Strona 1 z 1

Ratujmy fortecę

: 18 maja 2004, o 21:10
autor: sacek
Mam małą prośbę dotyczącą fortecy ćwiczebnej na Cmentarzu Centralnym. Znajduje się ona przy bramie poligon i została wybudowana na początku XX w. w celu szkoleniu rekrutów w zdobywaniu fortów. Była ona jeszcze dobrze zachowana jakieś 10 lat temu gdyż wojsko urządziło sobie tam strzelnicę. Teraz jednak to wszystko zarasta, wszędzie wala się masa śmieci, po za tym został zniwelowany już stok bojowy na którym powstają groby. Prosiłbym więc wszystkich, którzy mają taką możliwość, o dostarczenie mi jakiejkolwiek dokumentacji dotyczącej tego miejsca (mapy, stare zdjęcia, etc.). Można też by było się postarać o zachowanie tego miejsca.

Re: Ratujmy fortecę

: 18 maja 2004, o 22:27
autor: Busol
sacek pisze:Znajduje się ona przy bramie poligon i została wybudowana na początku XX w.
Nie wiedziałem..możesz trochę dokładniej określić miejsce czy znajdę bez problemu ?

No i spraw najważniejsza. Zacznijmy od zachowania poprzez "obcykanie". Jeśli ktoś może to poproszę o zrobienie zdjęć tego miejsca i kontakt ze mną celem wrzucenia zdjęć...

: 19 maja 2004, o 00:06
autor: Bruce
Oczywiście ja mogę to obcykać, tylko musze znać dokładną lokalizacje, bo też nie mam pojęcia w którym miejscu się to znajduje.

: 19 maja 2004, o 00:08
autor: Busol
A że jak wiemy na Bruce'a można liczyć sacek jest proszony o uszczegółowanienie miejsca.

: 19 maja 2004, o 14:32
autor: sacek
Znajduje się ona tuż przy bramie, w wielkiej kępie krzaków i drzew, więc jej nie widać z zewnątrz. Dokładny opis dojścia dołączę w weekend, gdyż mam zamiar odwiedzić to miejsce. Niestety nie mam aparatu, więc zdjęć nie zrobię (chyba że któryś z moich znajomych odważy się mi pożyczyć aparat :wink: )

: 19 maja 2004, o 15:50
autor: woti
Znacie miejsca zwane POLIGON - czyli najnowsza część pochówków przy III Bramie. Do tej "fortecy" jest jakby w górę, tzn. ku drugiej bramie, ku.ul. Karola Miarki. Dość blisko Ku Słońcu, chyba niemal widać z ulicy.
PS. O tej fortecy ćwiczebnej pisał nie tak dawno temu Kurier Szczeciński. Chwolowo nie mam czasu zajrzeć do ich archiwum internetowego, a zresztą chyba tam się kiepsko szuka. Obfotografować warto, ale trzeba pamietać, że przy foto architektury konieczne jest dość ostre słońce nieco z boku (dla "ujawnienia" bryły).

: 19 maja 2004, o 16:54
autor: Bruce
OK mniej więcej już wiem gdzie to jest , więc w czwartek albo w piatek pojade to sfotografować.

: 19 maja 2004, o 23:17
autor: Gambit
Arek, wysłałem Ci swoje zdjęcia tego miejsca. Można by się pokusić o zrobienie planu tego... :]

: 21 maja 2004, o 14:58
autor: Bruce
Właśnie wróciłem, ale nie znalazłem , może źle szukałem :? , no ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło , bo obcykałem inne miejsca na cmentarzu , i odwiedziłem wiele miejsc w których nigdy wcześniej nie byłem.

: 21 maja 2004, o 15:51
autor: Bruce
Po obejrzeniu zdjęć wykonanych przez Gambita zastanawiam się jak ja mogłem tego nie znaleźć :?: . Jutro pewnie zrobie drugie podejście.

: 22 maja 2004, o 08:33
autor: Gambit
Nie no faktycznie to jest w takich krzaczorach że hej... Jak wchodzisz bramą gdzie stoi ten żeliwny czarny krzyż, pamięci żołnierzy poległych w wojnie francusko-pruskiej 1870-1871, idziesz prosto, potem skręcasz w prawo, póżniej idąc w prawo przed tobą się zaczyna puste pole a po lewej z kolei się zaczyna taka gęstwina chaszczy... I to jest tam w tych krzaczorach... Mam nadzieję, że choć trochę to pomoże w dostaniu się tam :) Pozdrawiam.

: 22 maja 2004, o 11:34
autor: Gość
kilka lat temu SMAM"POMORZE" wystosowa³o w tej sprawie list do konserwatora zabytków, ten¿e listem do dyrekcji zakaza³ dalszej dewastacji zabytku. widaæ administracja cmentarza ma to w .... nosie.
pozdrowienia J-23
www.pomorze.zp.pl

: 28 maja 2004, o 00:42
autor: konger
J-23 a ktoś Ty ? :>