Flak w Szczecinie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Gość

Postautor: Gość » 19 lut 2005, o 20:45

Penetrator masz mo¿e GG lub maila?


Pzdr
Piotr22
Posty: 73
Rejestracja: 3 sty 2005, o 15:40

Postautor: Piotr22 » 19 lut 2005, o 23:03

Odnosnie W-R to w jakiej odleglosci mogly sie znajdowac od siebie , bo jak by ktos wiedzial to zakresle sobie okrag w okreslonym promieniu od tego fundamentu w Wielgowie i bede szukal , moze na cos trafie mieszkam blisko wiec czas na penetracje znajde . A moze ktos cos wie na temat masztu radiowego ( tak mysle ) w Altdamm w okolicy ulicy Tczewskiej , ostatnio wynalazlem taki na zdjecaich
Gość

Postautor: Gość » 20 lut 2005, o 21:16

Jestem w stanie rozmowe z porucznikiem obrony miasta Stettin (po niemiecku) jesli to Ciebie interesuje,zorganizowac.Podaj swoj adres internetowy to przesle interesujace zdjecia.
Pozdrawiam
Piotr22
Posty: 73
Rejestracja: 3 sty 2005, o 15:40

Postautor: Piotr22 » 20 lut 2005, o 21:40

Witam bardzo chetnie przygarne takie ciekawostki , z przetlumaczeniem nie powinno byc problemu . Adres e-meil to piotrtechno22@poczta.onet.pl . Wracajac do W-R to czy ktos wie w jakich odleglosciach od siebie sie znajdowaly i czy w Dabiu byl jakis nadajnik ( widac go na starych fotografiach w rejonie ul Tczewskiej )
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 20 lut 2005, o 21:40

Anonymous pisze:Jestem w stanie rozmowe z porucznikiem obrony miasta Stettin (po niemiecku) jesli to Ciebie interesuje,zorganizowac.Podaj swoj adres internetowy to przesle interesujace zdjecia.
Pozdrawiam
Bardzo proszę jesli można na adres: admin@sedina.pl
Jesli nie ma przeciwwskazan - chcialbym podzielić się tym z wszystkimi na sedina.pl bo zapowiada się ciekawie...
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 21 lut 2005, o 07:10

jeżeli p-lotka lub radar jest kwadratową lub prostokątną była(prawdopodonie) taka przy ul.E.Plater w Dąbiu, w podwórku masz dużyyyy bunkier(czyżby b-werk)oraz fragment średniowiecznego muru. Obok lezą 2 kawały "oszlifowanch" - bez wyszczerbien itd. betonu, to mogą być pozostałości po radarach lub czymś tam, zawsze zastanawiałem się ską to jest, skoro bunkier oprócz rozprucia boku jest cały, ponadto ma bardziej cienkie ściany niż gruby jest ten blok......a podrugie jak okoł 3 - 5 ton przeleciało 5 - 10 metrów........
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Penetrator

Postautor: Penetrator » 22 lut 2005, o 08:41

Anonymous pisze:Penetrator masz mo¿e GG lub maila?


Pzdr
Mam, ale niechêtnie korzystam, wiêc proszê nie liczyæ na szybk± odpowiedz.
hans23.poczta.onet.pl
Penetrator

Postautor: Penetrator » 23 lut 2005, o 11:14

Do M. z uj¶cia królowej polskich rzek.

Trzêsacz - faktycznie, Stellung Dobermann znajduje siê w Radawce

P³oty - fakt, moja wina, poszed³em trochê na skróty.

Wielgowo - je¿eli porównamy odleg³o¶æ miêdzy fundamentami Wurzburg -Riese w ¦winouj¶ciu, to w okolicach fundamentu w Wielgowie nie ma drugiego. Chyba, ¿e trzeba szukaæ w Rzê¶nicy gdzie stacjonowa³a jednostka.

Wasserman - sk±d masz tak± ( 3 du¿e piwa) pewno¶æ?. Fundament pod ten radar by³ stosunkowo niewielki wysoko¶ci ( wed³ug zdjêæ) oko³o 20cm.
Chyba, ¿e sta³ on na obiekcie, na przyk³ad Regelbau L 480.

¦winouj¶cie - czy masz mo¿e jakie¶ informacjê o FuMO 3 niedaleko baterii "Henningen" S± tam zachowane dwa fundamenty.
Awatar użytkownika
sudmar
Posty: 82
Rejestracja: 4 sty 2005, o 08:05
Lokalizacja: Friedrichshofer Weg

Postautor: sudmar » 24 lut 2005, o 12:26

I takie małe co nie co z Kreckowa:
http://www.ww2.dk/ground/flak/abt/ers51.html
Gość

Postautor: Gość » 27 lut 2005, o 20:10

Do Penetratora:
Co ciekawe, zanim powsta³ Dobbermann, to w Dziwnowie by³ krótko stellung Delphin. Pomijaj±c zmiany organizacyjne, przyjmujê jednak ¿e Delphin i Dobbermann to ta sama lokalizacja, któr± zreszt± dok³adnie okre¶li³e¶. S± tam 2 podstawy pod W-R.

W temacie Wassermanna. L480 wystêpowa³ tylko w zestawieniu z rzadkim Wassermannem-S (schwere). Znacznie czê¶ciej wystêpowa³y ró¿ne odmiany Wassermann-M (mittlere). Podstawa pod niego to dla mnie zagadka, bo na zdjêciach nic konkretnego nie widaæ. Mam jednak wspó³czesn± fotkê, na której taka podstawa jest (i to okaza³a), ale nie wiem, na ile jest ona standardowa. Co charakterystyczne oprócz podstawy, to tak¿e dooko³a niej, co 120 stopni, 3 du¿e betonowe kloce s³u¿±ce do kotwiczenia lin usztywniaj±cych potê¿n±, bo ok. 50-metrowej wysoko¶ci, konstrukcjê radaru.

W Polsce nie liczy³bym na ten typ radaru, bo tu by³a prowincja. Do¶æ spojrzeæ na budynki pomocnicze stacji radarowych. Ilo¶æ konstrukcji wzmocnionych by³a ¶ladowa, wiêkszo¶æ to baraki. Ale Twój rejon szczeciñski mo¿e jest chlubnym wyj±tkiem? Np. nasze gdyñskie i helskie baterie Marine Flak s± praktycznie nieufortyfikowane, ale Wasze ¶winoujskie s±. Choæ mo¿e to kwestia okresu budowy? Mo¿e zatem kto¶ kiedy¶ odnajdzie tego Wassermanna i zdobêdzie te 3 piwa. Z niek³aman± przyjmno¶ci± je postawiê.

Nie mam informacji o FuMO 3, niestety.


Do Piotra 22 i Penetratora:
Drugiego fundamentu pod W-R szukaj w promieniu do 700-800 metrów od pierwszego. Z tak± najwiêksz± odleg³o¶ci± dot±d siê spotka³em. Stacja w ¦winouj¶ciu to wyj±tkowo nietypowy przypadek.
Zastanawiam siê poza tym, czy W-R z Uzdrowiskowej w ¦winouj¶ciu to jest na pewno luftwaffowska stacja "Schnepfe" - czy mo¿e raczej stacja Kriegsmarine nadzoruj±ca Zatokê przed samolotami dokonuj±cymi minowania na ma³ych wysoko¶ciach?



pozdrawiam, M.
[/b]
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Penetrator

Postautor: Penetrator » 28 lut 2005, o 09:29

[quote="Anonymous"]Do Penetratora:
Podstawa pod niego to dla mnie zagadka, bo na zdjęciach nic konkretnego nie widać. Mam jednak współczesną fotkę, na której taka podstawa jest (i to okazała), ale nie wiem, na ile jest ona standardowa.

Do M
Jedno współczesne zdjęcie podstawy pod Wassermann M znajduje się na stronie
http://home.online.no/~la8ak/k52.htm
Gość

Postautor: Gość » 1 mar 2005, o 02:57

Do Penetratora:

Dziêki, znam oczywi¶cie tê norwesk± stronkê. Na foto nie ma widocznej podstawy pod Was-M, jest tylko kamienny "Splitter Mauer". Opis mówi o jakim¶ bunkrze, na którym wzniesiono dom i rzekomo w g³ebi ogródka widaæ fragment tego bunkra. Na pewno nie jest to L480, ale co¶ w ziemi siedzi. Was-M to by³a zbyt du¿a konstrukcja, ¿eby utrzyma³a siê na byle czym. Foto, które ja znam (nie ma go na www) pokazuje wielki kawa³ betonu na planie krzy¿a, do którego centralnie mocowano maszt, a ponadto 3 du¿e betonowe kloce s³u¿±ce do zakotwiczenia lin utrzymuj±cych konstrukcjê. Uwaga - centralny "beton", mimo du¿ych rozmiarów, w wiêkszo¶ci kry³ siê pod ziemi±. Na "¶ledziach" od namiotu to siê przecie¿ trzymaæ nie mog³o... ;)
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 1 mar 2005, o 11:55

Drodzy specjaliści ,

w rejonie rzeki Płoni, w Altdamm, stoi bunkier, był jeszcze drugi w okolicy siedziby straży Pożarnej ,ale go zasypano i powstał pseudo tor saneczkowy (przynajmniej do tego celu był używany nasyp).

Czy to ma jakiś związek ze stanowiskami obrony p-lot lub innej?

Z góry dzięuję za info.
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 1 mar 2005, o 12:16

Drogi Czytelniku
W Dąbiu (Altdamm) w rejonie rzeki Płoni znajduje się naziemny schron przeciwlotniczy, notabene częściowo wysadzony. Obok tego schronu są elementy innego wysadzonego całkowicie obiekt. Ponadto obok firmy "Supon" (czy to jest twoja Straż Pożarna ?) znajdują się fragmenty betonu z widocznymi otworami wentylacyjnymi. Są dwie teorie na ten temat:
1. są to elementy trzeciego, wysadzonego schronu, na resztkach którego został zbudowany "tor saneczkowy"
2. są to elementy wysadzonego drugiego schronu, odrzucone siłą wybuchu na taką odległość.
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 1 mar 2005, o 12:28

Dzięki Penetratorze,

rzeczywiście ,nie wspomniałem, że ten schron jest częściowo wysadzony - pamiętam go (chodziliśmy tam ) w tym stanie od 1972 roku. Co do drugiego obiektu - nie wiem nic.
Natomiast koło Suponu (tak ,to przedwojenna Straż Pożarna -zresztą w latach 60. i 70. też stacjonowała tam PSP) był bunkier ,tyle tylko ,że powalony i zagruzowany. Faktycznie były tam otwory wentylacyjne.Po kilku wypadkach podjęto decyzję o jego zasypaniu ponieważ, z uwagi na obecność bloków mieszkalnych, nie można było tego obiektu rozkruszyć wybuchowo na mniejsze kawałki. Tak więc ten kawałek, o którym mówisz musi leżeć tak od wojny.

Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia.

pozdrawiam
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości