2010, o 19:39

A ja mieszkam przy Harmsstrasse;) Ale Starej Cegielni wcale nie mieli odrestaurowywać, przecież od początku była mowa o rozebraniu starego budynku, tyle że według pierwotnej wersji całość cegielni miała zostać odbudowana ze starych cegieł, wybudowali jednak tylko wsponianą już ścianę...
PS napisałem, że chyba coś tam stoi, bo nie wiem czy ten parterowy budyneczek nieopodal nie stoi częściowo na terenie dawnej willi.
piotr999
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:26

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: piotr999 » 5 sty 2010, o 19:47

"Stara Cegielnia" w trakcie "odnawiania"

Niestety rozebrali całą. Stary pozostał jedynie budynek za cegielnią -obecnie zakład kamieniarski.
Stoi tam zresztą kolejka którą używano w cegielni.

A tu kilka zdjęć willi właściciela cegielni

Tutaj ( http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=279564 ) było ich kiedyś więcej ale już ich chyba nie ma
Ostatnio zmieniony 5 sty 2010, o 20:33 przez Torney, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 1) Zdjęcia załączamy, a nie linkujemy. 2) Zdjęć portalowych nie trzeba linkować z zewnątrz. 3) Forum to nie galeria.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: Słoń_77 » 5 sty 2010, o 21:38

emilka pisze: Widzę, że mam tu sąsiadów - mieszkam na Carlastr. :)
No mamy, mamy Sąsiadów. :lol: :wink:
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

cron