Kolory latarni gazowych

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
jerzyen
Posty: 6
Rejestracja: 9 cze 2011, o 21:53

Kolory latarni gazowych

Postautor: jerzyen » 9 cze 2011, o 22:08

Może ktoś ma jakieś zdjęcie latarni gazowych w Szczecinie , wątpię czy ktoś to pamięta jak były pomalowane latarnie gazowe w Szczecinie , a może jednak ...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: Busol » 9 cze 2011, o 23:05

Nie wiem na ile to wiarygodne:

http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media

W bibliotece kongresu USA mozna jesli dobrze pamietam pobrac wiekszą rozdzielczosc...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: mirekjot » 10 cze 2011, o 18:39

Kiedy na poczatku lat 60-tych mieszkalem na ul. Lindego, byly tam latarnie gazowe, pomalowane na ciemnozielono.
Awatar użytkownika
jerzyen
Posty: 6
Rejestracja: 9 cze 2011, o 21:53

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: jerzyen » 10 cze 2011, o 18:54

Busol pisze:Nie wiem na ile to wiarygodne:

http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media

W bibliotece kongresu USA mozna jesli dobrze pamietam pobrac wiekszą rozdzielczosc...
Bardzo ładne zdjęcie Bramy Portowej ,podziwiam .Juz chyba znamy kolor , kolega znalazł gdzieś w Berlinie na złomie taka latarnie i to oryginalna , przywiózł do Szczecina i chce postawiać przed chałupa i pytał i chyba latarnie miały kolor ciemno szary , taki kolor odlewu żeliwnego ... Dziękuję
Awatar użytkownika
jerzyen
Posty: 6
Rejestracja: 9 cze 2011, o 21:53

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: jerzyen » 10 cze 2011, o 18:56

mirekjot pisze:Kiedy na poczatku lat 60-tych mieszkalem na ul. Lindego, byly tam latarnie gazowe, pomalowane na ciemnozielono.
Coś chyba takiego było ,ale mało miało z autentyzmem ...
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: babajack » 10 cze 2011, o 21:06

Latarnie nie były malowane, były żeliwne , górna osłona klosza i kominek, były pomalowne na czarno.
Gwoli przypomnienia , to każdego wieczoru, gdy już zmierzchało , zjawiał się pan na rowerze z długim
kijem zakończonym hakiem i małym pomykiem na końcu kija i zapalał gaz w latarni. Co pewien czas,
ten sam człowiek , przypinał do roweru drabinę i robił przegląd latarń. Mył szklaną osłonę, wymieniał
żarniki, a ja dostawałem od niego przepiękne żółte pudełka po tych żarnikach. PS. Te okrągłe kółka u góry latarni nie są ozdobą, służyły jako zaczepy dla drabiny latarnika . PS.2- miałem taką latarnię pod oknem
na ul. Kazimierza Brodzińskiego , dlatego tak pamiętam te magiczne chwile ;)
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: mirekjot » 10 cze 2011, o 21:13

jerzyen pisze:
mirekjot pisze:Kiedy na poczatku lat 60-tych mieszkalem na ul. Lindego, byly tam latarnie gazowe, pomalowane na ciemnozielono.
Coś chyba takiego było ,ale mało miało z autentyzmem ...
Taki byl autentyzm lat 60-tych :)
Awatar użytkownika
jerzyen
Posty: 6
Rejestracja: 9 cze 2011, o 21:53

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: jerzyen » 10 cze 2011, o 22:08

mirekjot pisze:
jerzyen pisze:
mirekjot pisze:Kiedy na poczatku lat 60-tych mieszkalem na ul. Lindego, byly tam latarnie gazowe, pomalowane na ciemnozielono.
Coś chyba takiego było ,ale mało miało z autentyzmem ...
Taki byl autentyzm lat 60-tych :)
Szkoda tego wszystkiego , szkoda tych pomników nagrobnych z parku Żeromskiego , szkoda francuskich grobów z ulicy Storrady i setek innych pamiątek .W sumie jesteśmy w Szczecinie "sublokatorami" o najmniejszym chyba stażu i najwięcej napsuliśmy, byli tu Szwedzi ,Francuzi, Duńczycy ,Prusacy i My ... Takich latarni w Berlinie sa setki , u nas kilka podrób pod zamkiem , ech słów brakuje na durnotę naszych poprzedników ...
Awatar użytkownika
zibip47
Posty: 47
Rejestracja: 7 mar 2010, o 01:26

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: zibip47 » 11 cze 2011, o 07:28

Latarnie gazowe były też na Radogoskiej. Nie były na słupach, tylko zamocowane były na fasadzie budynku w miejscu gdzie stykały sie sąsiadujące posesje. Kiedy je demontowano mówiono że po renowacji będą zamontowane na Starym Mieście. Żeliwna konstrukcja nie była dawno odmalowywana ale spod warstwy nalotów, osadów i brudu gdzieniegdzie przebijała barwa zielona.
Awatar użytkownika
jerzyen
Posty: 6
Rejestracja: 9 cze 2011, o 21:53

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: jerzyen » 11 cze 2011, o 09:26

zibip47 pisze:Latarnie gazowe były też na Radogoskiej. Nie były na słupach, tylko zamocowane były na fasadzie budynku w miejscu gdzie stykały sie sąsiadujące posesje. Kiedy je demontowano mówiono że po renowacji będą zamontowane na Starym Mieście.
Konserwator miejski powinien przejść się po Pogodnie aby obejrzeć rożne "zdobycze" tam często własnie montowano przed domkami dzięki przebiegłości właścicieli lub stanowisku które kiedyś pełnili ...
Można też tutaj skrzyknąć ludzi aby takie "perełki" sfotografować i na forum umieścić .
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: Bogus » 15 cze 2011, o 13:02

Jako pokłosie zagadki, zbliżenie latarni z przedmieścia:
Załączniki
Lampa - Schallehnstr. - 1913.jpg
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: Bogus » 15 cze 2011, o 23:30

jerzyen pisze: wątpię czy ktoś to pamięta jak były pomalowane latarnie gazowe w Szczecinie , a może jednak ...
Nie wiem jak były kiedyś pomalowane, ale jeśliby przetrwały do dziś, na pewno byłyby przemalowane na kolor żółty.
Awatar użytkownika
jerzyen
Posty: 6
Rejestracja: 9 cze 2011, o 21:53

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: jerzyen » 16 cze 2011, o 09:33

Bogus pisze:
jerzyen pisze: wątpię czy ktoś to pamięta jak były pomalowane latarnie gazowe w Szczecinie , a może jednak ...
Nie wiem jak były kiedyś pomalowane, ale jeśliby przetrwały do dziś, na pewno byłyby przemalowane na kolor żółty.
Na zielono i możliwe ze tak jak studnie na niebiesko :roll:
HALIS
Posty: 73
Rejestracja: 26 kwie 2008, o 13:42
Lokalizacja: Police

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: HALIS » 5 lip 2011, o 23:10

Trzy takie latarnie, jeszcze w drugiej połowie lat 60-tych, stały na ul. Ruskiej. Jedna od strony Orawskiej, pod oknami Stusów(?), druga w środku długości ulicy,, przy ósemce-dziewiątce, trzecia przy narożniku budynku po prawej stronie, patrząc od Orawskiej. Faktycznie, zimą czy latem, zawsze ten sam gazownik przyjeżdżał rowerem i, zapalał lub rano gasił te latarnie, tyczką na której szczycie był płomyk, a pod nim zaczepy do otwierania lub zamykania zaworu, który znajdował się pod żarnikem!
Awatar użytkownika
jerzyn
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2010, o 13:34

Re: Kolory latarni gazowych

Postautor: jerzyn » 6 lip 2011, o 08:10

HALIS pisze: Faktycznie, zimą czy latem, zawsze ten sam gazownik przyjeżdżał rowerem i, zapalał lub rano gasił te latarnie, tyczką na której szczycie był płomyk, a pod nim zaczepy do otwierania lub zamykania zaworu, który znajdował się pod żarnikem!
Pozwolę sobie na kilka zdań jeszcze w tym temacie , bardzo mnie ciekawi co się z tymi likwidowanymi latarniami stało , co się stało z wieloma pomnikami w Szczecinie.A w Berlinie dalej są ulice z latarniami gazowymi i bardzo mi się to podoba, te kilka podróbek koło zamku w Szczecinie jest żałosne.Zniszczono Szczecin i tyle, wystarczy popatrzeć na Wrocław, Poznań,serce się kraje ze to nie u nas,takich widać sobie wybieramy gospodarzy :twisted:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości