Lotnisko Szczecin-Gumieńce

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
skoda
Posty: 15
Rejestracja: 7 kwie 2009, o 19:11
Lokalizacja: Stettin-Scheune

Lotnisko Szczecin-Gumieńce

Postautor: skoda » 4 cze 2010, o 20:12

mam prośbę, ostatnio znalazłem na necie że na Gumieńcach było lotnisko:
Lotnisko Szczecin-Gumieńce - nieistniejące lotnisko położone w Szczecinie w dzielnicy Gumieńce.
Historia lotniska wiąże się z rozwojem Szczecina, a w szczególności Gumieniec. W 1924 roku lotnisko zostało otwarto do przewozu poczty. Było to jedno z najnowocześniejszych lotnisk na świecie.
W późniejszym okresie lotnisko złożyło także do przewozu towarów, zdarzały się także awaryjne lądowania samolotów pasażerskich. Na początku 1926 roku lotnisko zostało zamknięte.
Obecnie w miejscu lotniska znajduje się Hurtownia Kamieni.

czy może ktoś coś więcej o tym napisać ?????


Pozdrawiam. :)
Stettin
Scheune
Szeligowskiego
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lotnisko Szczecin-Gumieńce

Postautor: Lazi » 4 cze 2010, o 23:32

Coś mi w tym opisie nie pasi. Skoro otwarte zostało w 1924 i było najnowocześniejszym na świecie to po cholerę zamykali je po dwóch latach? Oprócz tej wątpliwości to pierwsze słyszę.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Lotnisko Szczecin-Gumieńce

Postautor: Busol » 5 cze 2010, o 00:59

A czy Bartosz nie pisał kiedyś o planach lotniska ale bliżej Schwarzow niż Gumieniec ?
http://sedina.pl/?name=PNphpBB2&file=vi ... zow#p79403
Krzekowo - (niem. nazwa Kreckow) - lotnisko to zlokalizowane było na południowo-zachodnim skraju wielkiego poligonu wojskowego, w rejonie jego styku z dzisiejszym osiedlem Zawadzkiego- funkcjonowało w latach 1908-1927 i obok lotniska w Szczecinie - Dąbiu najbardziej zapisało się w lotniczej historii przedwojennego Szczecina. To tu w 1909 roku odbył się pokazowy lot braci Wright.

Świerczewo - (niem. nazwa Schwarzow) - lotnisko to zlokalizowano na płn. zach. od zabudowań ówczesnej znanej szczecińskiej fabryki samochodowej "Stoewer'a" (obecnie POLMO) - w rejonie dzisiejszego stadionu sportowego przy ul. Litewskiej - funkcjonowało bardzo krótko, w latach 1921-22. Głównym powodem jego likwidacji okazały się ograniczone wymiary pola manewrowego i komplikujące się kwestie praw do terenu lotniska
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
skoda
Posty: 15
Rejestracja: 7 kwie 2009, o 19:11
Lokalizacja: Stettin-Scheune

Re: Lotnisko Szczecin-Gumieńce

Postautor: skoda » 5 cze 2010, o 08:33

chodzi mi tylko o lotnisko na Gumieńcach, znalazłem jeszcze to:
-Gumieńce - (niem. nazwa Scheune) - lotnisko zlokalizowano we wrześniu 1924 roku w rejonie szosy berlińskiej koło koszar Reihswehry,(działa tam teraz hurtownia kamieni) przy dzisiejszej ulicy Cukrowej - po jej prawej stronie, patrząc od strony miasta. Funkcjonowało także bardzo
krótko, bo zaledwie 15 miesięcy, ale stanowiło w tamtych pionierskich czasach poważny krok naprzód.
Lotnisko na Gumieńcach było bowiem pierwszym
szczecińskim lotniskiem świadomie dostosowanym do... lotów nocnych.
Uzbrojone w przenośne (!), ustawiane do wiatru, świecące na biało morskie naftowe latarnie sztormowe - rozstawione co 30 m, z zaznaczonym czerwonymi latarniami progiem drogi startowej pozwalało na nocne operacje samolotów pocztowych, dla których lotnisko Scheune było zwykle tylko punktem etapowym lub tzw. lotniskiem schronienia, w razie złej pogody.

Lazi napisał:
Skoro otwarte zostało w 1924 i było najnowocześniejszym na świecie to po cholerę zamykali je po dwóch latach?
właśnie, dlatego mnie to ineresuje

mieliśmy jeszcze 6 lotnisk w Szczecinie
http://nortus.pinger.pl/m/2191944/ile-l ... -myslicie-

Pozdrawiam. :)
Stettin
Scheune
Szeligowskiego
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: Lotnisko Szczecin-Gumieńce

Postautor: Bartosz » 5 cze 2010, o 15:55

O lotnisku na Gumieńcach wspomina Fritz Lau w swojej publikacji. Według niego, zostało ono uruchomione, gdyż lotnisko świerczewskie było zbyt małe, by obsługiwać loty nocne. Zostało natomiast zamknięte w związku z ponownym udostępnieniem lotniska krzekowskiego dla lotnictwa cywilnego. Ot i cała zagadka :wink:.
Erich-Falkenwaldergesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości