Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: maciulka » 23 maja 2011, o 15:39

Bardzo proszę o identyfikację tego żołnierza a właściwie jego umundurowania. Czy był ze Szczecina? Mam bowiem inne jego zdjęcie w zwyczajnym mundurze ale z innego miasta. Z góry dziękuję.
Załączniki
soldat stettin pp1.jpg
Awatar użytkownika
greyhawk74
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:09

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: greyhawk74 » 24 maja 2011, o 08:45

Kształt kominka na pikelhaubie wskazuje na artylerzystę. Dla porównania:
http://eshop.zagnolimilitaria.it/store/ ... ts_id/1183
Szabla tzw. Blücher tez charakterystyczna dla tej formacji. Mundur bez wątpienia artyleryjski. Dla porównania mundur artylerzysty z Hanoveru:
http://www.kaisersbunker.com/dunkelblau ... /dbt12.htm
Zatem trzymajac się (jeśli się nie myle słusznego) założenia, że "38" na pagonie oznaczało numer jednostki to chodzi oczywiscie o 38 Pułk Artylerii Polowej (Königlich-Preußisches Vorpommersches Feldartillerie Regiment Nr. 38) stacjonujacy w koszarach przy Kaszubskiej.
http://www.armianiemiecka.tpf.pl/Armia/pulkiart.htm
Mozna zatem bez wiekszych wątpliwości przyjąć, że teza z tytułu wątku jest potwierdzona :)
P.S. Poszperałem chwile w materiałach i potwierdzam: Pułk posiadał białe pagony z czerwoną "eksplodująca bombą" i numerem "38" (patrz: http://www.kaisersbunker.com/gtp/New/fa0.htm).
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: maciulka » 24 maja 2011, o 18:22

Bardzo Ci dziękuję. Dla porównania dołączam to jego drugie zdjęcie, może coś więcej da się ustalić...
Załączniki
soldat frankfurt.jpg
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: maciulka » 24 maja 2011, o 18:36

I jeszcze pytanie, czy jeśli pułk został sformowany w roku 1899 jak to jest przedstawione w tabeli, to żołnierz był w nim "do końca", czy mógł zmieniać jednostki? To drugie zdjęcie wydaje mi się bowiem późniejsze i zostało wykonane we Frankfurcie/O.
Awatar użytkownika
greyhawk74
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:09

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: greyhawk74 » 24 maja 2011, o 19:53

Myślę, że podobnie jak współcześnie, również w dawnej armii niemieckiej wszelkie zmiany przydziałów i przeniesienia były dośc normalnym zjawiskiem. Na zdjeciu widać, że nasz artylerzysta dosłużył się Krzyża Żelaznego II klasy (wstążka na mundurze) co prawie na pewno oznacza że zdjecie jest z czasów I WŚ lub po niej. A jak wiadomo w czasie wojny "migracje" między pułkami musiały być częste zwłaszcza wśród kadry podoficerskiej i oficerskiej.
Z drugiej strony istnieje jeszcze możliwość, że miejsce zrobienia zdjęcia jest przypadkowe i nie ma związku z miejscem służby (np. w trakcie urlopu).
Czy na oryginale zdjęcia można odczytać cokolwiek z pagonów?
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: maciulka » 24 maja 2011, o 20:51

Wejdź na zdjęcie, a potem jeszcze raz i dojdziesz do max. rozmiaru. Wtedy może coś uda ci się dostrzec.
Awatar użytkownika
greyhawk74
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:09

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: greyhawk74 » 24 maja 2011, o 21:26

No niestety.... Nic nie widzę.... :( Nie chcę więc strzelać.... Ale przynajmniej udało nam się rozwiązać "główną" zagadkę. To żołnierz ze Szczecina! :)
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: maciulka » 24 maja 2011, o 21:51

Wygląda na to, że pagony są "puste", choć nie wiem, czy tak może być. Żołnierz na wcześniejszym zdjęciu z roku 1909 nie jest jeszcze żonaty, na drugim tak (obrączka). Bardzo ciekawi mnie, czy to drugie jest z jednostki szczecińskiej... Ale czy mundury mogą pochodzić z różnych jednostek, czy mieli ich więcej niż jeden w danej jednostce? Nie wyglądają zbyt podobnie... Ten drugi bardzo zwyczajny. Zdjęcie drugie max. z 1915 r.
Awatar użytkownika
greyhawk74
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:09

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: greyhawk74 » 25 maja 2011, o 21:17

Ten pierwszy mundur to tzw. waffenrock czyli mundur paradny (dlatego taki śliczny ;) ), natomiast drugi to wersja "codzienna". Kazdy żołnierz miał kilka, zwłaszcza że co bogatsi szyli sobie je we własnym zakresie. Co do przynalezności to różniły się głównie barwą obszyć i własnie pagonami.
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: maciulka » 26 maja 2011, o 16:09

Greyhawk, napisałam do ciebie e-mail. Jak możesz, odwzwij się. :)
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: hehenio » 26 maja 2011, o 18:35

Niewykluczone ponadto, że obszycie pagonów biało-czarną (w Prusach) tasiemką wskazuje na tzw. jednorocznego ochotnika (Einjährig-Freiwilliger). Co do "Waffenrock": pewien nie jestem, bo były to określenia nieoficjalne, ale na pierwszym zdjęciu mamy raczej "Der Bunte Rock", a "Der Waffenrock" na drugim...
Awatar użytkownika
greyhawk74
Posty: 12
Rejestracja: 17 maja 2011, o 09:09

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: greyhawk74 » 26 maja 2011, o 20:21

Odezwałem się przecież :shock: Nie doszło? Bo u mnie figuruje jako wysłane.... W telegraficznym skrócie: podsyłaj!
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: maciulka » 26 maja 2011, o 20:38

Nic nie doszło, może spróbój jeszcze raz. Nie mam Twojego adresu e-mail. Wczesniej było to poprzez sedinę.
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: maciulka » 27 maja 2011, o 18:42

hehenio pisze:ale na pierwszym zdjęciu mamy raczej "Der Bunte Rock", a "Der Waffenrock" na drugim...

* hehenio, co oznaczają te określenia? (wy wiecie, a ja chciałabym wiedzieć...)

* greyhawk, napisałam raz jeszcze na pocztę sedinową.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Re: Soldat aus Stettin? Pomóżcie!

Postautor: hehenio » 27 maja 2011, o 20:47

Der bunte Rock: dosłownie "barwna suknia", to kolorowy mundur wyjściowy (kurtka, tzw. litewka (die Litewka) w kolorze intensywnie niebieskim (błękit pruski) z najczęściej czerwonymi naramiennikami, mankietami i kołnierzem, lśniącymi guzikami. Spodnie czarne. W jednostkach grenadierów u żołnierzy białe pasy. Różnie to było w różnych formacjach: np u kirasjerów mundur był biały.
Der Waffenrock: "suknia bojowa" pojawiła się stopniowo po 1888 po zarządzeniu "Neufassung des Infanteriereglements" (rozporządzenie wprowadzało mundury w kolorze maskującym, hełmy, pałatki, nowe rodzaje uzbrojenia, taktykę itd.) i było kompromisem dającym w 1910 w efekcie mundur wyjściowy o kroju podobnym do dawnego ale w kolorze maskującym (feldgrau).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 17 gości