Folwark Niebuszewo

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: Lakonia » 6 sty 2010, o 10:50

Lakonia pisze:Dołączam mapkę poglądową

No to widzę, że mam kilku sąsiadów. Mieszkam tam, gdzie żółty krzyżyk (ktoś wie może co tam było?).

Co do starej cegielni, to wiem, że sprawa nie jest wyjaśniona do końca. W Warszawie był kilka lat temu robiony "remont" jednej z kamienic przy pl. Zbawiciela. Wyglądało to tak, że wyj.... (inaczej się nie da powiedzieć) wszystko ze środka i zostawili tylko zew. ściany i zbudowali oczywiście nowoczesny bebech.

Wracam natomiast do moich pytań początkowych.
1.)W okolicach folwarku po lewej jego stronie od ulicy Warsower wiodącej w stronę Warszewa jest kilka zabudowań zaznaczonych jako Zgl.(na czerwono). Czy są to cegielnie?
"die Ziegelei".

2.)Czyli rozumiem, że na miejscu folwarku stoją bloki. Są tam może jakiekolwiek pozostałości oprócz nie do końca równego ukształtowania (nieckowate) terenu? Jest ślad po oczku, czy to właśnie ta niecka? A budynki lub drzewa?

3.) W okolicach fioletowego krzyżyka są pozostałości podpiwniczeń budynków, które na tej mapie były jeszcze chyba w planach (1927 rok). Ktoś je widział :) czy tylko ja latam po błocie?

4.)Na mapce na nieb. są zaznaczone dwa budynki. Jeden z nich to kiedyś (przytułek) Magdalenenstift http://www.sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=2359. Teraz pogotowie opiekuńcze na Łabędziej 4.
Drugi mnie zastanawia. Niestety marnieje w oczach, ma dziurawy dach i oczywiście nikt go nie używa. Przejdę się tam i porobię fotki jeśli ktoś nie kojarzy tego domu. Pytanie jest takie: Czy ktoś wie co to było? Czy należało do przytułku, czy może był to inny dom? W POWYŻSZYM POŚCIE ZDJĘCIA TEGOŻ BUDYNKU wrzucone przez bronx » 4 sty 2010, o 12:00 (fotki z 2005) (dziękuję!)

5.) No i ten wał przed Intermarsche na Chopina, czy to po strzelnicy rzeczywiście???
Załączniki
folwark 1.JPG
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: kurzastopka » 6 sty 2010, o 12:05

Wszystkich zainteresowanych tematem polecam przeczytanie artykułu "Zaginione Niebuszewo cz.I"mojego autorstwa, które znajdziecie na sedinie. Aktualnie pracuję nad nałożeniem planu założenia dworskiego na aktualną mapę - część druga cyklu jest poświęcona właśnie założeniu parkowemu, część III - ul. Lompy:)
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: Lakonia » 6 sty 2010, o 13:04

Artykuł bardzo ciekawy. Z resztą kiedyś już go czytałam. Szkoda mi słuchajcie, że tak można było spaprać taki teren... A gdy budowano zacne os. blokowe tfu! gdybym była na Świecie (bo to pewnie początek `70?), to chyba bym się tam na płask położyła pod spychaczem i nogami na drodze koparki! Ciekawi mnie jeszcze to, co zrobiono z torami. Pewnie ktoś sobie na skup zaniósł :cry: .

Nie znam się na cegielniach i nie mam pojęcia do czego służyły te drewniane rusztowanka?
http://sedina.pl/galeria/albums/ftp/_to ... rze_29.jpg
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: Lazi » 6 sty 2010, o 15:20

Wydaje mi się, że na tych rusztowaniach cegiełki sobie stygły ;-)
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Re: Folwark Niebuszewo

Postautor: wraga » 6 sty 2010, o 16:28

Albo wysychały przed wypaleniem, bo w cykly produkcyjnym przed wypalaniem cegieł jest tzw. suszenie materiałów ceramicznych.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości