Apfelallee 22

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
greyhawk74
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:09

Apfelallee 22

Postautor: greyhawk74 » 17 maja 2011, o 09:21

Witam.
Ostatnio fotografujac stare napisy w Szczecinie rozmawiałem z właścicielką biura znajdującego sie pod wskazanym adresem. Poprosiła mnie ona o informacje co znajdowało sie w tym lokalu. Z tego co udało mi sie ustalić "odszyfrowujac" napisy na fasadzie była to pijalnia piwa Stettiner Bergschloss Brauerei. Czy ktos ma moze jakieś dodatkowe informacje na ten temat? Czy był to lokal "patronacki" czy też nazwa browaru znalazła sie tam w formie reklamy? Kiedy powstał, kto go prowadził? Może jakieś zdjęcia? Za wszelkie nawet najdrobniejsze informacje bede bardzo wdzięczny.
P.S. Miłośnikom starych szczecińskich napisów którzy jeszcze nie maja w swoich zbiorach fasady tego budynku radzę sie pospieszyć. Włascicielka planuje remont wiec niebawem znikną one bezpowrotnie.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Apfelallee 22

Postautor: Busol » 17 maja 2011, o 10:16

Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
greyhawk74
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:09

Re: Apfelallee 22

Postautor: greyhawk74 » 17 maja 2011, o 10:47

Dokładnie o to miejsce mi chodzi (zdj. 9 i następne). Nie jestem pewien czy numeracja przedwojenna była zgodna z aktualną ale myslę, ze dla znawców Pomorzan bedzie to najmniejszy problem.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Apfelallee 22

Postautor: Stau » 18 maja 2011, o 00:11

Co prawda, daleko mi do "znawcy Pomorzan", ale numer Apfelallee 22 znajdował się przed wojną (1936) naprzeciwko obecnego placu im. J. Dowbor-Muśnickiego, czyli dawnego cmentarza. Z tego, co widzę na współczesnym planie jest to dokładnie to samo miejsce - brakuje tylko ulicy Dunikowskiego (niegdyś wzduż ulicy ciągnęła się pierzeja kamienic).
Pomorzany.jpg
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
greyhawk74
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:09

Re: Apfelallee 22

Postautor: greyhawk74 » 21 maja 2011, o 19:32

Hmmm..... Wobec braku odzewu mam pytanie techniczne do znawców tematu.... Czy taka informacja jest wogóle do uzyskania gdziekolwiek? Prosze o jakąś podpowiedź. Chętnie sam coś "wyszperam" tylko nie bardzo wiem gdzie zacząć.... A jesli nie ma takiej mozliwości to przynajmniej oszczędzę sobie bezowocnych poszukiwań. Pozdrawiam.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Apfelallee 22

Postautor: Stau » 21 maja 2011, o 20:53

Sprawdzenie, co znajdowało się niegdyś pod danym numerem kamienicy (kto mieszkał etc.) jest jak najbardziej możliwe. Trzeba sięgnąć do niemieckich Książek Adresowych (Stettiner Adressbuch). Są one dostępne w Książnicy Pomorskiej na mikrofilmach, a te z lat 30 XX wieku można ściągnąć nawet na dysk, wykorzystując zbiory cyfrowe KM. Jako przykład, podam fragment informacji o numerze Apfelallee 22 (1937 rok):
22.jpg
22.jpg (67.27 KiB) Przejrzano 8400 razy
Zanim to uczynisz, sprawdź na mapach z różnych okresów (tzn. lat), jaki ta kamienica miała dokładny adres. Numeracja bowiem czasami się zmieniała. Zasoby "kartograficzne" znajdziesz tutaj: http://sedina.pl/galeria/index.php?cat=38

Jak właścicielkę będą interesowały plany budynku i jeszcze bardziej szczegółowe dane - należy skierować ją do Archiwum Państwowego. Tam znajduje się Czytelnia Naukowa, a co ważniejsze dokumenty Baupolizei (Akta Policji Budowlanej). Żeby skorzystać z zasobów, wystarczy tam zwyczajnie przyjść (funkcjonuje wszystko praktycznie jak w bibliotece). Oczywiście trzeba mieć dużo cierpliwości i pokory, żeby umiejętnie przebrnąć przez staroniemiecki.

Dla zachęty powiem, że ja miałbym problem ze zdaniem z j. niemieckiego klasówki w szkole, a czasami korzystam z tych zbiorów (np. nieocenione są plany budynków i daty ich powstania). Oczywiście, nie można porównać tego z pracą "badawczą" z prawdziwego zdarzenia, ale myślę, że i tak warto odwiedzić to miejsce.

Pozdrawiam - w razie wątpliwości służę pomocą - pisz śmiało. Po prostu pamiętam, że na początku miałem dokładnie taki sam problem jak Ty (gdzie zacząć etc.).
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
greyhawk74
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:09

Re: Apfelallee 22

Postautor: greyhawk74 » 23 maja 2011, o 16:17

Wielkie dzięki Stau za wyczerpującą i rzeczową odpowiedź. Na pewno skorzystam z Twoich wskazówek. Może coś mi się uda samemu ustalić. Muszę tylko znaleźć kogoś kto mi pomoże z niemieckim i "uprowadzić" go do Książnicy i Archiwum ;) Jeszcze raz dzięki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron