Zapomniane parki i skwery zielone (cmentarze)

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 14 mar 2006, o 11:57

Jakiś czas temu przypadkowo miałem okazję przebywać na parceli, na której właściciel przy domu zbudował sobie obfity taras z rozległymi schodami - w prawie stu procentach z (eks)elementów przedwojennych nagrobków. Sytuacji sprzyjała obecność wysypiska, na które odpowiednie służby zwoziły przez kilka lat przedwojenny gruz z miasta, przemieszany z wieloma tonami resztek jakiegoś cmentarza...
Niestety powiadomienie kogo trzeba nie przyniosło zainteresowania sprawą.
Novik-HKP
Posty: 10
Rejestracja: 8 lut 2005, o 16:39

Postautor: Novik-HKP » 14 mar 2006, o 14:47

Wspomniany w tym temacie cmentarz na Sieradzkiej w Podjuchach pamiętam dobrze. Co roku w święto zmarłych chodziliśmy tam całymi klasami sprzątać groby - pani kazała tylko te polskie, których było tam sporo - głównie z lat 1946-48 i w większości to były groby dziecęce.
Awatar użytkownika
Natalac
Posty: 78
Rejestracja: 25 gru 2005, o 22:27

Postautor: Natalac » 14 mar 2006, o 20:36

W "starym" Kluczu też jest zaniedbany cmentarz, a właściwie już ruina. Kolega z klasy mieszka w tamtej okolicy i mi trochę o tym opowiadał. Podobno zostały tam jeszcze jakieś nagrobki i "tajemniczy" kamień z jakimiś napisami (kolega nie pamięta, co tam pisało). Jak się ociepli to wybiorę się tam na wycieczkę i porobię zdjęcia :)
gryf127
Posty: 173
Rejestracja: 6 mar 2006, o 18:11

Postautor: gryf127 » 14 mar 2006, o 21:21

Do Arkadiusza Sz,-początek mojej s.p.23 to"66rok a moja była ulica Gryfińska ,a z twojej ulicy chyba Michł Koszyk nie jest tobie obcy.Pozdrawiam :D :lol:
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 21 mar 2006, o 23:25

gryf127 pisze:Do Arkadiusza Sz,-początek mojej s.p.23 to"66rok a moja była ulica Gryfińska ,a z twojej ulicy chyba Michł Koszyk nie jest tobie obcy.Pozdrawiam :D :lol:
Faktycznie, znany. :roll: Ale,ale,to jeśli startowałeś 1966 to pewnie znana Tobie była pewna nauczycielka klas młodszych - Krystyna Szmańda :?:

Dzięki za pozdrowienia a i ja wiosennie pozdrawiam :D

Arek
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
Awatar użytkownika
MaurycySzpak
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2006, o 09:29
Lokalizacja: Krankenhaus Bethanien
Kontakt:

Postautor: MaurycySzpak » 22 mar 2006, o 11:58

Finki pisze:Jakiś czas temu przypadkowo miałem okazję przebywać na parceli, na której właściciel przy domu zbudował sobie obfity taras z rozległymi schodami - w prawie stu procentach z (eks)elementów przedwojennych nagrobków. Sytuacji sprzyjała obecność wysypiska, na które odpowiednie służby zwoziły przez kilka lat przedwojenny gruz z miasta, przemieszany z wieloma tonami resztek jakiegoś cmentarza...
Niestety powiadomienie kogo trzeba nie przyniosło zainteresowania sprawą.
W czasie moich pomorskich wędrówek wielokrotnie spotykałem się z różnorakim wykorzystaniem kamieni z niemieckich nagrobków: do wzmacniania murków wokół kościołów, do budowy kapliczek, jako filarki pod ławki przed domami, czy wykorzystywanie kamieni nagrobnych do wykonania nowych polskich nagrobków przez wyszlifowanie niemieckich napisów, czy w końcu wykorzystanie na miejscu nagrobka niemieckiego na potrzeby zmarłego narodowości polskiej przez jego nieudolne zamalowanie (cm. w Frauendorf), bądź umieszczeniu po "chamsku" nowej tablicy w miejscu niemieckiego napisu (cm. w miejscowości Brudzewice k. Stargardu) Słyszałem również o wykorzystywaniu kamieni z nagrobków do wzmacniania fundamentów bloków mieszkalnych. Jako Stargardzianin mam nadzieję, że odnajdą się kiedyś nagrobki bądź fragmenty nagrobków z cmentarza żydowskiego w moim mieście, tak jak to się stało w Choszcznie parę lat temu, o czym donosił "Głos Szczeciński"
Awatar użytkownika
skorpion
Posty: 256
Rejestracja: 11 sty 2005, o 09:54
Lokalizacja: 5. Lipca/Grunstrasse

Postautor: skorpion » 22 paź 2006, o 10:10

Nie wiem czy był już ten link:
http://cmentarze.szczecin.pl/
Na stronie tej znajdują sie dane o wszystkich czynnych, nieczynnych i zlikwidowanych cmentarzach Szczecina. Poz tym jest wyszukiwarka grobów :!: :?: osób pochowanych od 1985 r.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości